Rainbow_Owl Rainbow_Owl komentáře u knih

Fantastické zvery a ich výskyt Fantastické zvery a ich výskyt Joanne Rowling

Milá knižka v podobe učebnice z Rokfortu v špeciálnom vydaní pre mukolov. Nesmie chýbať žiadnemu fanúšikovi HP v knižnici.

15.01.2021 5 z 5

Harry Potter a Polovičný Princ Harry Potter a Polovičný Princ J. K. Rowling (p)

Ukončením tohto diela série HP sa začína tá pravá bitka medzi dobrom a zlom, medzi láskou a nenávisťou.

09.01.2021 5 z 5

Cudzinec – Podobnosť čisto nenáhodná Cudzinec – Podobnosť čisto nenáhodná Renée Knight

Rýchly spád, rýchly dej, žiadne omáčky či zbytočné opisy. Kniha ma bavila napriek tomu, že už pred polovicou som šípila kde bude asi "pes zakopaný". Odporúčam každému, kto hľadá nenáročné, rýchle a oddychové čítanie.

23.06.2020 5 z 5

Revival Revival Stephen King

King je môj najobľúbenejší autor, kniha ma nesklamala. Téma náboženstva ma mimoriadne bavila, kňaz posadnutý elektrinou, ktorý prešiel úplným prerodom svojich názorov a osobnosti, kvôli tragickej udalosti bol vykreslený bravúrne.

11.01.2019 5 z 5

Kúzelníkov únik z reality Kúzelníkov únik z reality Lars Vasa Johansson

Ego, sebectvo, žiarlivosť, zatrpknutosť, honba za peniazmi na úkor lásky či rodiny. Takto by sa dal charakterizovať život 45- ročného osamelého profesionálneho kúzelníka Antona. Až do jedného dňa keď narazil (doslova) na červený gauč a ocitol sa v kúzelnom lese v Tividene.
Magické bytosti, veľa piškotovej rolády, humor, sarkazmus. Príbeh o nachádzaní samého seba. O tom, že čloovek nemôže uviaznuť v minulosti, pretože nedokáže žiť v prítomnosti. A najmä, o tom, že peniaze naozaj nie sú všetko.

06.08.2021 5 z 5

Harry Potter a prekliate dieťa Harry Potter a prekliate dieťa Jack Thorne

O dosť slabšie ako pôvodná séria HP.
Na môj vkus veľa sentimentu- odkazy od Severusa Snapa cez syna Draca, vyznanie citov Harrymu od obrazu Dumbledora, veľká pozornosť pre manželstvo Ginny a Harryho- vyvolávalo to vo mne pocit, že autorka chcela dať bodku v niektorých nedopovedaných vzťahových líniách pôvodného HP.

18.01.2021 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Za mňa najlepšia časť série HP, príbeh sa postupne dostáva do temnejšej časti. Trojčarodejnícky pohár, nové postavy, nové čarodejnícke školy. A môžeme pokračovať v maratóne HP ďalšou časťou. Síce už nie ilustrovanou, ale rovnako čarovnou.

03.12.2020 5 z 5

Harry Potter a väzeň z Azkabanu (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a väzeň z Azkabanu (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

Príbehy Harryho Pottera postupne prechádzajú do temnejšej atmosféry. Čítanie s ilustráciami som si znovu užila a môžem sa vrhnúť na ďalšiu, moju najobľúbenejšiu časť.

04.11.2020 5 z 5

Nádhera. Čítala som celú sériu HP niekoľkokrát, toto ilustrované vydanie perfektne dotvára čarovnú atmosféru príbehu.
Pre fanúšikov must have.

22.10.2020

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Mňa džentlmen moc nezaujal. Knihu som prečítala na odporúčania, pre niektorých to bola dokonca naj kniha roku 2019. Uznávam, bolo tam pár pekných myšlienok, ktoré ma donútili sa zamyslieť, ale to je asi tak všetko. Veľmi zdĺhavé opisy príborov a všetkého možného - keby ich nebolo kniha by mala tak polovicu.

25.03.2020 3 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Vrátila som sa k mojej klasike z detstva a ani po rokoch ma nesklamala. Ľahký, oddychový príbeh aj pre dospelých, pútavo napísaný, nenudila som sa :)

18.02.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nechala som sa strhnúť davom a siahla som po Karikovej Trhline aj ja. Za mňa lepšie ako Tma, ale do „Trhlino-nadšencov“ sa nezaradím. Prvá tretina ma dokonale vtiahla do deja, ďalej to už išlo len pozvoľne a poslednú tretinu som prečítala už len preto, že som knihu začala čítať – na môj vkus to bolo už moc zmätené. Avšak priznávam, že príbeh sa mi dostal pod kožu, čo je spôsobené hlavne tým, že sa odohráva na Slovensku, na miestach, ktoré poznám a o ktorých kolujú rôzne príbehy.

