Divoký západ I. - Muži zákona

Divoký západ I. - Muži zákona https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/4349/bmid_divoky-zapad-i-muzi-zakona-wm8-4349.jpg 4 12 4

Autor líčí na základě hodnověrných pramenů a publikací dramatické osudy známých postav šerifů, marshallů, texaských rangerů a soudců (Bill Hickock, Charles Parker, Tom Horn a další), které byly zpopularizovány, ale zároveň mnohdy i zkresleny, a to jak v románech, tak na filmovém plátně.

Sitting-Bull
26.08.2023 4 z 5

Chvílemi jsem z knihy byla nadšena, chvílemi mi přišla pouze jako sesbírané výpisky z jiných pramenů, které chtěl autor nějak zúročit, nicméně toto období dějin mě zajímá a informačně byla kniha rozhodně přínosná, ač jsem v ní objevila chybku v informacích o zbraních.

Recidivista
01.11.2021 4 z 5

Prvá časť trilógie náučných kníh podáva realistický a romantických mýtov zbavený obraz Divokého západu, najmä z druhej polovice 19. storočia. Je to zbierka medailónov viacerých mužov zákona: šerifov, maršálov, texaských rangerov, sudcov a dokonca aj jedného kata.

Knihu hodnotím veľmi pozitívne, dozvedel som sa veľa informácií, ktoré by som musel prácne hľadať na viacerých miestach a prevažne zo zdrojov v angličtine. Moja jediná výčitka smeruje k tomu, že životné príbehy boli väčšinou skoncentrované na malej ploche, bolo tam priveľa mien a často som musel listovať späť, aby som sa zorientoval. Navyše som mal pocit, že kým pri krátkych príbehoch robila autorova stručnosť text menej čitateľsky príťažlivým (miestami až suchopárnym), tak dlhšie texty, kde mal autor viac priestoru opísať osud hrdinov a boli prešpikované rôznymi historkami, boli prudko čitateľné.

Dnešný svet nie je čiernobiely, ale v tých časoch a na tomto mieste to platilo ešte viac. A preto nemožno nazerať na niekedy problematické správanie týchto kladných hrdinov dnešnou optikou. Na Divokom západe bolo bežné, že človek mohol zomrieť priamo uprostred svojho životného príbehu a tí čo si to uvedomovali, prispôsobili tejto skutočnosti svoje správanie. A ako autor hovorí, "nezomreli na otravu olovom".

Teším sa na pokračovania.

8/10

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Knize nemám co vytknout. Dobře napsaná a i když se jedná v podstatě o literaturu faktu, nepřišel mi popis osobností a událostí nijak nezáživný, jako je tomu mnohde jinde. Jsem plně spokojen a rozhodně si knihu přečtu znovu.

Loubooker
17.01.2016 5 z 5

Opravdovi muzi zakona, nikoliv pochybna individua typu Billyho Kida ci Jesse Jamese... Opet vynikajici, ctive napsana kniha. Chvalim i nakladatelstvi, neni zde asi vubec zadny preklep ci neco takoveho.