Samsa Samsa komentáře u knih

Blíž tě nepustím Blíž tě nepustím Rolf Sellin

Já už su zkrátka takový hodný vůl. Citlivý ke každé blbé potřebě svého taty, aj na šachtě klidně veznu směnu za Leška nebo Wojtu. A pak su z toho malátný a leju do sebe borovicu. Onehdá sem se zase vyznal z lásky Ewě Farne, a ona nic! Má asi jinak nastavené hranice. Ale věřím, že táto kniha mně pomože. Hned sem se v ní našel, už v úvodním testu: su hypersensitivní. Aj já si podle ní začnu vymezovat hranice, naučím se říkat NÉ, tak nějak se uvnitř vycentruju, abych pak držel rovnováhu. Pak snáď dokážu říct tatovi, Leškovi, Wojtovi aj Ewě (tá už je ale vdaná a má aj děcko) - trhnite si!

21.04.2020

S Komenským do komiksu – Únikovka s Amosem S Komenským do komiksu – Únikovka s Amosem Klára Smolíková

Jako mosím sa přiznat, že Komenského bych rači hrál v písíčku a postupoval těma pokojama namísto děcek z knížky. Klidně až do Amsterodama. Bo to by mohla byt bomba, hrál sem podobně třeba Haryho Potera. Jana Ámosa mám ale rád, bo žil aj u nás ve Fulneku, na jihu v Blatnici, kde mám bráchanca, měl vinohrad a nebál sa, jako já, Poláků a ani žénských :) Ale aj knížka ňa zaujala, hlavně ty komikse. No byl to cestovatel, ten Jan Ámos, vlastně rajzovat mosel, furt ho hnali, hlavně asi katolíci, z Moravy ten olomúcký bišop Ditrichštajn. Přesto jaké dílo stvořil! Teda já sem nic z teho nečetl, enem sem brúzdal na wikipédce, ale nečetl ho ani ministér Plaga, jak usuzuju z jeho kecú v bedni. Tož měli bysme sa pustit, já aj on, minimálně do teho Labyrinta světa.

14.01.2021 5 z 5

Ty jsi kněz navěky Ty jsi kněz navěky Zdeněk Jančařík

Jak v Portálu výde ňáká tá duchovní knížka, dycky ju tatovi kúpím. Ale taky si ju přečtu, ať máme po večerách o čem múvit. A to sem vůbec netušíl, že za totáča u nás vysvětili ženskú. Ani nevím, co si mám o tom myslet. Kněz má byt chlap, jako je ten náš Polák Wojta u nás v kostele. Snáď že to bylo za komančů, to bych eště pochopil. Ináč má ale paní Javorová názory zajímavé, to zaséj áno. Třeba jako že by ministranty měly robit aj baby. Súhlasím, bo ti škaredí pazgřivci u nás, nadá sa na to dívat. Mět tam ze pět krásných mladých bab, aj by chodilo v neděle na mše víc ludí. Dyť aj pater Jančařík píše, že v neděle chodí u nás do kostela enem 375 tisíc věřících. No kde sme? Kde tú ti šecí ludé? V ostravskéj Karolíně? A z těch na mši je eště větčina babek od petašedesátky do osmdesátky! Tož ať si aj naši bišopi knížku přečtú a neco s tú situacú dělajú.

16.01.2021 5 z 5

100 nejlepších her z celého světa pro interkulturní učení 100 nejlepších her z celého světa pro interkulturní učení Wilma Osuji

Tož chodil sem do školky aj základky s cigánama a vím svoje. I když..., třeba haviřovská Květa V. byla krasavica formátu Penelopy Cruz a dyby po třicítce nepřibrala půl metráka, asi by neskončila v svinovském paneláku, ale minimálně v Burgteátru. Nic, zamačkávám suzu, kromě Květy to už ale bylo s těma komančama iné kafé a my gádžové sme sa moseli mět na pozoru, "keci mol?, oda but mol, nane man love...". A teď uprchlíci..., no prostě nevím, esi nás ten interkulturalismus nezahluší. Ale Babiš to snáď nepustí. Ináč je ale knížka pěkná a mět ve školce takovú Američanku, Brazilku nebo krasavicu z Paříža, dobre bych sa s multi-kulti popasoval, tam jako JO aj s tú súnaležitosťú a empatijú. A eště si s nima dat z knížky americkú hru Kachna, kachna, husa. A dyby nám tata k temu upékl kačicu :))

