Renava Renava komentáře u knih

Prekliaty ostrov Prekliaty ostrov Dennis Lehane

Thrillery nie sú mojou doménou,ale občas nejaký dám. Už dávno som pri knihe neponocovala do rána, ale pri tomto sa inak nedalo (moje kruhy pod očami mám v čerstvej pamäti, aj keď som to teda čítala pomerne dávno). Neotrepaný námet, dokonale spracované (knižne určite, k filmu som sa zatiaľ nedostala). A to, že záver je prekapivý, ako sa pri thrilleroch očakáva, je v tomto prípade stále slabý výraz.

04.04.2012

Rozprávková babička Rozprávková babička Eduard Petiška

Veľmi pekná knižka pre malé slečny - milé Petiškove rozprávočky doplnené neodolateľnými ilustráciami. U mojich dievčat je to jedna z najobľúbenejších knižiek, ťažko povedať či vďaka rozprávkam alebo skôr ilustráciám (či obidvom). Odporúčam, určite stojí za to si touto knižôčkou obohatiť detskú domácu knižnicu!

03.04.2012 5 z 5

Miláčik Miláčik Guy de Maupassant

Klasika, ktorá nestráca na aktuálnosti. Aj keď pomery sa zmenili, ľudí podobných "Miláčkovi" je aj dnes ako maku. Intrigy, cynizmus, kariéra cez intímne známosti - to všetko je stále "in". Veľmi čitateľné dielo, len nesúhlasím so záverom. Nie je mi jasné, prečo Maupassant "dovolil", aby sa tomu krásovcovi úplne, ale úplne všetko prepieklo.. :-( Koniec koncov, aj to sa zhoduje s dnešnou realitou..

02.04.2012 5 z 5

Meno vetra Meno vetra Patrick Rothfuss

Niečo ako rozprávka pre dospelých. Navyše nenápadne medzi riadkami ukrýva veľa krásnych myšlienok, múdrostí. Rothfuss celý príbeh servíruje veľmi impozantne a prešpikováva ho presne mierenými dávkami humoru i jemnej romantiky. Prekvapujúco na konci človek zisťuje, že koniec nie je koncom,ale začiatkom - s veľkým otáznikom - a preto sa pokračovanie nedá opomenúť :-)

31.03.2012 5 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Kto by nečítal a nevidel film s legendou, akou bol Jean Marais. Ja oboje aspoň stokrát :-)

30.03.2012 5 z 5

Priechod Priechod Justin Cronin

Koho fascinujú sci-fi príbehy s postapokalyptickou atmosférou, Priechod určite nesmie ignorovať! 650 strán naplnených napätím, nečakanými dejovými zvratmi, ale hlavne strachom z útokov geneticky zmutovaných bytostí (tzv.vírov).Záhadné dievča sprevádzajúce celý príbeh dodáva deju záhadnosť, nádych očakávania, nádeje (?). Na môj vkus sú niektoré pasáže trochu rozvláčnejšie, ale celkový dojem rozhodne prevažuje nad negatívami tohto podmanivého a inteligentného sci-fička. Má to len jednu chybu - veľké odstupy medzi vydaním ďalších pokračovaní...

26.03.2012

Príbeh služobníčky Príbeh služobníčky Margaret Atwood

Bez debaty sa kniha zaradila k tomu najlepšiemu, čo som doteraz prečítala.
Fikcia o novom svete, ktorý vznikol po apokalypse (následkom politického prevratu a ničivého útoku), po ktorom nastáva nové, radikálne členenie spoločnosti. Nebudem pokračovať v obsahu, lebo na knihe je zaujímavé práve to, ako autorka dokonale nenútene, vetu za vetou rozlúskava podstatu príbehu, odhaľuje prekvapivú pravdu, realitu existencie vo svete, v ktorom by sa ani jeden z nás nechcel ocitnúť. Spomienky hlavnej postavy na minulosť, na obyčajný život, ktorý kedysi žila (náš život) nás prinútia uvedomiť si, aké šťastie je ísť ráno do práce, riešiť čo urobiť na večeru, tešiť a hnevať sa s deťmi, partnerom, mať sa s kým pohádať a udobriť..
Výnimočné dielo, ktoré mi rámcovo silno pripomína Orwelov 1984 alebo Ishihura a Neopouštěj mě. Vrelo odporúčam!

