Reacher Reacher komentáře u knih

Minulost Minulost Lee Child

Stále je to ten stejný Reacher, jakého známe už léta. Na svých cestách necestách Amerikou občas zavítá do malých, zapadlých městeček a začíná rozplétat to, co se zpočátku jeví jako menší záhada lokálního rázu. S přibývajícími stránkami se nám ono tajemství pomalu odhaluje a my nestačíme žasnout, kde bere Lee inspiraci pro stále nové příběhy. I tentokrát vše začíná nenápadně, dva mladí Kanaďané uvíznou v zapadlém motelu a o kus dál Reacher téměř marně hledá zbytky svého rodinného příběhu. Autor se více zaměřil na motelovou linii a Reacherovo hledání rodové historie je zde spíše do počtu. Ani v podstatě nemá rovnocenného protivníka. V Laconii a v přilehlém okolí se Reacherovi postaví jen amatérští nešťastníci a to včetně těch poslaných z Bostonu. Žádné velké dopadení místního bose se nekoná, zřejmě vzhledem hlavní motelové linii. Tam je to jiné. Motelu a lidem okolo se pro tentokrát Child věnuje zdánlivě více, než samotnému Reacherovi. Odehrává se tam nejvíce akce a my máme možnost bližšího poznání většiny motelových aktérů, byť hodně detailů z jejich životů zůstane přesto utajeno....
Nejnovější Reacher je opět slušným, originálním thrillerem, u kterého se ovšem nemohu zbavit dojmu, jako kdyby autorovi už pomalu docházel dech a nápady. Jelikož je Reacher má srdcovka, dávám čtyři hvězdy, ale s vědomím, že jsem byl pro tentokrát dost shovívavý.

28.05.2019 4 z 5

Vor v zakone - hlava mafie Vor v zakone - hlava mafie Vítězslav Jareš

Velmi čtivá kniha, která bohužel doplácí na ne úplně podařený konec. Po celkem obsáhle vystavěném příběhu je tu najednou rychlý závěr, který dle mého obsahuje pár nelogičností plus nevěrohodné jednání některých postav. Ale i tak kniha stojí za přečtení.

10.05.2019 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Můj třetí Goffa a opět spokojenost.
Autorova znalost prostředí, sympatický detektiv Miko Syrový, jednoduchý, nenápadný styl, to vše zaručuje příjemné čtení, při kterém se nenudíte.
A vyčíst lze v podstatě jediné, jak již někdo napsal přede mnou, Martinovy knihy jsou moc tenké. Vůbec by mi nevadilo pár desítek stránek navíc :)

10.05.2019 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Konečně česká detektivka, kde autor ví o čem píše. Policisté tu nejsou vykreslení jako bájní tvorové, kteří nepijí, vždy vědí co mají dělat a nikdy nechybují.
Autor píše hodně realisticky a nenápadně, ale zároveň čtivě. Přesně tak je pojata i tato kniha. Případ, který zdánlivě vlastně ani není případem (alespoň na první pohled), se rozmotává pomalu, je prost všech laciných efektů, které mají tak rádi módní spisovatelé detektivek.
Za mě naprostá spokojenost.

10.05.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Další díl ze série se Sebastianem Bergmanem a musím uznat, že byl ještě lepší než díl předchozí.
Dokonce se zdá, že Sebastian jde do sebe a stává se lepším člověkem. Pachatele zřejmě odhalíte již během čtení knihy, ale konec stejně překvapí. No nic, jdu číst další díl...

04.04.2019 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Další případ pro Torkela a jeho tým, který ze začátku vypadá na téměř nerozluštitelnou záhadu. Do toho Sebastianovy intriky, kterých se dopouští, aby mohl být na blízku své domnělé dceři. Opět výborné čtení, při kterém máte pocit, že kriminalisté nejsou žádní neuvěřitelní supermani, nýbrž velmi schopní lidé, kteří jsou schopni vyřešit zapeklité případy hlavně díky týmové práci.
Dle mého se jedná o velmi vyrovnanou sérii severské krimi, která nepodléhá žádným klišé a dost dobře se čte.

25.03.2019 4 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

DD snad neumí napsat špatnou knihu... Další příběhy party od Dvou lvů jsou napínavé, stále je v nich ta správná chemie mezi hlavními vraždařskými hrdiny. Měl bych snad jedinou menší výtku a to, že jakmile DD zabrousí do historie, vyzní to méně věrohodně než běžná, drsná realita. Takže za mě opět palec hore s tím, že různé templáře a bývalé nacisty by v dalších knihách mohly nahradit postavy ryze současné a více uvěřitelné.

