Ronee Ronee komentáře u knih

Zbojnícka mladosť Zbojnícka mladosť Ľudo Ondrejov

Jerguš Lapin je moja najobľúbenejšia knižná postava. V Zbojníckej mladosti sa dozvedáme, ako Jerguš prežíva svoje krásne detstvo uprostred samoty v horách, ako si získava priateľov a pretože je veľmi mocný, smelý, dobrý, šikovný, ochotný, usilovný a rozumie si so zvieratami, postupne sa stáva vodcom medzi chlapcami. V knihe sú úžasné opisy prírody, ktoré vôbec nie sú nudné, ale priam spievajú o kráse slovenskej prírody a živote v nej. Toto je prvé dielo, v ktorom sa objavuje lyrizácia prírody, ktorá potom pokračuje v dielach Margity Figuli a Františka Švantnera. Zvierací svet autor poľudšťuje, predmetný oživuje. Jerguš sa najviac spriatelí s pastierikom Paľom. Ich postavy do deja vnášajú obraz pravého priateľstva. Príroda sprevádza celé ich detstvo prežité na Zbojníckom Tanci. Radostné i smutné čítanie, avšak hlavne veľmi krásne.

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Kniha so skvelou atmosférou. Kto chce spoznať nočný život v Tokiu, ani nemusí ísť ďaleko. Stačí skočiť do knižnice. Pri tejto knihe sa zaručene budete báť;)

Krčmársky kráľ Krčmársky kráľ Martin Rázus

Myslím, že je to dosť predimenzované, celý ten dej len o tom, že všetci v dedine pijú ako dúhy a alkohol ovláda konanie všetkých ľudí bez rozdielu. Ale nájde sa jedna čierna ovca, ktorá alkohol neznáša a je to jediný abstinent v celom okolí. A tu vzniká konflikt. Samozrejme ten abstinent je mladý krásny silný chlap a ešte k tomu sú tam dve veľmi pekné ženy, jedna dobrá druhá zlá a teraz že kto vyhrá? Krčmárova dcéra, ktorá má všetkých omotaných okolo prsta alebo spravodlivosť a triezvy pohľad na svet?

31.12.2010 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

..pre mňa existujú len blázni, ľudia zbláznení do života, zbláznení do debát, zbláznení do spasenia, dychtiaci, aby mali všetko hneď a naraz, ľudia, ktorí nikdy nezívajú a nehovoria všednosti, ale horia, horia, horia, ako tie prenádherné žlté rímske ohňostroje, rozprskujúce sa tisíckami pavúčích nôh medzi hviezdami a uprostred modro vzbĺknu a všetci vzdychajú: "Ááách!"... Kerouac
(takýto je slovenský preklad:-)

Umlčaní Umlčaní Marek Vagovič

Je mi ľúto, ako to skončilo.

30.09.2022 5 z 5

Holka ze sekáče Holka ze sekáče Tereza Kratochvílová

Knihu som hľadala v kníhkupectvách, ale na Slovensko dodazila len asi do troch miest na severe a nižšie sa nedostala ???? Nevadí, stále tu mame možnosť eshopingovat. A navyše čítať hned e knihu! A to som spravila, lebo už som bola veľmi navnadena a nadšená, že konečne kniha, ktora ma zaujíma. Sledujem Terezkrat na instagrame asi od 2016 a na youtube som ju objavila, ked som klikla na jej príbeh, kde rozprávala, co sa jej stalo v Egypte. Prišlo mi to vtipné, ten sposob akym hovorila.
Preto som bola taka zvedava na knihu. Prečítala som ju za pár hodín a veľmi ma dojala.

13.12.2019 5 z 5

Islandský rybár Islandský rybár Pierre Loti

Krásna kniha, plná melancholických opisov prírody, ale aj so zaujímavým a pútavým dejom. Príroda predznamenáva čo sa udeje. Dej sa neodohráva na Islande, ale v Bretónsku (západné Francúzsko). Táto oblasť je typická tým, že sa v nej nachádza krásna príroda a obyvatelia živiaci sa farmárčením a rybolovom. Neviem, ako dnes, ale pred sto rokmi to tak určite bolo. O tom, aký život mali ľudia uprostred drsnej prírody, je táto kniha.

26.02.2012 5 z 5

Věčná Ambra III. - Lady Susanna Věčná Ambra III. - Lady Susanna Joan Seymour

Pokračovanie skvelého otvoreného historického románu od Kathleen Winsorovej už nemá takú iskru, ako tento slávny román. Pre mňa zostane Večná Ambra stále mladá a jej príbeh končí v momente, keď kýva z koča prázdnym oblokom...

06.08.2011 2 z 5

Gričská čarodějnice I. - Tajemství krvavého mostu 2 Gričská čarodějnice I. - Tajemství krvavého mostu 2 Marija Jurić Zagorka (p)

Najviac sa mi páčila postava Stanky, lebo... a viac o nej nemôžem napísať, lebo by som prezradila dej. A ešte Jurica.

Buffalo Bill kontra Jesse James Buffalo Bill kontra Jesse James David Hamilton

Skvelý dobrodružný western. Objavený doma v knižnici a prečítaný v roku 1999.

