Recidivista Recidivista komentáře u knih

Základné prvky Základné prvky Eliot Weinberger

Začnem tým, čo sa mi na knihe páčilo: grafické spracovanie a obálka. Tak a to by sme mali.

S touto knihou som sa jednoducho úplne minul. Celý čas som čakal, že príde niečo, čo ma vtiahne, zaujme a NIČ. Flow textu ma naopak ubíjal a uspával. Ani neviem, komu sú tieto eseje - tento mix mytológie, etnológie, histórie a (ne)zaujímavostí - vlastne určený? Čo z toho, čo som čítal bola pravda a čo fabulácia?

Bola to veľká skúška vytrvalosti, tréning mojej vôle, lebo už od polovice bolo jasné, že sa to nezlepší, zhoršiť sa to už tiež veľmi nemalo ako. A tak čítanie tejto knihy by mohlo byť hlavným bodom programu na festivale strateného času, ak by sa raz niečo také zorganizovalo.

Keď si pozerám všeobecne pozitívne hodnotenia na internete, uznávam aj možnosť, že chyba je vo mne a že som na Weinbergera nedorástol. Ale už som dosť starý na to, aby ma to trápilo.

2/10

29.08.2023 1 z 5

Bitky na púšti Bitky na púšti José Emilio Pacheco

Krátka novela o útrapách malého chlapca Carlitosa, ktorý si svojou nevinnosťou čitateľa určite hneď získa na svoju stranu. Kniha nenudila, ale ani príliš nenadchla. Dej, štýl, ani jazyk mi nepripadal ničím výnimočný. Ktovie, možno som bol nesprávne naladený a možno keby to bolo dlhšie, postupne by som sa do toho dostal a kniha by ma pohltila.

Naopak, páčilo sa mi, ako autor opisoval prostredie mestskej štvrte, ako dokázal vykresliť množstvo postáv na minime priestoru a aj to, ako pracoval s priamou rečou - chýbajú tu úvodzovky a uvádzacie vety, kto práve hovorí, napriek tomu to ľahko uhádnete.

Doslovy tvoria štvrtinu knihy a približujú Pachecovu tvorbu a aj kontext mexického prostredia. Doslovy mávam rád, rozširujú obzory a v tomto prípade mi bolo vysvetlené, že som práve čítal klenot mexickej tvorby.

27.12.2022 3 z 5

Kontrabas Kontrabas Patrick Süskind

Tento divadelný monológ hráča na kontrabas je vášnivou obhajobou a zároveň obžalobou tohto hudobného nástroja, láska sa tu strieda s nenávisťou ako v talianskej rodine. Hudobné sólo pre kontrabas je síce raritné a asi aj nudné, zato toto knižné sólo pre kontrabasistu sa čítalo skvele.

Je to naozaj veľmi vtipne napísané a celý čas neviete, či máte hlavného hrdinu ľutovať, alebo sa mu posmievať. Veď on si vystačí so svojou sebaľútosťou aj sám. Výborné sú aj narážky na svetoznámych skladateľov, minimálne kvôli tomu si to chcem ešte raz prečítať.

Táto kniha asi nebude mať náborový charakter, lebo pochybujem, že po jej prečítaní sa niekto bude chcieť stať kontrabasistom. Na druhej strane, môže poslúžiť ako výborný úvod k ďalšej Süskindovej tvorbe.

26.12.2022

Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 Mišo Hudák

Gemer je vesmír a tak si na Ministerstve dopravy a v ŽSR na začiatku nového tisícročia povedali, že cestovanie do vesmíru je príliš nákladné a vesmírny program treba zrušiť. Rozumiem ekonomickému aspektu zrušenia osobnej dopravy, ale zároveň chápem aj nostalgiu miestnych ľudí. Ukázalo sa, že v knihe navrhované opätovné obnovenie dopravy aspoň vo forme výletných vlakov nebolo vôbec nereálne.

