Renava Renava komentáře u knih

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Inšpiratívna kniha pre všetkých, ktorí milujú tento druh pohybu, vyraziť do prírody,na nič nemyslieť, len za výdatného potenia a ovievajúceho vetríka si nechať vyčistiť hlavu.
Jednoduchý kmeň Tarahumarov, ktorý toho zrejme síce o behaní veľa nenaštuduje a hlavne neinvestuje žiadne veľké sumy do bežeckého vybavenia, no v o to väčšej miere beh praktizuje, si musí získať obdiv (až údiv) každého. Kniha rozhodne dáva podnet na zamyslenie, či športová komercia v tejto oblasti vôbec má svoje opodstatnenie a určite mnohým zmení pohľad na vec. Za seba však musím povedať, že aj keď som sa pri knihe pobavila a rozšírila si obzor, predsalen zostávam verná mojim kvalitným bežeckým topánkam :-)

27.02.2012 5 z 5

Medzi odtieňmi sivej Medzi odtieňmi sivej Ruta Sepetys

Príbeh o tom, ako sloboda jedných bola vykúpená obeťou iných..
V mnohom mi dosť silno pripomínal Zlodejku kníh od Markusa Zusaka, napriek tomu, že každý z nich sa odohráva v úplne inom prostredí, avšak posolstvo obidvoch príbehov je v mnohom podobné (keď už porovnávam, osobne sa mi toto páčilo ďaleko viac). Silný a emotívny príbeh - pohľad na udalosti a praktiky stalinizmu nasledujúce po násilnom priradení Litvy k Sovietskemu zväzu očami mladého dievčaťa. K pochopeniu celého kontextu je dôležitý doslov autorky, v ktorom je objasnené, aký osud postihol tých, ktorým sa vďaka "šťastiu" osudu podarilo sibírske vyhnanstvo prežiť a vrátiť späť do svojich domovov, ktoré však už nikdy viac pre nich domovom neboli..
Opäť jedna z kníh, na ktoré budem s láskou vzhliadať vo svojej knižnici.

24.02.2012 5 z 5

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Humor Ivana Mládka mám rada, v pesničkách i v písanej podobe. Zápisky šílencovi = zdroj dobrej nálady.

18.02.2012 5 z 5

Láska v čase cholery Láska v čase cholery Gabriel García Márquez

Pár večerov ponorená do neskutočného príbehu a krásnych viet... Krásny zážitok, odporúčam všetkým tiež si ho dopriať!

16.02.2012 5 z 5

Memento Memento Radek John

V mojom školskom veku, keď som sa dostala k Mementu, mi to pripadalo trochu ako science fiction, lebo pojem drogy nám bol vtedy ešte dosť vzdialený. No časy sa menia (bohužiaľ) a možno ani sám Radek John keď ju písal netušil, že posolstvo tejto knihy bude aktuálne aj o 20-30- xx rokov, bohužiaľ s oveľa väčším akcentom na výraz memento.

14.02.2012 5 z 5

Motýľ 1. diel Motýľ 1. diel Henri Charrière

Kto má rád skutočne dobré knihy, toto rozhodne nesmie obísť!

13.02.2012 5 z 5

Diagnóza F50 Diagnóza F50 Gabina Weissová

Odvážna spoveď ženy (autorky), ktorá sa vlastným pričinením zamotala do bludného kruhu bulímie, čo popisuje bez akýchkoľvek príkras a sebaosravedlňovania. Zaujalo ma to, lebo s týmto problémom som sa vo svojom blízkom okolí stretla, takže tuším, kam sa tým človek môže dostať a aké ťažké je vymotať sa z toho. Memento pre všetky babenky posadnuté vidinou ultraštíhlosti za každú cenu..

13.02.2012 4 z 5

Poslední let pilota Mig-25 Poslední let pilota Mig-25 John Barron

I keď toto vôbec nie je moja "favourite" téma a ku knihe som sa dostala tak, že mi ju niekto strčil do ruky s tým, že "prečítaj a budeš prekvapená, aká skvelá vec" - prečítala som s otvorenými ústami a nakoniec mi nezostalo nič iné len súhlasiť a dať 5 hviezdičiek!

