SSim SSim komentáře u knih

Nula nula nula Nula nula nula Roberto Saviano

Typicky savianovsky napísaná kniha, ktorá, povedal by som, dosť podrobne opisuje hlavne aktuálne udalosti ohľadom narcobusinessu na celom svete. Určite neodporúčam túto knihu pre "neskúseného" čitateľa, ktorý nemá už aké-také vedomosti o tejto téme, pretože mnohým veciam by neporozumel. Často je sú kapitoly, ktoré sa venujú konkrétnym bossom alebo krajinám prepletané so Savianovími myšlienkami na úplne inú tému, často odkazujúcimi na jeho súkromný život, čo bude asi veľa považovať za nie veľmi napínavé. Zaujímavé, že vidí ako jediné fungujúce riešenie legalizáciu kokaínu, čim by sa predišlo krvavím kokaínovým vojnám všade na svete. Hodnotenie: 85%

"Mapa sveta sa kreslí ropou, tou čiernou, ale aj tou bielou-kokaínom."
"...môžeš mu hovoriť Florida Snow, pretože je to zázrak, ako keď napadá sneh v Miami."
"Ak peniaze počítate, buď ich nemáte, alebo ich nemáte dosť."
"Nič nemá takú silu ako čítanie a najväčší klamár je ten, kto tvrdí, že čítanie knihy je pasívna činnosť."

30.03.2015 4 z 5

Lustrum Lustrum Robert Harris

Po úspešnom prvom diele Impérium, je tento druhý deň omnoho napínavejší a povedal by som, že pre väčšinu čitateľov ešte vydarenejší, ako prvý diel. Napínavejší preto, lebo udalosti sú viac prekvapivejšie a menej predvídateľné ako to bolo v predchádzajúcej knihe. Ako som už pri Impériu napísal, nieje možné predpokladať, ako sa bude dej vyvíjať ani pár strán dopredu...dovolím si tvrdiť, že nikto neočakával takýto koniec, koniec iba druhej z troch kníh. Po 6 ročnej odmlke sa R. Harris chystá v septembri roka 2015 vydať aj posledný diel trilógie. Hodnotenie : 100% .

"...mal vreckovku pritlačenú k nosu, ako keby Cicerónov nedostatok vyššieho pôvodu mohol byť chytľavý" - Hortensius
"Jeho hlad po moci nieje z tohto sveta!" o Caesarovi
"Čím väčší je dav, tým je hlúpejší." - Cicero
"Naozaj úspešný politik sa odosobní od urážok a nepriazne verejného života, takže sa zdá, akoby sa stali niekomu inému."- Cicero
...buď opatrný v tom, aké kladieš otázky, lebo nevieš, aké môžeš dostať odpovede"

16.03.2015 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Kniha, ktorá vtiahne snáď každého, kto si prečíta prvých pár stránok. Pútavý príbeh o ľudskom odhodlaní sa dostať z "nespravodlivého" väzenia. Čo trochu podrýva autentickosť je fakt, že niektoré scény a pasáže sú autorom prifarbené a nedokázané, často bol obviňovaný z toho, sú časti vymyslené alebo prevzaté od iných ľudí, ktorých na svojích cestách stretol. Vynikajúce je aj to, že celý príbeh "ako motýlik skonči", sa môžete dočítať v knihe Banko, ktorá nadväzuje na túto knihu. Rozhodne vynikajúce čítanie. 100%.

27.11.2014 5 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

Obdivuhodne pútavo napísaná novela zasadená do obdobia antického Ríma, pri ktorej nedokážete odhadnúť vývoj udalostí ani len pár strán dopredu. Dielo nieje zbytočne obťažkané prílišným opisom dejín, množstvom dátumov a postáv , preto je vhodné aj pre čitateľa, ktorý antický Rím nepozná alebo ho natoľko neobľubuje. Jedná sa jednoznačne o nadčasovú záležitosť, pretože konanie postáv alebo udalosti a zvraty v deji sú prirovnateľné k ľubovoľnému obdobu, nevynímajúc súčasnosť, pretože už pred vyše 2000 rokmi boli ľudia "Skorumpovaní a ešte čosi navyše."
Hodnotenie: 100%