Je tu viacero drobností, ktoré si zaslúžia kritiku, ako napríklad chýbajúce číslovanie strán a chýbajúci obsah, chyby v mapách, nižšia kvalita fotografií, slabšia kompozícia fotiek, či osoby na niektorých fotografiách - na opustenej trati by to bez ľudí malo lepší efekt. Na druhej strane tieto nedostatky vykompenzovali iné dizajnové a grafické prvky, ktoré sa v knihe nachádzajú. Vyzdvihujem najmä originálnu myšlienku a snahu o sprostredkovanie zaujímavostí z tohto regiónu. Preto dávam napriek nedostatkom plné hodnotenie.

Zaujali najmä informácie o Gemerských spojkách (Slavošovský tunel, Korpášsky viadukt), tie by si spolu s ďalšími železničnými stavbami postavenými ako dôsledok Viedenskej arbitráže (napr. séria viaduktov v Hanušovciach nad Topľou), zaslúžili nejakú vlastnú publikáciu.

9/10

28.08.2022 5 z 5

Appaloosa Appaloosa Robert B. Parker

Chybne som očakával, že toto bude akýsi druhý Cormac McCarthy, na to tu však absentoval hlbší popis psychológie postáv, či ich vnútorné monológy. Veľkých myšlienok je tu tiež pomenej a niekedy pôsobili dosť rozpačito (pozorovanie stáda na jeden a pol strany, či Freudovská analýza ženy priťahovanej alfa samcom). Celá kniha je tak vyskladaná len z posunov v deji a dialógov, čo je zároveň aj jej výhoda, pretože dej odsýpal dobre a čítalo sa to ľahko. Bolo to celkom predvídateľné a len s jedným momentom prekvapenia v samom závere, ale po knihe som siahol s cieľom zabaviť sa a oddýchnuť si, a to sa aj stalo. Takže spokojnosť.

Opäť raz sa bude zdať, že na to, že knihu hodnotím pozitívne, som prehnane kritický, ale nemôžem si odpustiť 3 poznámky:
1. nechce sa veriť, aké začiatočnícke chyby sú schopní urobiť takí skúsení borci ako ústredná dvojica, či bratia Sheltonovi, samozrejme len, keď si to žiada dej, inak sú dokonalí.
2. zmienky o Clausewitzovej knihe „O vojne“ boli z kategórie fantasy, pretože uveriť, že pár rokov po preklade jeho knihy do angličtiny si bude tento 1000-stranový vedecký traktát čítať nejaký buran na divokom Západe...
3. uviesť v anotácii knihy na prebale preklad termínu „1800s“, ktorý obsiahne celé storočie, ako konkrétny rok 1800, je dosť fail.

Vo výsledku sú to v rámci žánru poctivé 4 hviezdy, hodnotené kritériami umeleckej literatúry by to však vystačilo maximálne na 2.

20.08.2022 4 z 5

Šče ne vmerla i ne vmre Šče ne vmerla i ne vmre Paweł Smoleński

Silná a autentická výpoveď o nedávnej minulosti Ukrajiny (oranžová revolúcia 2004, Majdan 2014). Kniha vyšla v roku 2014 a slová oboch aktérov rozhovoru sa neskôr ukazujú ako nadčasové. Žiaľ Andruchovyč situáciu v mnohom prognózoval správne. Len si kladiem otázku, akou formou slepoty trpeli po celý ten čas vo vzťahu k Rusku západní politici? Viac k tomu nemám čo napísať, radšej tu dám pár ukážok z rozhovoru spred 8 rokov.