13.02.2012 5 z 5

Milionář z chatrče Milionář z chatrče Vikas Swarup

Sklamanie. Knižka, z ktorej od prvej strany cítiť, ako by bola písaná na objednávku do kategórie "bestsellers" a pýta si následné sfilmovanie, lebo má šancu ohúriť. Pre mňa veľmi umelé a ťažko uveriteľné.

13.02.2012 2 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Skľučujúca téma, obávam sa, že dosť realistická, hlavne od momentu, kedy ľudstvo objavilo potenciálne možnosti klonovania....
Tento anglický autor japonského pôvodu je pre mňa osobne veľkým objavom na literárnom poli a myslím, že všeobecne u nás nemá až takú popularitu, akú by si zaslúžil. Rada by som si knihu vychutnávala oveľa dlhšie, ale priznávam, že som ju od prvých strán nedokázala pustiť z rúk a tak "padla" oveľa rýchlejšie, ako by som si sama želala :-). Paradoxne to vôbec nebolo tým, že by bol dej akčný, spádový, práve naopak. Okrem toho, že kniha je jednoducho nesmierne zaujímavá, prispel k tomu i svojský, podmanivý a nevtieravý spôsob podania samotného príbehu, ktorým Ishiguro graduje čitateľovu zvedavosť - vetu za vetou, stranu za stranou, bez akýchkoľvek hluchých miest, až do samého konca.....A krok za krokom tak pomaličky, logicky a postupne prichádza k odhaľovaniu podstaty a celej záhady. Viac dodávať nebudem, aby sa mi náhodou nepodarilo prezradiť viac ako treba, čo by bol nesporne veľký hriech :-).

10.02.2012 5 z 5

Citadela Citadela Archibald Joseph Cronin

Všetko od A.J.Cronina stojí za prečítanie, sú to všetko knihy, ktoré rokmi nestrácajú na hodnote a každej generácii majú čo povedať. Jeden z mojich najobľúbenejších klasických autorov a jeho Citadela (v českom preklade Očistec) je skvost.

08.02.2012 5 z 5

U mňa tiež osvedčená dnes už takmer klasika, pri ktorej sa zakaždým nasmejem do nepríčetnosti, aj keď som to čítala a hlavne videla už X-krát. Len sa obávam, že generácia mladých ľudí narodených po revolúcii to nemôže dostatočne oceniť, ani pochopiť, rovnako ako nedávno uvedený film Občanský prúkaz. Takže šťastie (či smola?) pre tých, čo vedia, o čom to vtedy bolo..Skrátka, zasa raz smiech cez slzy.

Tri ženy pod orechom Tri ženy pod orechom Václav Pankovčín

Pankovčinove prózy sú naozaj veľmi svojské, dobové, dosť uletené, často zamerané na tie najjednoduchšie postavy z prostredia vidieka, ktoré napriek všetkému nedegraduje na úroveň primitívnych bytostí, ale poodhaľuje ich skrytú hodnotu a vnútornú krásu. Tieto čudné postavičky si človeka podvedome získajú a so záujmom sleduje, ako sa s nimi autor pohráva a kam ich posúva... Škoda, že tento človek už nič nenapíše a smutné,že jeho staršie dielka sú prakticky nezohnateľné! Napr. taký Marakéš.....

Tajemství proutěného košíku Tajemství proutěného košíku Markéta Zinnerová

Moja najzamilovanejšia detská kniha i tv-seriál, myslím že v tomto prípade kvalita filmu za knihou nezaostáva (samozrejme, trošku treba predýchavať ten socíkovský akcent, ktorým je poznačená). Výborné herecké výkony detí i dospelých... I po rokoch si seriál rada pozriem, aj slzu uroním a priznávam, že som ako malá slečna bola do Vláďu dllllho zamilovaná :-)

Mayday Mayday Thomas H. Block

Kedysi som toto prečítala aspoň 5-6 krát, vtedy to bola z môjho pohľadu "bomba", pri čítaní som nepotrebovala ani jesť, ani spať.. Myslím, že táto kniha bola v svojej dobe natoľko známa, že netreba viac dodávať.

