Hrobka pre Borisa Davidoviča

Hrobka pre Borisa Davidoviča https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474545/bmid_hrobka-pre-borisa-davidovica-seE-474545.png 4 5 1

Hrobku pre Borisa Davidoviča často označujú za ekvivalent Borgesových Obecných dejín hanebnosti. V zbierke siedmych poviedok nájdete témy obludnosti stalinských manipulácií, fungovania sovietskych gulagov aj likvidácie nepohodlných osobností, v ktorých autor fiktívno-dokumentárnym štýlom odhaľuje zákulisné praktiky sovietskej tajnej moci. Keď kniha vyšla, bola označená za najväčší literárny škandál v povojnovej Juhoslávii. Medzinárodný ohlas nedal na seba dlho čakať, bola preložená do množstva jazykov po celom svete.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Zelený Kocúr

Grobnica za Borisa Davidovica , 1985

Recidivista
09.01.2022 3 z 5

Kniha na prvý pohľad upúta originálnym názvom, no rovnako tak by sa mohla volať aj Vreckový slovník brutality. Je tu totiž všetko od A po Z - od Agentov cez gulagy, mučenie, pogromy, špionáž, revolúciu, vraždy, až po Zradu. Keď už sme pri slovníku (pokus o premostenie), tak táto kniha mi fiktívno-dokumentárnym štýlom, akým je písaná, pripomenula Pavičov Chazarský slovník, za ktorého dočítanie si pri každej spomienke na neho, gratulujem. V oboch prípadoch ide o ťažkú literatúru, no čosi ma poháňalo čítať to ďalej, vždy sa na správnom mieste vyskytla veta alebo myšlienka, ktoré ma očarili a nútili ma vytrvať.

V jednotlivých poviedkach tejto knihy sa striedajú rozprávači, ktorí postupne rozpletajú klbko osudov hlavných hrdinov. Treba sa pripraviť na to, že strany sú zahustené desiatkami mien, dátumov, miest a udalostí. No a text ZAHLTENÝ množstvom informácii nemusí znamenať POHLTENÉHO čitateľa, skôr naopak. Bez výhrad sa mi vlastne páčila iba predposledná poviedka „Psy a knihy“, o „ľuďoch ozbrojených nevedomosťou tupou ako palica a nenávisťou ostrou ako nôž.“

Vzhľadom na pozitívne ohlasy na túto knihu v kruhu literárnych odborníkov si myslím, že problém bude v mojej osobe, možno som na túto knihu zatiaľ nedorástol, alebo som ju jednoducho čítal v zlom čase. Nie je hanba si to priznať. Určite si ju však ponechám vo svojej knižnici a v budúcnosti sa k nej plánujem vrátiť. Teraz ma len mrzí, že som prvý, kto hodnotí túto knihu na tomto portáli. Verím, že tým neodradím iných ľudí od jej prečítania.

6/10