05.03.2015 5 z 5

Mafie Mafie Václav Pavel Borovička

Pre mňa ako verného fanúšika kníh borovičkových kníh, jedna z najlepších kníh tohoto autora, hlavne časti o prepojení vatikánskej banky na americkú mafiu a tiež príbehy o takých osobnostiach amerického podsvetia ako Luky Luciano, či Jimmy Hoffa. V knihe je tiež spomínaný spevák Frank Sinatra a jeho prepojenie na mafiu, ako aj rozvoj mesta Las Vegas, vo veľkej miere ovplyvnený mafiou a americkým podsvetím, či nepodarené pokusy o atentát na kubánskeho revolucionára Fidela Castra. 100%

26.11.2014 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jedna z mála kníh, kedy na poslednej strane chcete aby kniha mala ďalších 400 strán, bravúrne napísaný román, ktorý sa v mnohých aspektoch prelína so skutočnosťou, už len fakt,že niektoré postavy a rodiny sa dajú prirovnať k skutočným new yorkským rodinám je úžasný. Knihu by si mal prečítať nielen človek, ktorý sa zaujíma o podobný žáner, ale aj každý kto rád číta knihy iného žánru, Kmotr (Krstný otec) patrí jednoznačne medzi klenoty svetovej literatúry. Dej tejto úžasnej knihy jednoducho nedovolí čitateľovi nudiť sa. Velebím a smekám. Ak hodnotenie v percentách je vôbec dostavujúce tak 100%.

"Počul som don Corleone, že máte toľko sudcov vo vrecku ako čistič topánok mincí."
"...čo znamená tá ryba.To znamená, že Luca Brasi spí na dne oceána."
"...v sicílskom nárečí, jazyku nad všetky ostatné súcejšom na vyjadrenie zlosti."

25.02.2015

Kokaínový kovboj Kokaínový kovboj Evan Wright

Úplne súhlasím s užívateľom Note, najprv som bol skeptický pretože som čítal viac podobných kníh od IKARU a boli skôr podpriemerné, no táto kniha bola omnoho zaujímavejšia. Pútavý dej, číta sa vynikajúco, po prečítaní jednoznačne odporúčam pozrieť si dokument v ktorom vystupuje Jon R. a tak isto Mickey M.- Kokaínoví kovboji (2006), povedal by som, že je to skrátená sfilmovaná verzia tejto knihy. Mrzí trochu strohý koniec, napriek tomu-95 %.

31.01.2015 5 z 5

Tajomstvo špionáže I. Tajomstvo špionáže I. Václav Pavel Borovička

Kniha je veľmi jednoducho čitateľná, bohužiaľ v tomto vydaní je množstvo chyb, hlavne pravopisných, ako chýbajúce písmena, zle napísane mená(vydanie 1967-Bratislava). Príbehy sú usporiadané podľa časovej hierarchie od príbehu Maty Hari až po koniec druhej svetovej vojny. Čo bolo pre mňa sklamaním, je fakt že väčšina príbehov (Predohra k Žltej operácii, Lenivý agent Kent, Kto ma na svedomí Pearl Harbor,...) sa opakuje z knihy Prísne tajné šifry-V.P.B. Aj napriek tomu kniha ponúka, síce veľmi strohý ale priehľadný a ľahko pochopiteľný a predstaviteľný prierez tajným frontom (špionážou). Napriek očakávaniu, jemne sklamanie a jedna zo slabších kníh, tohto môjho inak obľúbeného autora. 60 %

