Seeker Seeker komentáře u knih

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

V originále i překladu je to zážitek. Temnotou prosáklá, ledově chladná povídka, která se dočkala také bizarního zpracování jako krátký film Jana Švankmajera (namluvil Petr Čepek).

Pohádky (26 pohádek) Pohádky (26 pohádek) Hans Christian Andersen

Někdo říká, že je Andersen moc drsný a ponurý, ale já ho mám rád od dětství. V každém věku na něm oceňuji něco jiného. Jeho pohádky v sobě prostě mají něco, co žádné jiné příběhy. Takovou krutou něžnost.

Vikingské legendy a příběhy Vikingské legendy a příběhy Edorta Gonzáles

Je to dílo spíše pro děti anebo pro nadšené obdivovatele severských zemí. Příběhy jsou krátké, tradiční a pravděpodobně kvůli tomu, že se jedná o sbírku lidové slovesnosti, často postrádají nějakou závažnější pointu. Přesto jsou to ale příběhy krásné a poetické.

Pozdě k ránu Pozdě k ránu Karel Hlaváček

Geniální autor - geniální dílo. Naleznete tu hluboké, citové, neklidné a přitom uklidňující, až hypnotické verše. Hudební metafory a podobenství jsou úchvatné.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Perfektní a strhující. Je to nadčasové téma, které děsí i po staletích. A děsí o to víc, že je román historicky velmi věrohodný a propracovaný. Zfilmovaná verze má své kouzlo a skvělou atmosféru, ale některé věci v ní chybí, takže radím přečíst raději nejdřív knihu.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

I kdybych jí četl dvěstěkrát, tak bude pořád dokonalá. Je to moje nejoblíbenější poetické dílo a zatím jsem nenašel ani v zahraniční literatuře nic, co by se tomuto vyrovnalo. A troufnu si říct, že jenom Češi, znalí svě země, zvyků, zkrátka pocházející z našeho kulturního prostředí, můžou Kytici plně pochopit a docenit.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj patří právem ke klasice české literatury. A rozhodně to není žádná zkostnatělá snůška nepochopitelných slov. Je to stále živé a hluboké dílo, které lety neztratilo nic ze své krásy a ještě dlouho neztratí. Pro mě to není brožura ze školní lavice, ale nádherné, inspirativní dílo.

Zlaté listí Zlaté listí Dagmar Dvořáková

Opravdu povedená sbírka pověstí. Pro někoho, kdo zná Děčínsko, je tohle poklad. Magické a tajuplné postavy a události, které se váží k reálným místům, dodávají příběhům na opravdovosti a snad i uvěřitelnosti. Kdo oblast kolem Děčína nezná, může se i tak pobavit nad pohádkovým vyprávěním. A k tomu ty Komárkovy nenapodobitelné grafiky!