„Dnes [2014] sa Rusko rozhodlo zhltnúť väčší kúsok. Keby nedajbože došlo k otvorenej vojne, nevydržali by sme ich agresiu. Ale pohltiť štyridsaťmiliónový národ nie je také jednoduché. Dokonca aj Putin sa môže zadusiť.“

„Rusko klame a hrozí, hrozí a klame, pričom to preplieta tirádami o mieri. Najkvetnatejšie o mieri rozprávajú diktátorské režimy. Európa to pozná dokonale. Nevie iba, čo urobí Putin. Zato Putin vie, čo vypasená a vystrašená Európa neurobí určite a takýmto spôsobom ten moskovský mamľas vyhráva tento konflikt.“

„Rusko sa o Ukrajinu skutočne zaujíma. Rusko sa postaví na hlavu a urobí šnúru vo vzduchu, len aby tú Ukrajinu znovu naučilo poriadku, odvrátilo z cesty do Európy, lebo to je koniec koncov srdce svätej Rusi. Len nechápem, ako možno so srdcom a svätosťou takto zaobchádzať.“

„Najdôležitejšia podmienka, aby bolo Rusko šťastné, znie: celý svet sa nás musí báť. Môžu mu nad hlavou praskať bičom, môže stavať lágre pre nelojálnych, môže byť chudobné, hladovať, Rusi môžu byť svojou vládou ponižovaní, ale ak sa svet bojí Ruska, znamená to, že je dobre.“

9/10

08.05.2022 5 z 5

Hrobka pre Borisa Davidoviča Hrobka pre Borisa Davidoviča Danilo Kiš

Kniha na prvý pohľad upúta originálnym názvom, no rovnako tak by sa mohla volať aj Vreckový slovník brutality. Je tu totiž všetko od A po Z - od Agentov cez gulagy, mučenie, pogromy, špionáž, revolúciu, vraždy, až po Zradu. Keď už sme pri slovníku (pokus o premostenie), tak táto kniha mi fiktívno-dokumentárnym štýlom, akým je písaná, pripomenula Pavičov Chazarský slovník, za ktorého dočítanie si pri každej spomienke na neho, gratulujem. V oboch prípadoch ide o ťažkú literatúru, no čosi ma poháňalo čítať to ďalej, vždy sa na správnom mieste vyskytla veta alebo myšlienka, ktoré ma očarili a nútili ma vytrvať.

V jednotlivých poviedkach tejto knihy sa striedajú rozprávači, ktorí postupne rozpletajú klbko osudov hlavných hrdinov. Treba sa pripraviť na to, že strany sú zahustené desiatkami mien, dátumov, miest a udalostí. No a text ZAHLTENÝ množstvom informácii nemusí znamenať POHLTENÉHO čitateľa, skôr naopak. Bez výhrad sa mi vlastne páčila iba predposledná poviedka „Psy a knihy“, o „ľuďoch ozbrojených nevedomosťou tupou ako palica a nenávisťou ostrou ako nôž.“

Vzhľadom na pozitívne ohlasy na túto knihu v kruhu literárnych odborníkov si myslím, že problém bude v mojej osobe, možno som na túto knihu zatiaľ nedorástol, alebo som ju jednoducho čítal v zlom čase. Nie je hanba si to priznať. Určite si ju však ponechám vo svojej knižnici a v budúcnosti sa k nej plánujem vrátiť. Teraz ma len mrzí, že som prvý, kto hodnotí túto knihu na tomto portáli. Verím, že tým neodradím iných ľudí od jej prečítania.

09.01.2022 3 z 5

O zmysle ľudského života O zmysle ľudského života Ladislav Kováč

Asi nebol najlepší nápad čítať túto tenkú knihu po kúskoch pred spaním po náročných dňoch v práci. Kniha si vyžaduje sústredeného čitateľa, čo za uvedených podmienok bolo len ťažké dosiahnuť. Ale ako sa hovorí u nás na Above: No pain, no gain, a veru oplatilo sa zabojovať aj v tomto prípade, pretože mi autor viackrát ponúkol pohľad na všeobecne známe udalosti z úplne iného uhla a prinútil ma zamyslieť sa nad vecami pri ktorých som si bol (neskromne) istý, že mi už nemajú, čo nové ponúknuť.

