Soonrich Soonrich komentáře u knih

Na smrť Na smrť Jozef Karika

V komentarich recenzentu bylo receno vse podstatne a se vsim musim vicemene souhlasit. Co tu nezaznelo (mozna jsem jen spatne cetl) a co me asi nejvic sokovalo - byl extremne surovy popis jednani lidi ovlivnenych uchylnou ideologii o cistote rasy. Popis metod a postupu pri likvidaci milionu lidi jako by to byl obtizny hmyz. Anatomie mysleni zde byla bravurne zvladnuta a to bylo na romanu to nejhruznejsi ze vseho (jakkoli subjektivni popis muceni vyvolava podobne pocity). Z tohoto ja osobne citim poselstvi vsem lidem ze tohle se uz nikdy nesmi opakovat ( bohuzel se to nedavno opet stalo a stale se deje). Za me jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetl.

21.08.2023

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Co k tomu napsat? Hrozne bych chtel aby spisovatelka psala co nejvic a zaroven si preji aby nepsala tak casto aby na svetlo sveta prislo dalsi dilo, ktere opet nebude mit tematicky a zpracovanim v nasich koncinach konkurenci. Bravurne zpracovany roman zasazeny do obasti, o ktere pred nedavnou dobou malokdo vedel. Genius loci Rychlebskych hor ze zaryje pod kuzi snad kazdeho kdo tam byl a tento pribeh to snad jeste vic umocni. Mozna bych vice uprednostil romanovou linku nad faktografii. Chvilemi ve me pasaze evokovaly spise teologickou dispuaci, coz tempu deje uskodilo, ale ve vysledku je to spise nepodstatna zalezitost. Dobry pocit urcite prevlada a jsem rad ze se u nas najdou autori, kteri takto obtizna temata umi zpracovat.

03.08.2022

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Korner je génius. Jeho vykreslení reality te doby jen bezkonkurenční. Každý detail,gesta a jednání lidi naprosto představitelé. To jak "nechal" Adelheid skoro celou knihu mlčet a jak potom v par větách vyjádřila celou tu svou osobní tragedii na pozadí doznivajiciho válečného konfliktu me naprosto dostalo. Jeho Podzimní novely jsou podle mého názoru jedním z nejlepších prozaickych del 20.stoleti. Škoda že už nepíše.

03.03.2021