Do školy Do školy Ľudmila Podjavorinská

Milujem túto útlu detskú, veľmi vtipnú knižôčku od Podjavorinskej. Zdá sa mi, že nie je až natoľko známa ako ostatné jej detské knižky, ale je geniálna. Mala som veľké šťastie, že moji rodičia a hlavne stará mama ma v detstve veľmi viedli k detskej poézii a odvtedy mám v sebe zafixovanú lásku k detským veršíkom, riekankám,doteraz si ich väčšinu pamätám a zbožňujem ich. Autorky ako Podjavorinská, Rázusová-Martáková, Bendová sú v písaní pre deti neprekonateľné a ich knižôčky majú v našej domácej knižnici výsostné postavenie - hlavne staršie vydania z mojich detských čias.

Čačky hračky Čačky hračky Krista Bendová

Na týchto básničkách som vyrastala a doteraz ich viem väčšinu odrecitovať naspamäť aj o polnoci :-) Dnes ich s láskou rapocem svojim deťom a myslím, že ich majú rovnako radi ako ja :-) Navyše, krásne ilustrované ...

Pichľavá elegancia Pichľavá elegancia Muriel Barbery

Áno, pravda je, že hlbokých myšlienok a filozofických úvah je v knihe požehnane, mnohé neskutočne krásne, veľa z nich sa ma dotklo a dalo podnet na zamyslenie, mnohé som si zaznamenala, lebo stáli za to. Miestami sa však núkala otázka, či je takéto hlboké filozofovanie z hlavy 12-ročného dieťaťa reálne... aj pri nadpriemernej inteligencii je to pre mňa ťažko uveriteľné, nech som sa akokoľvek snažila o nadhľad.
Za niektoré pasáže by som dala 5*, ale miestami z horeuvedených dôvodov max.2*. Celkovo to na mňa trošku pôsobí ako záležitosť manipulatívne tlačiaca na city senzitívneho čitateľa a vzhľadom na veľkú popularitu knihy to evidentne zaberá.

05.02.2012

Město jako Alice Město jako Alice Nevil Shute

Ku knihe som sa dostala úplnou náhodou, až následne som sa začala zaujímať o reálie príbehu,autora,atď. a vôbec ma neprekvapilo zistenie, že kniha bola zaradená medzi 100 najlepších kníh vôbec. Bohužiaľ mám pocit, že u nás sa akosi neprávom nedostala dostatočne do povedomia čitateľskej verejnosti, čo je rozhodne veľká škoda a hriech!
K samotnému deju len v skratke (aby som neprezradila príliš) – ide o ľúbostný príbeh na pozadí udalostí okolo vpádu Japoncov do Malajzie, založený na skutočných udalostiach. Vykreslenie nekonečného a tragického putovania skupinky žien s deťmi do ženského zajateckého tábora (stovky kilometrov z miesta na miesto, v horúčavách, bez jedla, bosí..), o morálnej sile ženy, ktorá sa stala ich vodkyňou, o nájdenej láske, nádeji a plnení snov..
Je to tak silný príbeh, že keď ho človek dočíta, nadobudne pocit, že má v sebe skryté sily, o ktorých netuší.. V mojom osobnom rebríčku patrí do prvej trojky a drží sa tam už pekne dlho. Kto prečíta – pochopí.

03.02.2012 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Možno nie "naj" Murakamiho kniha, ale mňa nesklamala. Ten koniec je naozaj diskutabilný, mne otvorené síce neprekážajú, práve naopak ich často vítam, ale v tomto prípade sa mi zdalo, že bol trochu nezvládnutý. Nečakala som, že by to malo dopadnúť romanticky, predvídateľne, ale skrátka trošku inak.. No v globále - toto je zasa jedna z jeho kníh, ktorá má svoju charakteristickú HM-atmosféru, práve kvôli ktorej na Murakamim ulietavam a preto sa k nej určite ešte vrátim.

03.02.2012 4 z 5