Bitky na púšti

Bitky na púšti https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478244/bmid_bitky-na-pusti-bjA-478244.jpg 3 3 1

Jazyk Pachecovej novely je z hľadiska umeleckého diela univerzálny. Svet, do ktorého vstupuje mladý hrdina, rozhodne neponúka pravidlá ako žiť a ani chuť v nich zakotviť. Hlavná postava Carlos sa nevzdá a nechce na sebe pracovať. Práve naopak. Nerozumie pobúreniu, ktoré vyvolala jeho čistá láska, a rozprávača (i čitateľa) má plne na svojej strane. Pacheco nehovorí o bitkách na púšti v prvom rade kvôli kritike sveta, ktorý zanikol – tým hlavným je pre neho nezničiteľná nevinnosť. Nevinnosť nie je výsadou detstva, nejde len o to uchovať si v duši dieťa. Podstatou je zotrvať vo svojich hodnotách a v prvotnej kráse vzťahov. Zostať pri tom, čo je normálne, čoho by malo byť vo svete viac: „Láska je v poriadku, iba návisť je démonická“.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , OZ Brak

Las batallas en el desierto , 1981

Recidivista
27.12.2022 3 z 5

Krátka novela o útrapách malého chlapca Carlitosa, ktorý si svojou nevinnosťou čitateľa určite hneď získa na svoju stranu. Kniha nenudila, ale ani príliš nenadchla. Dej, štýl, ani jazyk mi nepripadal ničím výnimočný. Ktovie, možno som bol nesprávne naladený a možno keby to bolo dlhšie, postupne by som sa do toho dostal a kniha by ma pohltila.

Naopak, páčilo sa mi, ako autor opisoval prostredie mestskej štvrte, ako dokázal vykresliť množstvo postáv na minime priestoru a aj to, ako pracoval s priamou rečou - chýbajú tu úvodzovky a uvádzacie vety, kto práve hovorí, napriek tomu to ľahko uhádnete.

Doslovy tvoria štvrtinu knihy a približujú Pachecovu tvorbu a aj kontext mexického prostredia. Doslovy mávam rád, rozširujú obzory a v tomto prípade mi bolo vysvetlené, že som práve čítal klenot mexickej tvorby.

6/10

mexická literatura hispanoamerická literatura

Autorovy knížky

José Emilio Pacheco
mexická, 1939 - 2014
2021  60%Bitky na púšti

Kniha Bitky na púšti je v