11.01.2019 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Pre mňa sklamanie. Príbeh na mňa pôsobil skôr poviedkovo. Knihu som prečítala za pár hodín a až do poslednej strany som čakala, že sa niečo stane, nejaký okamih, ktorý vo mne vyvolá to „wow“. Ale nestalo ????

11.01.2019 2 z 5

Čachtická pani Čachtická pani Jožo Nižnánsky

Oddychový historický román, príjemná zmena.

05.03.2021 5 z 5

Poviedky o Rusku Poviedky o Rusku Dmitry Glukhovsky

Alkoholizmus, triedne rozdiely, korupcia, politické idoly, zmanipulované média - hlavne témy krátkych poviedok. Absurdita aj smiech. Zvláštna kniha - čítala sa rýchlo a ľahko, ale na druhú stranu nie všetky poviedky sa mi páčili, bolo to ako na kolotoči.
"Rusko sa nedá pochopiť rozumom..."

12.10.2020 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Skvelé voľné pokračovanie prvej knihy. Po prečítaní recenzií na Metro 2034 som mala miernu obavu, že ma bude kniha nudiť, ale opak bol pravdou. Jednotlivé kapitoly som doslova hltala. Oceňujem filozofický pohľad autora na metro, opis vnútornej psychológie postáv. Napriek tomu, že Arťoma tam bolo minimum jeho miesto bravúrne nahradila Saša. Mne sa kniha naozaj veľmi páčila, rada sa k nej ešte raz vrátim. Ako napísal Homer, moskovské metro je archa pre každého z nás. Jednoznačne odporúčam prečítať.

25.08.2019 5 z 5

Uvoľnení Uvoľnení Neal Shusterman

Fiktívna budúcnosť USA. Po vojne medzi dvoma myšlienkovými tábormi- za právo na život a proti potratom, vznikol “kompromis”, tretia voľba- uvoľňovanie. Rodičia môžu svoje deti vo veku od 13 do 17 rokov “uvoľniť”. Poslať ich do táborov, kde budú rozobratí na kúsky, ktoré poputujú na transplantáciu. Zmyslom uvoľnenia nie je vražda- práve naopak, život vo viac telách súčastne.
V príbehu sledujeme príbeh 3 úplne odlišných deti, ktoré boli odsúdené na uvoľnenie. Connor, kvôli jeho výbušnej povahe. Risa, kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Lev, z náboženských dôvodov.
Kniha sa číta ľahko, je pomerne krátka, zápletka nie je zložitá, je v nej veľa nelogických chýb. Žiadna postava mi neprirástla k srdcu, lepší priemer.

06.08.2021 3 z 5

Slnko a jeho kvety Slnko a jeho kvety Rupi Kaur

Kniha prečítaná v anglickom jazyku, dostala som sa k nej vďaka výzve 2020. U mňa jedno veľké nie... Možno nie som cieľová veková skupina. Básne na mňa pôsobili ako spleť náhodných slov, žiaľ žiadny hlbší význam, nič to vo mne nezanechalo...

27.11.2020 1 z 5

Domofón Domofón Zygmunt Miłoszewski

Domofón nie je žiadne majstrovské dielo, ale úplne mi padlo "do noty" ma dva daždivé jesenné večere. Motívy knihy neboli nič nové, ale aj tak ma to bavilo. Taká ľahko čitateľná oddychová kniha pre milovníkov hororov. Nenadchne ani neurazí, ale na prvotinu autora je to slušné. Osobne ma potešila komunistická atmosféra paneláku, ktorá je u nás typická - sama v podobnom bývam.

12.10.2020 4 z 5

Budúcnosť Budúcnosť Dmitry Glukhovsky

"Humánna" Európa budúcnosti. Nesmrteľnosť, večná krása, večná mladosť. Ale má to jeden háčik - nič nie je zadarmo - večný život sa dá zaplatiť tým, že nebudete mať potomkov. Ak máte deti čaká vás rýchle starnutie - vylúčenie so spoločnosti a nakoniec smrť.
Reálne vykreslenie budúcnosti, ľudstvo je premnožené a obyvateľstvo je regulované. Reguláciu zabezpečuje komando Falangy, hlavným rozprávačom príbehu je Jan, ktorý tiež patrí do Falangy.
Príbeh sa čítal fajn, nemôžem napísať, žeby som sa nudila, alebo by mi vadil štýl písania. Čo mi asi v polovici knihy začalo vadiť bola sentimentálnosť a náhly prerod hlavného hrdinu - na dystopický román na môj vkus až príliš romantiky.
V knihe sa našlo aj veľa pekných myšlienok, páčila sa mi symbolika s ktorou sa Dmitry zahrával (masky Apolóna, názvy veží,..).
V porovnaní s Metrom 2033, Metrom 2034 (ktoré je podľa mňa skvelé) a úžasným atmosférickým Textom je to na 3*.

"Debilom nesmiete dôverovať, ale veriť slabochom je ešte nebezpečnejšie."

09.10.2020 3 z 5