Renek Renek komentáře u knih

Kniha o moři: Umění ulovit na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského Kniha o moři: Umění ulovit na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského Morten Strøksnes

Zajímavá žánrová všehochuť příjemného kultivovaného projevu, která hezky plyne a odkrývá mnohé pro mě dosud neobjevené informace. K této knize jsem se dostal skrze Český rozhlas a rozhodně koupě nelituji.

31.12.2019 4 z 5

Cesta Cesta Jack London

Silná kniha ve které kontrastuje mládí většiny z nás jako nudné a nezajímavé. Jack London měl koule ze železa, pokud by se udála jen polovina věcí z toho co napsal, tak je to stále víc než dokáže nabídnout i ta nejlepší "zážitková" agentura.

17.11.2019 5 z 5

Mozartova cesta do Prahy Mozartova cesta do Prahy Eduard Mörike

Fajn nenáročné čtení na dvě volné hodiny, ale zas takový přesah to pro mě bohužel nemá.

02.04.2019 3 z 5

Tragická falanga Tragická falanga Leopold Staff

Silná lyrika u nás jinak nepříliš známého polského autora. Básně jako "Jeseň" nebo "Pohřeb" se dokáží dostat pod kůži.

27.03.2019 4 z 5

Hlad Hlad František Halas

Ten člověk je samorost, nesnese srovnání a cesta k němu se klikatí stejně jako zmijí hřbety. Za menší obolus ústupku vám otevře studnici básnického bohatství, které jen tak někde nevyčtete.

30.01.2019 5 z 5

Jen ty nám zůstáváš, ó lásko Jen ty nám zůstáváš, ó lásko Victor Hugo

Hugova lyrika mi byla poměrně blízká, sice sem tam zakolísala, ale udržela si kvality až do samotného konce.

20.01.2019 4 z 5

Písně a lamentace Písně a lamentace Heinrich Heine

Lidské a nadčasové. Příjemná forma obohacená o životopis autorův a další poznatky. Zaujalo mě uvedení několika různých českých překladů "Lorelei" a jejich nemalá rozdílnost.

07.01.2019 5 z 5

Povídky rybářské hlídky Povídky rybářské hlídky Jack London

Asi se budu opakovat, ale opět skvělé povídky, které nemají chybu :)

12.09.2018 5 z 5

Sluneční prudké pochodně Sluneční prudké pochodně neznámý - neuveden

Letmé byť zajímavé první setkání s tvorbou Afrických básníků. Kniha neobsahuje mnoho textů, leč vyniká svým zajímavým a neotřelým zpracováním.

31.07.2018 4 z 5

Příliš blízko jatek Příliš blízko jatek Charles Bukowski

Prostě klasika. Líbí se mi rozsah výběru, tudíž mi kniha pár dní vydržela. Je něco, co se o Bukowskim ještě nenapsalo?

27.07.2018 5 z 5

Bratranec Pons Bratranec Pons Honoré de Balzac

Balzac je má srdcová záležitost a tudíž jsem tak nějak čekal, že se budu královsky bavit. Nezklamal jsem se. Jeho schopnost barvitě popisovat všechny ty drobné i velmi dramatické nešvary lidského soužití je fenomenální. Autor nad autory.

19.07.2018 5 z 5

Bereš mi rty : výbor z milostné poezie Bereš mi rty : výbor z milostné poezie Karel Vůjtek

Milé a příjemné počtení. Kniha nenuceně plynula a rozhodně neurazila:) Pořádný koncentrát touhy a vášně.

16.05.2018 4 z 5

Milión Milión Marco Polo

Po pár letech jsem se ke knize náhodou vrátil, když jsem se přehraboval antikvariátem a kdo by odolal? Krásná velká kniha s nádhernými ilustracemi Adolfa Borna vás přenese do tajemných dálek středověku a vyšroubuje fantazii člověčí do maxima.

25.04.2018 4 z 5

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Co nevyřčeného ještě dodat? Jařího knihy se čtou s lehkostí a chutí. Líbí se mi ten fakt, že dokáže i z těch nejobyčejnějších věcí vytěžit literární maximum. Jeho zdraví přístup k sebeironii a smysl pro humor je mi velmi blízký.

23.04.2018 5 z 5

Černé květy Černé květy Cyprian Kamil Norwid

Náhodné setkání s Norwidem a hned je z toho láska na první pohled. Úžasná poezie nesporných kvalit, která je opravdu nadčasovou, když si člověk uvědomí, že ji Cyprian napsal před více jak 150 lety. Smekám klobouk a jdu shánět další verše.

30.03.2018 5 z 5

Malá tajemství Malá tajemství Miroslav Mráček - Mrazík

Intimní lyrika vyzrálé bohaté obraznosti bez zbytečného patosu. Mohu směle doporučit.

21.03.2018 5 z 5

Německo Zimní pohádka Německo Zimní pohádka Heinrich Heine

Ač duše moje v Česku srůstá, epika dle mého gusta.

01.03.2018 5 z 5

Za dlouho Za dlouho Jaromír Typlt

Lahodná jednohubka básnické surrealistické imaginace, ke které se určitě budu rád vracet a určitě ne "za dlouho":)

22.02.2018 5 z 5

Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky Edgar Allan Poe

Dostala se ke mě pouze druhá část "a jiné povídky". Tudíž nemohu zhodnotit literární kvality onoho dobrodružství. Každopádně povídky ač čtené již několikrát, neztrácejí nic ze své sugestivnosti a bez nadsázky je lze považovat za opravdové klenoty žánru.

15.02.2018 5 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Pro mě první setkání s "Třemi muži". Měl jsem od nich krapet jiná očekávání. Sic je fajn, že se kompozice knihy nedrží klasického cestopisného schématu a originalita jí upřít nelze, ale za mě tomu "něco" chybělo. Každopádně dávám 3,5 hvězd a pokusím se splašit další "Tři muže" pro porovnání:)

26.01.2018 3 z 5