Tour de France Tour de France Lidewey van Noord

Holandská autorka, ktorá napísala knihu aj o našom Peteovi Saganovi. V každom príbehu spomína holandského cyklistu, pretože asi má národné cítenie. Hoci Holandania nevyhrali majstrovstvá sveta už 38 rokov, (až tento rok sa to podarilo Matheovi van der Poelovi). Ale na Tour sa im sem - tam niečo podarilo. O dopingu sa tam tiež píše, ale v súvislosti s Holandanmi nie. Zaujímavé. Lebo o Saganovi vytvárala v knihe aj takéto otázniky. Ale všetci dobre vieme, že keby bol Sagan Holanďan, tak by nič také nenapísala.

10.08.2023 3 z 5

Peter Sagan: Tourminátor Peter Sagan: Tourminátor T. J. Millner

Je to vyznanie kanadského fanúšika pre Petra. Mnohé dialógy si vymyslel a vytvoril príbeh od detstva po dospelosť nášho najlepšieho cyklistu.

09.08.2023 5 z 5

Peter Sagan Peter Sagan Lidewey van Noord

Autorka je novinárka a možno aj preto kniha vyznieva kriticky. A navyše Holandanka a ako píše: "Možno je v tom záblesk zufalstva a cynizmu, čo mierni moje nadšenie, precitlivenosť na cyklistov, ktorí nepôsobia, že sú celkom sami sebou."
Podľa nej totiž Peter nie je sám sebou, nie je taký ako sa prezentuje, je to len marketingový ťah, aby prilákali jeho zamestnávatelia k sebe sponzorov. Keďže cyklistika funguje na sponzorstve, je komerčný sport, ako písal aj Peter vo svojej biografii. Navyše autorka píše aj, že "Ludia okolo Sagana nevzbudzuju bohužiaľ vždy dôveru, po ktorej kriticky fanúšik cyklistiky prahne." Myslí tým jeho manažéra Giovanni Lombardiho, ktorý bol v minulosti spájaný s dopingovym lekarom Eufemianom Fuentesom.
Tak zaujímalo by ma, čo si o tejto knihe myslia ostatní. Začínala super, ale potom bolo vidieť, že autorke sa niečo nezdá a nemá celkom rada Sagana.

06.08.2023 2 z 5

Môj svet Môj svet Peter Sagan

Čo ti píše, moja najobľúbenejšia kniha. Idem hneď čítať znova. Sagan je neuveriteľný športovec a zároveň aj človek. Milujem, nakoncinmi vyšli aj slzy.

27.07.2023 5 z 5

Námestie Svatej Alžbety Námestie Svatej Alžbety Rudolf Jašík

Dobrá, je tam toho viac ako vo filme

13.06.2020 3 z 5

Hudební nástroj a naše dítě Hudební nástroj a naše dítě Atarah Ben-Tovim

Zaujímavý výskum, robený v Anglicku na anglických deťoch. Niektoré poznatky sú možno aj použiteľné, kniha určite môže pomôcť pri výbere vhodného hudobného nástroja. A najmä myšlienky o motivácií detí, sú dôležité, pretože každé dieťa potrebuje zakúsiť úspech, keď sa niečomu venuje. Myslím, že je to super kniha, ktorú by si mali prečítať všetci rodičia, učitelia, ktorí učia hudobnú, ale aj deti, ktoré na niečo hrajú. V tejto knihe je jedna veľká pravda: každé dieťa by sa malo učiť hrať na nejaký nástroj, pretože sa to stane jeho celoživotným potešením. A veľmi častý jav je, že ľudia ľutujú, že nevedia na nič hrať - ale nikdy nie je neskoro začať. V závere kniha obsahuje aj zoznam povolaní, ktoré človek môže vykonávať ak vie na niečo hrať a je ich dokonca až niekoľko stoviek. Mnohí ľudia si myslia, že na niečo hrať je zbytočne premárnený čas pre dieťa-lenže to je v škole vystavené len verbálnemu vyučovaniu a hudobný nástroj poskytuje niečo celkom iné - rozvíja intuitívnosť, emocionalitu a posilňuje sebavedomie, pri prvých úspechoch.

01.06.2012 4 z 5

Kniha, ktorá sa stane Kniha, ktorá sa stane Daniel Hevier

Uf, diplomovka ma čaká.

28.11.2011 5 z 5

Ostružinové polibky Ostružinové polibky Sharon Creech

Keď som mala toľko rokov, čo Salamanka, čítala som túto knižku. To je krásne, ako sa tie názvy líšia. U nás sa kniha volá Chuť malinového bozku:-) Dodnes si pamätám myšlienku z knihy: "Neposudzuj človeka, kým si dva mesiace nechodil v jeho mokasínach" (indiánske príslovie).

2. příručka mladých svišťů 2. příručka mladých svišťů Walt Disney

Keďže my sme už neboli pioneri, mali sme aspoň príručku mladých svišťov.

06.08.2011 4 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Jedna z mojich najobľúbenejších knižiek o cestovaní.

04.08.2011 5 z 5