slunicko1958 Online slunicko1958 komentáře u knih

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Souhlasím, že tento díl je z trilogie nejslabší, ale není špatný. Velice hezky se čte, děj rychle ubíhá. Příběh je občas lehce předvídatelný, občas se vám ani nechce věřit, že je z konce 20. století (zanedbaná lékařská péče nebo vztah k interupcím připomíná středověk). Nadchly mě popisy přírody ve všech ročních dobách.
Při čtení jsem měla pocit, jako by autor "vystřílel munici" v prvních dvou dílech trilogie. Ale i tento román se dá číst a své příznivce potěší.

03.03.2023 4 z 5

Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera František Fajtl

Pan generál Fajtl uměl literárně tvořit. Vyjadřoval se lehce, přirozeně, kultivovaně. Tentokrát svou pozornost zaměřil na životní osudy anglického válečného hrdiny, pilota RAF Douglase Badera.
Během čtení jsem si vzpomněla na jiného beznohého hrdinu, který chtěl bojovat coby invalida proti nepříteli, což podle románu zdůvodňoval argumentem, že není člověk, ale komunista. Na rozdíl od něj byl D. Bader "jen" člověk se svými kladnými i zápornými vlastnostmi, který bojoval za vlast a za záchranu svobody a demokracie.
Knížka je velice zajímavá, čtivá, je doplněna několika fotografiemi. DB se přátelil i s českými piloty a nesmírně si jich vážil.

27.02.2023 5 z 5

Útěk z afrického pekla Útěk z afrického pekla Barbora Koudelková

Knížku jsem dočetla jen proto, abych se dozvěděla, kdo je Ken a jak to vypadá s jeho dědictvím.
Příběh se čte poměrně dobře, i když si takhle nějak představuji nízkorozpočtovou telenovelu... Nechce se mi věřit, že je knížka napsaná podle skutečných událostí. Tak hloupý člověk nemůže existovat. Spousta věcí je podivná a odmítám jim věřit. Další díly nehodlám číst.
Souhlasím s komentářem čtenáře jprst.

17.02.2023 1 z 5

Tři mušketýři 2. díl Tři mušketýři 2. díl Alexandre Dumas, st.

Druhý díl tohoto známého románu se mi líbil mnohem víc. Vrátila se mně ta nedočkavost, netrpělivost, jak se celý příběh uzavře, i když každý ví, že zlo bude potrestáno. Spravedlnost tentokrát zvítězila. Některé kapitoly jsou mimořádně uchvacující (např. Soud), bylo těžké se ubránit emocím a neprožívat děj.

Četla jsem vydání z r. 1996, je dobře, že vydavatelé použili skvělé původní ilustrace.

13.02.2023 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Pro mě je tento román odpočinková četba. Dobrodružství, romantické lásky, souboje, pitky, intriky - to jsem mnohem více prožívala v mladším věku. Přesto heslo "Jeden za všechny, všichni za jednoho!" má své kouzlo pořád.

04.02.2023 4 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Obdivuji slečnu Marplovou a její geniální logické myšlení. Tentokrát řeší záhadná úmrtí poněkud z povzdálí, ale díky jejím schopnostem vrah spravedlnosti neunikne.
U detektivek A. Christie si vždy odpočinu. Jsou srozumitelné, logické, umí se zaměřit i na psychologii postav a nechybí ani špetka humoru. Pokud nečtu příběh poprvé, baví mě sledovat jemné náznaky, věty, které jsou pro vyřešení zločinu naprosto zásadní...

20.01.2023 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

'"Tahle slečna Marplová, to je velice slavná dáma. Ta strčí do kapsy vrchní konstábly ze tří okresů. Zatím se ještě nestala mým šéfem, ale odvážím se tvrdit, že k tomu jednou dojde. Takže slečna Marplová má prsty i v tomto případě."
"Ano, pomohla nám se spoustou nápadů," řekla Gwenda.
"To si myslím," souhlasil inspektor. '
(str.212-213)

Co dodat? Báječná detektivka. Taková ta stará dobrá klasická detektivka, která čtenáře vyzývá k přemýšlení a hledání pachatele. A bez sadistických či jinak oplzlých scén. Přesvědčte se sami...