30.01.2019 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Druhý díl se Sebastianem Bergmanem se mi jevil o něco lepší než jednička. Sebastian zjistí kdo je jeho dcera a zoufale se snaží ji získat, i když za cenu sviňáren, které jsou mu ovšem vlastní.
Do toho se ve městě objeví sériový vrah, napodobitel, a v Sebastianově blízkosti začnou umírat ženy. Aby toho nebylo málo, vše nasvědčuje tomu, že události řídí z vězení geniální killer Hinde, kterého Sebastian kdysi pomáhal chytit.
Zručně napsaný thriller o sériových vrazích, který ani na chvíli nezpomalí a neustále vás nutí otáčet stránky v očekávání věcí příštích. Sebastian tentokrát pouští emoce z opratí a Hinde začíná mít navrch.
Kdo je Sebastianova dcera? Dokáže Sebastian dostat nerovnou partii zpět pod kontrolu? Uteče Hinde? Jak se k tomu postaví obecní blb z pozice ředitele věznice? To vše a ještě mnohem více se dozvíte velmi lehce, stačí otevřít knihu a pustit se do zábavného a kvalitního čtení...

12.01.2019 5 z 5

Z filmu do filmu, co ještě nevíte o Hollywoodu Z filmu do filmu, co ještě nevíte o Hollywoodu Peter Van Gelder

Knihu jsem zakoupil dávno před tím, než začal být běžně dostupný internet a dlouho byla mým hlavním zdrojem informací o známých filmech. Velmi přehledně informuje o tvůrcích, o vzniku filmu, přidává zajímavosti ze zákulisí a na konci se vždy dozvíme, co o filmu psala dobová kritika.

30.12.2018 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Severská krimi o osamělosti a životní beznaději. V příběhu je mnoho postav, které jsou zoufale samy, jako např. oběť Roger Eriksson a jeho matka Lena, nebo hlavní hrdina Sebastian Bergman, který přišel při tsunami o rodinu a životem jen tak tápe...
Mnoho lidí tady stravuje samota, nebo vlastní démoni a nic není takové, jaké se zdá být na první pohled.
Určitě doporučuji, už vzhledem k tomu, že jsem neměl problém knihu přečíst za dva dny.

24.12.2018 4 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Jednoduchý příběh ze života aktérů jedné zpackané amnestie. Tentokrát si chalani od Dvou Lvů nemuseli moc lámat mozkové závity, ale jen nastavit svoji psychickou a fyzickou odolnost ještě o pár stupínků výše.
DD v přímočarém, syrově brutálním příběhu pro otrlé, jednoduše popsal atmosféru a důsledky Havlovy amnestie. Opět nám nechal nahlédnout do hlav zločineckých primitivů, kteří vždy napřed jednají a pak, s křížkem po funuse, myslí...

24.12.2018 5 z 5

Skorzeny - Nejnebezpečnější muž Evropy Skorzeny - Nejnebezpečnější muž Evropy Charles Whiting

Výborná, i když tenká kniha o jednom z nejpozoruhodnějších vojáků Třetí říše.
Stručně a jasně, bez zvláštních podrobností nás autor provede Skorzenyho životem. Nezachází do zbytečných detailů, podrobněji se věnuje jen osvobození Mussoliniho.
Úplný obraz velitele německých commandos však nečekejte.

23.12.2018 4 z 5

Další báječný rok Další báječný rok Michal Viewegh

Pan Viewegh se psaním deníku pustil na velmi tenký led. Tím, že minimálně cenzuruje a snaží se být upřímný, hodně lidí popudí, některé třeba i znechutí...
Co se týká mě, tak musím napsat, že je mi zase o trochu bližší, byť to jeho věčné vyřizování si účtů se svými kritiky, mně přijde méně chlapské, spíše dětinské.