Táto esej samozrejme neprináša odpoveď na otázku, čo je zmyslom života, o to sa už neúspešne pokúšali oveľa väčšie kapacity. Autor v tomto smere prichádza k záverom, ktoré už dobre poznáme z rôznych motivačných príručiek (dúfam, že to nevyznie ako urážka), a síce že „Život dostáva zmysel tým, že je žitý.“ a „Iba cez dočasnosť a pominuteľnosť získava život svoj zmysel.“. Nie o každej knihe sa dá povedať, že posledná kapitola je jej vyvrcholením, tu sa však oplatí vrátiť k nej viackrát.

Na záver ešte citát citátu z knihy: „Ľudia by nikdy nedosiahli to, čo je možné, keby sa neusilovali o to, čo možné nie je.“ (Weber)

18.12.2021 4 z 5

Divoký západ I. - Muži zákona Divoký západ I. - Muži zákona Jiří Černík

Prvá časť trilógie náučných kníh podáva realistický a romantických mýtov zbavený obraz Divokého západu, najmä z druhej polovice 19. storočia. Je to zbierka medailónov viacerých mužov zákona: šerifov, maršálov, texaských rangerov, sudcov a dokonca aj jedného kata.

Knihu hodnotím veľmi pozitívne, dozvedel som sa veľa informácií, ktoré by som musel prácne hľadať na viacerých miestach a prevažne zo zdrojov v angličtine. Moja jediná výčitka smeruje k tomu, že životné príbehy boli väčšinou skoncentrované na malej ploche, bolo tam priveľa mien a často som musel listovať späť, aby som sa zorientoval. Navyše som mal pocit, že kým pri krátkych príbehoch robila autorova stručnosť text menej čitateľsky príťažlivým (miestami až suchopárnym), tak dlhšie texty, kde mal autor viac priestoru opísať osud hrdinov a boli prešpikované rôznymi historkami, boli prudko čitateľné.

Dnešný svet nie je čiernobiely, ale v tých časoch a na tomto mieste to platilo ešte viac. A preto nemožno nazerať na niekedy problematické správanie týchto kladných hrdinov dnešnou optikou. Na Divokom západe bolo bežné, že človek mohol zomrieť priamo uprostred svojho životného príbehu a tí čo si to uvedomovali, prispôsobili tejto skutočnosti svoje správanie. A ako autor hovorí, "nezomreli na otravu olovom".

Teším sa na pokračovania.

01.11.2021 4 z 5

Filozofia chôdze Filozofia chôdze Frédéric Gros

Počiatočné nadšenie (do strany 50) postupne vystriedalo ochabenie záujmu (do polovice) až mierne rozpaky (zvyšok knihy). Knihu som nakoniec dočítal viac-menej z povinnosti, len v rámci akejsi osobnej výzvy nevzdať to. Je pravda, že kniha obsahuje krásne myšlienky, ale pri ich hľadaní treba byť veľmi pozorný, lebo text okolo nich občas nudí. Keďže som knihu čítal po večeroch v posteli, hodnotím pozitívne aspoň jej príspevok k rýchlejšiemu zaspávaniu.

Jednotlivé kapitoly boli nevyvážené, nechcem napísať priamo, že ich kvalita kolísala, na to mám s filozofiou a žiaľ aj s chôdzou málo skúsenosti. Jednoducho ma niektoré eseje bavili viac, iné menej. Celý čas som si pri čítaní kládol otázku: komu je vlastne táto kniha určená? Kto je jej cieľová skupina? Sú to intelektuáli „filozofujúci“ pri káve a cigaretke v kaviarni, alebo sú to aktívni, športovo založení jedinci? Neviem, ale zdá sa mi, že prienik týchto dvoch skupín musí byť dosť malý na to, aby kniha mohla zaujať širšie masy.

