Snoopi Snoopi komentáře u knih

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kniha zajímavě, čtivě a plasticky líčí podmínky života obyčejných i neobyčejných lidí ve Francii za druhé světové války. Hlavní postavy, dvě sestry, představují zcela odlišné osobnosti - a každá se vydává jiným směrem. Jedna chce pouze přežít, působí více realisticky, druhá je spíše idealistka a zvolí cestu aktivního odporu. To je základní kontrast, na němž celý román stojí. Každá ze sester žije vlastním životem, zažívá vlastní dobrodružství... A přestože je rozdělila válka, jsou jejich osudy pevně provázané. Na jejich životech autorka deklamuje sílu rodinného pouta a mateřství. Ukazuje, jak velké dějiny "dostihnou" a semelou i toho nejmenšího člověka, jak důležitá je víra a obyčejná láska... Dějová linie románu nabízí mnoho překvapivých zvratů, které přispívají ke zvýšení napětí. Zajímavé je i jakési zpětné hodnocení a závěrečné rozuzlení po letech, které přináší jedna z hlavních postav. Možná že některá líčení prostředí a postav jsou příliš obsáhlá, ale čtivosti to rozhodně neubírá. A aby si čtenář udělal vhodnou představu o historických souvislostech, jsou do děje místy vloženy lehce vysvětlující pasáže, což však nepůsobí zbytečně "nadýchaně"... /Tato kniha mne úplně dostala, četla jsem skutečně jedním dechem... Mohu jen doporučit - a těším se na další díla uvedené autorky :-) /

03.02.2020 5 z 5