"Je mi ľúto, že tento príbeh obsahuje toľko bolesti.Je mi ľúto, že je rozbitý na niekoľko častí ako telo chytené do krížovej paľby alebo roztrhnuté napoly nejakou silou.Ale nemôžem nič urobiť, aby som to nejako zmenila."

23.03.2012 5 z 5

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Zaujímavý mix sci-fi, detektívky a psychologického románu z prostredia židovskej ortodoxnej komunity odohrávajúci sa na imaginárnom území Aljašky. Fikcia postavená na vyšetrovaní vraždy mladého narkomana - "zázračného dieťaťa", človeka s nadprirodzenými schopnosťami (mesiáša?), pričom vyšetrovanie postupne odhaľuje ďalšie zaujímavé dimenzie fungovania tejto komunity a spojitosť so smrťou vyšetrovateľovej sestry. Nenechajte sa odradiť pomalším rozbehom ani tým, že samotný dej nie je tak akčný, ako sa od detektívky čaká. Je to zrejme dané tým, že autorovou ambíciou nebolo napísať klasickú detektívku (kto to čaká, bude zrejme sklamaný). Chabonov jazyk a štýl je jedinečný, avšak pokiaľ sa dokonale neorientujete v židovských pomeroch, potrebujete slovník, aby ste pochopili všetky súvislosti (vysvetlivkami sa autor z neznámych dôvodov nezapodieva). Aj keď som sa k tomuto titulu dostala viacmenej náhodou, bola to moja šálka kávy. Chabon ma presvedčil a navnadil na ďalšie jeho veci.

22.03.2012 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Nepochybne sa pán prekladateľ pri preklade riadne zapotil, bolo by zaujímavé si toto dielko prečítať v originále a porovnať, z čoho vychádzal pri prekladaní domotaných slovných spojení svojrázneho pána Kaplana a čo z toho vykúzlil. Súhlasím, že všeobecný obdiv prekladateľovi je zaslúžený a práve na tom je u nás zrejme postavený úspech tejto populárnej a všeobecne obľúbenej útlej knižôčky. Čo sa mňa týka, nech si akokoľvek vážim jeho i autorov výkon, Pán Kaplan neprekonal moje naj "náladovky", prvé priečky môjho top-rebríčka vrámci tohto žánru neatakoval a na opustený ostrov si ho brať určite nebudem :-) To radšej "Tři muže ve člunu".

22.03.2012 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Túto knihu si naozaj treba dobre načasovať. Inak ju človek vníma keď má 16, inak keď dozreje, nielen telesne :-) Ja som ju v minulosti nespočetne veľa krát odložila, kým prišiel jej čas. Ale keď prišiel, užila som si to. Nemôžem povedať, že by som ju zhltla na jeden šup, to určite nie je ten typ literatúry, ale čím pomalšie a pozornejšie sa číta, tým človek lepšie pochopí jej posolstvo. Každá postava a každá kapitola dokladuje absurdnosť vojny ako takej spôsobom, ktorý je sám o sebe absurdný, no paradoxne humorný, hýri brilantným inteligentným vtipom od prvej stránky po poslednú. Nemyslím si, že je kniha preceňovaná, skôr mnohými nedocenená.

20.03.2012

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Jednoznačne sa pridávam k zástupom nadšencov tejto svojskej knihy a pána Irvinga. Postavička T.S.Garpa si získa každého, kto je schopný pozerať sa na život s nadhľadom, každý sa v nej trochu nájde, každého trochu rozčúli, trochu prekvapí, ale hlavne pobaví. Aspoň u mňa to takto bolo.