Naozaj veľmi zvláštna kniha. Tak veľmi by som chcel túto knihu posunúť niekomu zo svojho okolia, ale nepoznám nikoho, kto by sa jej čítaniu mohol potešiť. To sa mi ešte nestalo.

„Nemôžete zabíjať čas a neurážať tým večnosť!“

30.10.2021 3 z 5

Telo v 21. storočí Telo v 21. storočí Michal Červený

Najväčšou výhodou a zároveň nevýhodou tejto knihy je to, že je spracovaná vo forme rozhovoru. Výhoda je to preto, že sa to číta veľmi ľahko a rýchlo. Nevýhoda spočíva v obmedzeniach tohto formátu, najmä, že autori nejdú do hĺbky a niekedy skáču z témy na tému. Dalo by sa povedať, že kniha je súhrnom najnovších poznatkov a všeobecných rád z oblasti zdravej životosprávy.

Ak chodíte po svete s otvorenými očami a nastraženými ušami a sledujete aspoň názvy článkov o zdravej výžive, tak v knihe zas tak veľa nového nenájdete, možno okrem časti o dopingu a stravovaní profesionálnych športovcov. Napriek tomu stojí za prečítanie. Svoje hodnotenie nakoniec zaokrúhľujem na 4 hviezdy a to hlavne kvôli vtipnému predslovu od Sama Trnku, čítal som ho už trikrát a určite nie naposledy.

Kto čaká, že po prečítaní tejto knihy zvládne 10-dňovú diétu za pár hodín, bude sklamaný. Žiadna skratka k zdravej životospráve neexistuje, je potrebné si to odmakať. Boj so sladkosťami a všetkými ďalšími lákadlami, ktoré na nás číhajú na každom kroku, má od férovky ďaleko. Pokušení je jednoducho priveľa a treba sa zmieriť s tým, že tento zápas väčšina ľudí nikdy nevyhrá, môžu prinajlepšom remizovať. Mne sa zatiaľ nedarí ani len to.

7/10

10.10.2021 4 z 5

Neznáme neznáme Neznáme neznáme Mark Forsyth

Tak si to zhrňme: Neznáme neznáme je niečo, o čom nevieme, že to nevieme – napríklad ľubovoľná kniha v poličke v kníhkupectve, o ktorej ste nikdy nepočuli. Naproti tomu známe neznáme je vec, o ktorej vieme, že ju nevieme – to je kniha, ktorú ste si kúpili a čaká na prečítanie na Vašom nočnom stolíku. Základnú premisu teda máme za sebou.

Autor hovorí, že hlavnú úlohu pri spoznávaní neznámych neznámych zohráva prvok náhody. Podľa mňa je však náhoda prítomná aj pri známych neznámych, veď čo môže byť lepším dôkazom ako fakt, že svoj zoznam kníh na prečítanie mením pravidelne a na poslednú chvíľu vždy siahnem po inej knihe ako som pôvodne plánoval? Áno, sú aj výnimky potvrdzujúce pravidlo, kde o náhode nemôže byť ani reči. Ako môj výber tejto 25-stranovej eseje tesne pred koncom roka, čím som počet prečítaných kníh v tomto roku zaokrúhlil na 30 a dosiahol tak svoju želanú métu.

Túto esej netreba brať vážne, je to také milé žmurknutie na všetkých knihomoľov, obsahuje mnoho pekných myšlienok (napríklad o falošnej nostalgii), ale po argumentačnej stránke miestami pokrivkáva (internet, ktorý neponúka žiadne neznáme neznáme?). Slabým miestom je aj to, že sa tu spomínajú len kníhkupectva, pričom ďalšou premennou v rovnici by mohli byť aj knižnice. No a hlavne si Forsyth strieľa z Tolstoja. Z chorôb, zo smrti a z ruských klasikov sa žarty nerobia.

7/10

30.12.2020 4 z 5