18.11.2018 2 z 5

Dva druhy pravdy Dva druhy pravdy Michael Connelly

Další Connellyho kniha, která vás udrží v napětí a očekávání věcí příštích. Harry Bosch musí opět řešit více věcí najednou, dokonce se setkává se starým parťákem Edgarem a svým nevlastním bratrem Hallerem (za což Connellyho velmi chválím, dát do jedné knihy oba své hrdiny Bosche a Hallera byl geniální tah už kdysi).
Kniha obsahuje i velmi napínavé a akční sekvence z náročného vyšetřování lékárnické mafie, kdy si v duchu říkáte, jak to sakra ten Harry dělá, ve svých letech...
No, nicméně zcela určitě vím, jak to dělá Michael Connelly... geniálně a skvěle, jako vždy.

18.11.2018 5 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Tak trochu jiný DD. Kluci z oddělení vražd se dostávají ke slovu mnohem později, než jsme zvyklí. DD spíše popisuje události, které se děly, než vlastní vyšetřování, ale to vůbec nevadí.
Všechny tři linie příběhu jsou zajímavé, byť hodně depresivní. Při čtení knihy jsem zjistil, že bych nemohl být policajt, neboť lidi jako byla Kristýna Jánská, bych zatknout nedokázal...
A mj jsem rád, že Dán poněkud vybočil že svého stylu a dokázal, že umí psát i jinak než očekáváme.

25.09.2018 4 z 5

Zlatá oběť Zlatá oběť John Sandford (p)

Lucas Davenport v dalším nekompromisním případu svého pestrého života.
Pronásledování zabijáků drogového kartelu je stejně napínavé, jako jeho jiné případy, ale nějak jsem moc nemohl uvěřit tomu, že by pro kartel dělaly špinavou práci zrovna takové dvě pochybné existence...
Jinak ovšem vše šlape jako hodinky, další dva záporáci jsou akorát tak drsní a bezcitní, abyste jim přáli Lucasovu kulku a Lucas sám je stále ten nelítostný zabiják zločinců jako dřív.
Za mě osobně tedy spokojenost s pár výhradami, takže dnes to bude za čtyři hvězdy.

14.08.2018 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Pomalu se na knihách DD stávám závislým.
Ve své další knize šikovně spojil vyšetřování dvou závažných případů a udělal to opět tak, jak jsme u něho zvyklí. Příběh má spád, to správné napětí a my se opět můžeme podívat pod ruce těch nejlepších kriminalistů od Dvou lvů.
Doufám, že DD zdaleka ještě nevyčerpal všechny své zážitky a budu se těšit na další setkání s opravdovými profíky z Našeho města.

13.08.2018 5 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Za každou podobnou knihu zapaluji svíčku. Vždycky si totiž vzpomenu na dobu, kdy člověk o Plasticích jenom slyšel a viděl je max. někde v hospodě. Teď už si můžeme číst o všem možném kolem undergroundu a udělat si obrázek, jak to asi tenkrát bylo. Hlavní pábitel je tady Mejla Hlavsa, člověk nejpovolanější, který sice vidí realitu trochu po svém, ale to na autenticitě vůbec neubírá. Stejně si musíme přečíst další a další literaturu na toto téma, abychom alespoň trochu pochopili nepochopitelné. Za mě osobně plný počet, nemohu jinak.

24.07.2018

Odvrácená strana konce Odvrácená strana konce Michael Connelly

Je skvělé číst tento příběh a zároveň při tom přemýšlet o detailech detektivní práce. Harry Bosch je osamělý rytíř, policajt staré školy, který bere svoji práci jako poslání. I zdánlivě beznadějný případ, vyhledání možného dědice jednoho z nejbohatších lidí v Americe, zvládá Harry s elegancí sobě vlastní a jde jako buldog za svým cílem. Do toho ještě musí řešit případ Sklenáře, sériového znásilňovače žen. Vše dokáže vyřešit díky své zarputilosti, zkušenosti, inteligenci a štěstí. Connelly zatím nikdy nezklamal, umí stárnout se svým hrdinou a zároveň udržet věrohodnost svých napínavých příběhů na přijatelné vlně reality.

17.07.2018 5 z 5

Zabít Pabla - Lov na největšího psance světa Zabít Pabla - Lov na největšího psance světa Mark Bowden

Výborná kniha o neuvěřitelném honu na jednoho z největších psanců dvacátého století. Čtenář se dozví mnoho zajímavých informací o Pablovi a jeho sicarios a jako bonus dostane i pohled na fungování zákulisní politiky v Kolumbii a v USA.
Příběh bych doporučil i divákům seriálu Narcos, aby získali ucelenější pohled na to, jak to tenkrát asi bylo.

26.06.2018 4 z 5