16.01.2023 5 z 5

Nelituji, že jsem si obsáhlý knižní rozhovor přečetla.
Bylo to zajímavé čtení, pro mě i osvěžení oblíbeného seriálu Případy 1. oddělení. Věřím, že pokud by toto povídání četli malí kluci, všichni by chtěli být kriminalisty a chytat vrahy.
Co mě v knize opravdu zlobilo, to byla grafická úprava. Obrovské okraje, nezarovnaný text... Asi je to moderní, možná to působí poněkud ležérně, ale pro mě je to vizitka málo precizní práce.
Vážně jsem kvůli tomu uvažovala o nižším počtu hvězd, ale obdiv k práci poctivých kriminalistů zvítězil.

"A zbabělec je pro mě opravdu jen ten, který dělá, že nic nevidí. Nikdy bych tak nenazval člověka, který se sám nepustí do přesily násilníků."
(str.146)

10.01.2023 5 z 5

Malý strašidelník Malý strašidelník Jiří Trnka

Kouzelná knížečka v luxusním provedení. Pevná vazba, na křídovém papíře spousta přenádherných a nenapodobitelných ilustrací.
Knížka je tentokrát věnovaná strašidlům. Nejdřív se dozvíte, které bylinky nám proti nim pomůžou a pak následuje abecedně seřazený výčet strašidel. V každém "medailonku" najdeme informaci o podobě strašidla, jaký má úkol a pak následuje instrukce či rada, jak se před zlou mocí ochraňovat.
Já jsem třeba netušila, že existuje Lesoň, Zimice, nebo že všechna naše pohoří mají svého vládce a ochránce.

25.12.2022 5 z 5

Smírčí kameny na Vysočině Smírčí kameny na Vysočině Hynek Jurman

Autor zde v krátkých příbězích popisuje, jak s většími či menšími obtížemi hledal smírčí kameny.
Zpočátku tvořily základ jednotlivých statí pověsti o balvanech, s přibývajícími stránkami se staré příběhy začínaly vytrácet a prostor dostávaly autorovy názory a vzpomínky na výlety za kameny. A to už mě příliš nebavilo.
Každý článek je předznamenán vlastnoručním nákresem balvanu. Na konci brožury najdete jmenný seznam míst, kde se smírčí kámen nalézá.

22.12.2022 3 z 5

Na hrobě bubnují padající pomeranče Na hrobě bubnují padající pomeranče Konstantin Biebl

Tato knížečka mě upoutala nejen svým názvem, ale i přebalem v oranžové barvě. Přiznávám, že jsem poezii Konstantina Biebla neznala. Tento výběr mně poskytl jakousi "ochutnávku" z jeho tvorby. Některé básně mě potěšily více, jiné méně.
Pouze ilustrace se podle mého názoru nepovedly...

"Až umřem', staneme se květinami.
Ve dne budeme lidem pro radost
a v noci budem' sami. "

(báseň Milenci, str. 28)

Není to krása?

18.12.2022 4 z 5

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Číst tento román byla opravdová radost a potěšení. Po mnoha letech jsem znovu prožívala s Edmondem Dantèsem chvíle plné bolesti, zklamání, naděje i pochybností.
Vedle romantického příběhu zde také najdeme poněkud filozofický problém, totiž jestli má člověk právo brát spravedlnost do vlastních rukou. Proto i Edmond touží po odpuštění, nejen po pomstě.

"Mravní rány mají tu zvláštnost, že je není vidět, ale že se nezacelí. Zůstávají v srdci živé a otevřené, jsou stále bolestivé a krvácejí při každém doteku. "
(str. 318)

09.12.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetysová napsala další skvělý román.
Sice se jedná o beletrii, ale její díla mají historický základ. Tentokrát jsem si říkala, že popis reálného života autorka přehnala, vždyť jsem v tom žila. Ano, ale ne v Rumunsku. Po přečtení rešerše a zdrojů věřím, že Rumuni přežívali v příšerných podmínkách.
Ale ke knize. Je čtivá, nesnadno se od ní odchází. Autorka ji píše v krátkých kapitolách, nestřídá postavy ani děj. Zajímavě působí vkládané zápisy tajné policie. Mile mě překvapilo, když jsem na posledních stránkách objevila dobové fotografie.
Jen mně dlouho trvalo, než jsem zjistila, co znamenají nadpisy v rumunštině na začátku každé kapitoly...
A nesmím zapomenout na verše. Ty se mi velmi líbily, umocňovaly ten tísnivý, depresivní pocit, který vás celou knihu nepustí.