20.03.2012 5 z 5

Talent pána Ripleyho Talent pána Ripleyho Patricia Highsmith

V mojom prípade bola prvá kniha, následne film. A neviem sa rozhodnúť, čo sa málokedy stáva, čo bolo lepšie. Oboje skutočne skvelé. Psychologický román, detektívka, thriller - všetko v jednom. Herecký výkon Matta Damona bol geniálny, jeho obsadenie do hlavnej úlohy bol dobrý ťah a jednoznačne tu aspoň v jednom atribúte vidím paralelu s hlavným hrdinom - very tallented Mr. Damon :-)

16.03.2012 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Chápem, že keď niekto čaká, že Viewegh bude písať ako cez kopirák v štýle Účastníkú zájezdu, Báječných let pod psa, atď., tak Biomanželkou je sklamaný. Ja zasa rešpektujem, že Viewegh ide svojou vlastnou cestou, ktorá je kľukatá a nie vždy odbočí tam, kde človek očakáva - mne to vyhovuje a kvitujem to. Pokiaľ človek Biomanželku číta s nadhľadom, potom sa určite pobaví. Apropo, dá sa vôbec niečo od Viewegha čítať bez nadhľadu???

14.03.2012 4 z 5

Rástli bez mamy Rástli bez mamy Elena Štefanovičová

Kniha, ktorú som ako dieťa náhodou objavila v domácej knižnici a odvtedy je mojou srdcovou záležitosťou. Jednoducho písaný, dojímavý príbeh z dedinského prostredia, pre deti i dospelých, mnou desiatky krát prečítaný, ktorý ma i dnes dokáže rozcítiť. Škoda, že dnes je kniha prakticky nezohnateľná.

14.03.2012 5 z 5

My všetky deti z Bullerbynu My všetky deti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Celú sériu o deťoch z Bullerbynu zbožňujem. Milé príbehy o deťoch z čias, ktoré dnešným deťom veľa nehovoria (deti nepísali do zošitov ale na tabuľky, v škole sedeli všetci v jednej triede, do školy chodili skoro ráno - pešo a dlho..), no práve o to je to pre ne zaujímavejšie. V dnešnom svete techniky, kde telka, pc, mobil sú pre deti neodmysliteľnou súčasťou, môže svet detí z Bullerbynu pôsobiť ako iná planéta, ale rozhodne taká, v ktorej by sa určite každý jeden chcel aspoň na chvíľu ocitnúť. Ja teda určite.

09.03.2012 5 z 5

Wewerka Wewerka Boris Filan

Priznám sa, že niekedy Filanovi neviem prísť na chuť, zato niektoré jeho postrehy sú trefou do čierneho. Konkrétne táto knižka ma veľmi pobavila. Niečo úplne iné ako jeho Tam-tamy - tentokrát prekvapivo klasický román, písaný s ľahkosťou a vtipom. Kto miluje obdobie jesenných husacích hodov (ako ja), dozvie sa tu (okrem iného) celý proces prípravy tejto úžasnej lahôdky v tradičných domácich podmienkach, sprostredkované priamo z miesta činu a vtipne zakomponované do deja.. Zaujímavá a podarená oddychovka.

08.03.2012 5 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Štýl humoru, ktorý mi naprosto sedí. Vcelku kratučké čítanie, ale zato "obzvláště vypečené".
Kniha sa dá v podstate otvoriť kdekoľvek a okamžite natrafíte na vtipnú pasáž, ktorá rozjasní deň. Asi najviac som sa pobavila na prednese "komickej piesne" pána Slossenn Boschena :-))))

"Já sám němčině nerozumím. Učil jsem se ji ve škole, ale všechno jsem zapoměl za dva roky po odchodu ze školy a od té doby je mi mnohem lépe než kdy dříve."

08.03.2012 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Dočítala som a ešte dlho budem predýchavať. Je o čom premýšľať.

"Je to směšné. Je to směšná drzost od těch lidských červú, kteří si myslí, že mě mohou zabít. Nemohu zemřít. Jsem nesmrtelný, jako jsou nesmrtelní oni; rozdíl je však v tom, že já to vím a oni to nevědí."

06.03.2012 5 z 5

Naša mama je bosorka! Naša mama je bosorka! Gabriela Futová

Moje deti túto súčasnú spisovateľku milujú. Píše vtipne, deti sa v tom vidia (alebo radi by sa videli) a ja som rada, že aj vďaka nej získavajú vzťah ku knihám.

02.03.2012 4 z 5

Ríša slnka Ríša slnka J. G. Ballard (p)

Sugestívne, príliš brutálne, avšak príliš pravdivé.

02.03.2012 4 z 5