11.01.2015 3 z 5

Mistři tajné služby Mistři tajné služby Václav Pavel Borovička

Knihu povazujem za jemne nadprimernu, miestami sa mi zdalo ze autor az prilis natahuje niektore detaily a opakuje veci. Kazdopadne velmi zaujimave citanie, aj ked pripady sa na seba velmi podobaju a neviem z akeho dovodu nieje v knihe napriklad pripad Richarda Sorgeho, ktory je bezpochybu jeden z najvacsich spionov studenej vojny. Osobne sa mi najviac pacil pripad Abela a Wennerstroma, pred Gordonom Lonsdalom. Pripad Kim Philby som necital, pretoze 2. vydanie tejto knihy obsahuje iba 3 pribehy nie 4 ako diel prvy. Takze ak o spionoch tak VPB - Vyzvedaci z Tel Avivu.-70%

13.12.2014 4 z 5

Případ Stiga Wennerströma Případ Stiga Wennerströma Václav Pavel Borovička

Príbeh o špiónovi-diplomatovi-gentlemanovi, ktorý sa stal pravdepodobne najznámejším švédskym rozviedčikom studenej vojny. Je až prekvapujúce aké bolo jednoduché pre vojenského pridelenca neutrálnej krajiny získať všetky tajne informácie, ktoré chcel. Na 132 stranách sa dozvedáme ako sa z uhladeného diplomata švédskeho kráľovstva stal sovietsky špión prvej triedy. Pre mňa zaujímavejší príbeh ako Gordon Lonsdale, občas bohužiaľ trochu zbytočné ba až nudné naťahovanie príbehu, čo miestami strácalo napätie. -70%

"Zda se, ze nejen steny maji usi, ale aj klicove dirky projekce na sirokem platne.'' Plukovnik Stig Wennerstrom.

13.12.2014 3 z 5

Hrabě von Stauffenberg Hrabě von Stauffenberg Guido Knopp

Ak niekto očakáva napätie ako vo filme Valkyra, bude sklamaný. V mnohých úsekoch ma kniha doslova nebavila, bol som prekvapený, pretože G. Knopp ma nikdy nesklamal. Ako životopisné dielo to je napísane dobre, ale autor sa pomerne do detailov venuje jeho detstvu a jeho rodine a pre čitateľa, ktorý očakáva veľké napätie, tak sa ho dočká až ku koncu, kde je opísaný atentát na Hitlera, ako najdôležitejšia časť, ktorou sa Claus von Stauffenberg preslávil. V texte bolo spomínaných až príliš veľa mien, takže som sa niekoľkokrát musel vrátiť a dohľadať, kto je osoba o ktorej autor píše. Je veľká škoda, že sa atentát nepodaril, bolo by zaujímave vidieť ako sa nacistické Nemecko bude vyvíjať. Po prečítaní je až nepochopiteľné ako dlho a úspešne sa Hilter vyhýbal atentátom.

27.11.2014 3 z 5

Případ plukovníka Abela Případ plukovníka Abela Václav Pavel Borovička

S touto knihou som sa stretol len ako súčasť knihy Majstri tajnej služby- druhé vydanie, kde to bol jeden z 3. Populárny prípad špionáže počas studenej vojny, ktorý v mnohých ohľadoch pripomínal viac americký film ako skutočnosť. Túto knihu/ príbeh odporúčam pre ľudí, ktorý sa zaujímajú konkrétnejšie o sovietskú špionáž, je to totiž pomerne rozsiahly príbeh, ktorý sa nezaoberá vyzvedačským remeslom veľmi dopodrobna, skôr ukazuje zákulisie vyjednávania medzi USA a ZSSR o výmene agentov. Pre mňa rozhodne jeden zo slabších príbehov od V.P.B. 60%

27.11.2014 3 z 5

Přísně tajné šifry Přísně tajné šifry Václav Pavel Borovička

Zaujimavá kniha situovaná do prostredia šifier, kódovania a tajných vysielačiek. Po prečítaní človek dostane iný pohľad na boje druhej svetovej vojny na všetkých frontoch a na neoceniteľnú a často neocenenú prácu tajných agentov oboch vojenských táborov. Pri čítaní som ale nemal husiu kožu ako pri čítaní iných kníh od V.P.B., ale rozhodne odporúčam prečítať, hlavne pre čitateľov zaujimajúch sa o špionážne príbehy. 75%

26.11.2014 4 z 5