10.11.2022 5 z 5

Hovory s Pavlem Fischerem Hovory s Pavlem Fischerem Alena Ježková

Páni.
Nádherná knížka, skvělý rozhovor. Je veden lehce a přirozeně.
Knížka je tematicky rozdělená do pěti částí a každá je nesmírně zajímavá. Pan senátor se nevyhýbá žádné otázce. Vyjadřuje se, jak všichni dávno víme, velice kultivovaně, srozumitelně, trpělivě vysvětluje. Využívá spousty logických argumentů, dokazuje, že má obrovský rozhled.
Nevyhýbá se ani citlivým osobním vzpomínkám, které musí být nejen pro něho velmi bolestné. Hovoří o nich otevřeně. Nepopírám, že některé jsou velmi dojemné.
Knížka je doplněna množstvím fotografií jak z profesního, tak ze soukromého života.
Vřele doporučuji k přečtení. Co nejdříve!

02.11.2022 5 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Do čtení této knížky se mi ani trošku nechtělo, protože ke skutečným králíkům jsem nikdy kladný vztah neměla. Teď jsem ráda, že jsem se překonala a mohla si užít nádherný příběh.
V králičím světě to chodí stejně jako mezi lidmi. Najdete zde králíky laskavé, milé, přátelské, empatické, moudré, statečné, obětavé. Jsou ochotní pomáhat i jiným zvířatům. Žijí však mezi nimi také králíci ješitní, zlí, mstiví, zákeřní, panovační, diktátorští, sobečtí. Říkala jsem si, že to nesmí končit jak u lidí, že přece aspoň v té králičí kolonii musí dobro a láska zvítězit...
Moc se mi líbilo také nádherné líčení krás přírody a ilustrace.
Díky tomuto milému románu jsem změnila na králíky názor, ale doma je stále nechci. Ani zakrslíky! Ani náhodou! Přece bych je nenechala žít v zajetí!

27.10.2022 5 z 5

Zakopaný pes Zakopaný pes Bedřich Fučík

S určitou dávkou humoru se dozvíte, odkud se vzala různá pořekadla, rčení, slova, slovní spojení apod. Některá mají původ v Bibli, některá v antické literatuře... Je to zajímavé čtení.
Mně osobně nejvíc vadily ilustrace.

21.10.2022 4 z 5

Zpočátku jsem byla z knížky docela nešťastná. Skoro vůbec vesmírným úkazům a teoriím nerozumím a protovo líčení života na jeho planetě mi až příliš připomínalo žvásty, kterými nás ve škole "krmili" soudruzi, když popisovali, jak bude vypadat komunistická společnost.
Naštěstí jsem se s přibývajícími stránkami začala dozvídat o trápení pacientů MPÚ i ostatních lidí a to mě zaujalo mnohem více. Přesto jsem některé situace nepřijala jako důvěryhodné, ale přehánět se v beletrických dílech smí.
Souhlasím, že v knížce najdete mnoho námětů k zamyšlení.

19.10.2022 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Překvapilo mě, že je knížka psaná v ich-formě a že vypravěčem je vikář. Proto je celý příběh podán tak, jak ho viděl on.
Slečna Marplová je velice bystrá dáma s logickým myšlením, to se ovšem nedá tvrdit o ostatních postarších slečnách.
Souhlasím s názorem, že závěr je poněkud uspěchaný.
Celkově mě knížka potěšila.

06.10.2022 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Tento díl byl podle mého názoru nejslabší a nejnudnější. Ukrutně mě to nebavilo. První třetina knížky ještě ušla, ale potom jsem až příliš často kontrolovala, kolik stránek zbývá do konce. To se mi u "normálních" detektivek nestává.
Jsem ráda, že mám dočteno.

04.10.2022 2 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Moje známá mi půjčila všechny tři knihy s Munchem a Miou. U Anděla jsem si říkala, že se to až na několik připomínek dá číst. Sovu jsem sice dočetla, ale nadšená nejsem. Jestli budu číst Clonu, to opravdu ještě nevím.
Nemám ráda detektivky, kde jsou pachateli totální, no psychicky nemocní. K nim musím připočítat i "geniální" nepostradatelnou Miu. Její morbidní úvahy mě opravdu nebavily.
Děj byl košatý, spousta postav, situací, ale to sepnutí všeho v jeden celek se příliš nepovedlo. Rozuzlení bylo poněkud uspěchané, i když jsem byla docela ráda, že je už konec.

21.09.2022 3 z 5