14.02.2021 4 z 5

Světlo pro duši Světlo pro duši Bruno Ferrero

Ferrera dávám tatovi na Vánoce. Dycky vyjde v říjnu a člověk ho mosí kúpit hned, ináč utře. Letos sem mu teda dal zas Ferrera. A lopatu. Do knížky se tata začetl hned na Štěpána, s lopatú mě občas hóní po bytě. Ale s knížkú je tradičně moc spokojený a vyzařuje teď po Vánocách silnější duchovno než ostravský bišop Lobkowicz.

12.01.2021 5 z 5

Mravenečkova dobrodružství Mravenečkova dobrodružství Stanislava Reschová

Nevim, ta moje předřečnice Míla86 bydlí určitě v desátém štoku činžáku někde v Porubě nebo Brně Líšni a neví, co sou brablenci v posteli. Jinak by nemohla zplodit takové ty věty o Sekorovi, harmonii a tak. Já eště beru knihy o tom broukovi Pytlíkovi, včelku Máju nebo Žížaláky. Ale brablenci - NIKDY! Lezou nám po bytě za sebou jak dyby jéli Túr de Fránc. Klidně do postele, raděj ale do komory. Navíc sou zrzatí - asi doletěli do Karviné z Irska, jako koronavirus z Číny do Evropy. Tata na ně šlape, dává jim jakýsi zelený cukr, nic ale nezabírá stoprocentně. Já sem jim teď, jak otevřeli na Velikonoce Uni Hobby, koupil "mravenčí bufet", ať si dají, cyklisti jedni! Takže knížky o brablencách - nebrat! Taky krtek!, vím, že Portál má aj Rok s krtkem. No rád bych věděl, esi by autorka Sloupová tu knížku napsala, dyby jí krtci rozesrali zahradu tak jak nám s tatú!!!

21.04.2020

Očekávání Vánoc Očekávání Vánoc Richard Rohr

Doporučil nám náš karvinský farář Otec Przemysław přečíst o Adventu nějakou duchovní knihu. Tož vrazil sem do krámu k Barchanské, a nic, préj duchařinu nevede. Až u Steffanové sem uspěl - doporučila mi a nakonec aj prodala Očekávání Vánoc. Tož jako číst se to dá. Úvahy krátké, na každý den jedna, to se ně líbí. Ale on ten pan Rohr je jako fakt mnich, takový náročný, četl sem z něj i tatovi, i švagrové, oba mě hnali. Rohr třeba říká: "Když si vytkneme za cíl, že budeme usilovat o vlastní štěstí, často si tak stvoříme modlu, která se dozajista skácí". No nevím... Švagrové se naopak líbilo, že hříchy v sexu nejsou tím nejhorším, jde spíš o slabost. Na druhé straně přítelíčkování s mocí, prestiží a majetkem, to préj "znecitlivuje srdce a otupuje naše duchovní vnímání". No přiznám se upřímně - měl sem před Vánocema z této knihy hlavu jak balón. Příště proto koupím u Steffanové klidně zase z Portálu, ale spíš Čekání na Vánoce od Kity, s obrázkama!

17.04.2020

Stínka Stínka Daniela Schreiter

Knížek o autismu v našich končinách přibývá, také těch osobně, autobiograficky laděných. Ale na Stínku jsem natrefil náhodou. Ač jsem ji v regále jednoho knihkupectví viděl, vůbec mě nenapadlo, že obsah je na toto téma. Proto bych prosil nakladatele o zvýraznění dané problematiky u potenciálních obdobných titulů už na obálce. Třeba jako to udělala Paseka s německou aspergerkou Denise Linke a její knížkou Dost dobře nenormální. Podtitul "Můj báječný život s autismem a ADHD". Jinak je ale komiks Stínka povedený, člověk se zde hodně dozví, a to odlehčenější a osobnější formou. Především asi mladý člověk. Ti starší aby šli na text s lupou. Pak se ale také pobaví, a především poučí.

29.03.2020