Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167

Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377508/bmid_gemer-je-vesmir-grafikon-165-166-16-J94-377508.jpg 5 4 2

Kniha s názvom Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 mapuje technické dedičstvo železníc a priemyslu na tratiach, ktoré sú označené týmito číslami. Trate sa pôvodne rozbiehali z Plešivca do Muráňa (165), Slavošoviec (166) a Dobšinej (167). Posledná trať bola neskôr skrátená medzi Rožňavu a Dobšinú. Knihu tvorí rozsiahly fotografický materiál aj rozhovory s miestnymi obyvateľmi a jej rytmus určujú zastávky a stanice na jednotlivých tratiach a priemyselné objetky, ktorých potreby tieto trate zrodili. Ide najmä o staršie a výrazné podniky a továrne ako závody a Etelka Huta v Nižnej Slanej, Karlova Huta vo Vlachove, továreň na spracovávanie azbestu v Dobšinej, závod Slovenských magnezitových závodov v Kunovej Teplici, papierne v Slavošovciach, magnezitové závody v Jelšave a Slovmag v Lubeníku. Ďalšími technickými stavbami, ktoré sú súčasťou publikácie sú vodné diela Palcmanská Maša (alebo aj sústava vodnej nádrže Dobšiná), nádrž v Revúckej Lehote, železničný tunel v Slavošovciach, či viadukt v obci Magnezitovce. Kniha Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 bola podporená z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a 207 individuálnymi podporovateľmi na platforme StartLab. Kniha Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 je kolektívnym dielom členov Východného pobrežia: Danky Bodnárovej, Miša Hudáka a Slava Stankoviča. Vymyslené a napísané a nakreslené a odfotené a vytlačené s vášňou a láskou na Východnom pobreží... celý text

Recidivista
28.08.2022 5 z 5

Gemer je vesmír a tak si na Ministerstve dopravy a v ŽSR na začiatku nového tisícročia povedali, že cestovanie do vesmíru je príliš nákladné a vesmírny program treba zrušiť. Rozumiem ekonomickému aspektu zrušenia osobnej dopravy, ale zároveň chápem aj nostalgiu miestnych ľudí. Ukázalo sa, že v knihe navrhované opätovné obnovenie dopravy aspoň vo forme výletných vlakov nebolo vôbec nereálne.

Je tu viacero drobností, ktoré si zaslúžia kritiku, ako napríklad chýbajúce číslovanie strán a chýbajúci obsah, chyby v mapách, nižšia kvalita fotografií, slabšia kompozícia fotiek, či osoby na niektorých fotografiách - na opustenej trati by to bez ľudí malo lepší efekt. Na druhej strane tieto nedostatky vykompenzovali iné dizajnové a grafické prvky, ktoré sa v knihe nachádzajú. Vyzdvihujem najmä originálnu myšlienku a snahu o sprostredkovanie zaujímavostí z tohto regiónu. Preto dávam napriek nedostatkom plné hodnotenie.

Zaujali najmä informácie o Gemerských spojkách (Slavošovský tunel, Korpášsky viadukt), tie by si spolu s ďalšími železničnými stavbami postavenými ako dôsledok Viedenskej arbitráže (napr. séria viaduktov v Hanušovciach nad Topľou), zaslúžili nejakú vlastnú publikáciu.

9/10

Andrejs77
04.11.2021 5 z 5

Veľmi pekne spracovaná kniha, ako obsahom tak aj originálnym dizajnom.
Gemerský región som zatiaľ nestihol navštíviť ale aj vďaka tejto publikácii som sa presvedčil, že určite to čo najskôr napravím.
Jediná vec, ktorú by som vytkol je kvalita fotografii, neviem či je to len slabšou tlačou, ale niektore fotografie vyzerajú akoby boli odfotené mobilom, čo je škoda.

Mišo Hudák
slovenská