O zmysle ľudského života

O zmysle ľudského života https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381096/mid_o-zmysle-ludskeho-zivota-J8t-381096.png 5 6 3

Otázku o zmysle ľudského života si kladieme denne. Môže sa zdať banálna a zbytočná, ale len do okamihu, keď sa nad ňou zamyslíme. Ladislav Kováč, významný slovenský vedec, biochemik, pedagóg a nekonvenčný mysliteľ v jednej osobe, to urobil aj za nás. Čo nám ponúka vo svojej esejistickej knihe O zmysle ľudského života? Predovšetkým vlastné hľadanie uprostred čoraz rýchlejšieho sveta. Vývoj ľudstva naberá tempo, aké sme ešte v histórii nezažili a nájsť v ňom zmysel je niekedy veľmi náročné. Veľmi osobná, intímna a zároveň provokujúca úvaha Ladislava Kováča nás núti klásť si množstvo otázok o svojom vlastnom živote i o budúcnosti ľudstva. Pozýva nás nielen k polemike, ale aj k spoločnému vnútornému rozhovoru. O zmysle ľudského života je útla knižka, ktorá nás nenechá ľahostajnými. Ladislav Kováč svojou knihou otvára novú esejistickú edíciu Skica, ktorá vychádza vo vydavateľstve Absynt pod kultovou značkou Kalligram.... celý text

Fejetony, eseje , Filozofie

Vydáno: , Kalligram : Absynt

O zmysle ľudského života , 2018

Forcroi
29.03.2023

Veledielo, ktore vzniklo tam, kde sa infantilita stretava so senilitou. Happy end musi byt aj keby na chleba nebolo.

Recidivista
18.12.2021 4 z 5

Asi nebol najlepší nápad čítať túto tenkú knihu po kúskoch pred spaním po náročných dňoch v práci. Kniha si vyžaduje sústredeného čitateľa, čo za uvedených podmienok bolo len ťažké dosiahnuť. Ale ako sa hovorí u nás na Above: No pain, no gain, a veru oplatilo sa zabojovať aj v tomto prípade, pretože mi autor viackrát ponúkol pohľad na všeobecne známe udalosti z úplne iného uhla a prinútil ma zamyslieť sa nad vecami pri ktorých som si bol (neskromne) istý, že mi už nemajú, čo nové ponúknuť.

Táto esej samozrejme neprináša odpoveď na otázku, čo je zmyslom života, o to sa už neúspešne pokúšali oveľa väčšie kapacity. Autor v tomto smere prichádza k záverom, ktoré už dobre poznáme z rôznych motivačných príručiek (dúfam, že to nevyznie ako urážka), a síce že „Život dostáva zmysel tým, že je žitý.“ a „Iba cez dočasnosť a pominuteľnosť získava život svoj zmysel.“. Nie o každej knihe sa dá povedať, že posledná kapitola je jej vyvrcholením, tu sa však oplatí vrátiť k nej viackrát.

Na záver ešte citát citátu z knihy: „Ľudia by nikdy nedosiahli to, čo je možné, keby sa neusilovali o to, čo možné nie je.“ (Weber)

8/10

Lieska
02.09.2018 5 z 5

Stojí za to prečítať si túto úvahu autora o zmysle ľudského života popretkávanú množstvom filizofických citátov a poetických veršov...

Ladislav Kováč
slovenská, 1932
2017  85%Konec lidské evoluce
2018  90%O zmysle ľudského života
2019  90%Listy o biologii
2000  0%Hľadanie spoločného jazyka v kognitívnych vedách
2007  %Prírodopis komunizmu: Anatómia jednej utópie

Kniha O zmysle ľudského života je v