radimch radimch komentáře u knih

Večerní čtení Večerní čtení Robert Walser

Umění překladu Umění překladu Jiří Levý

Mistrovské dílo

08.11.2021 5 z 5

Vojnarka Vojnarka Alois Jirásek

Vesnické drama, jak má být

27.10.2021 5 z 5

Spravedlnost podle Selba Spravedlnost podle Selba Bernhard Schlink

Zajímavé, zamyšleníhodné.

11.10.2021 4 z 5

Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové Josef Kajetán Tyl

Styl vznešený až patetický, dnešnímu čtenáři málo přístupný.

05.10.2021 3 z 5

Osm světel Osm světel Leo Pavlát

Hezké, poučné, vtipné i vážné.

05.10.2021 4 z 5

Temná komora Damoklova Temná komora Damoklova Willem Frederik Hermans

Složité, zajímavé, dobré!

20.09.2021 5 z 5

Exilový orloj Exilový orloj Karel Hvížďala

Obsahuje poměreně dost zajímavých informací o Pavlu Landovském a Arnoštu Lustigovi. Podnětné!

16.09.2021 3 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Napětí, hrůza, gradace.

12.09.2021 3 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Smršť faktografie a detailů, příběh složitý, že by se z něj dalo vytvořit deset samostatných. Celkově zajímavá myšlenka, překvapivý závěr. Smekám.

15.08.2021 4 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Skvělá. Faktografká. Jen škoda, že konec je vygradovaný jako z amerického filmu.

06.08.2021 4 z 5

Intimní schránka Sabriny Black Intimní schránka Sabriny Black Emil Hakl (p)

Oddychová kniha

05.08.2021 3 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Skvělý jazyk, skvělý překlad, ale ten děj to je prostě nepěkné. škoda

10.06.2021 2 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Smutná reportáž o tom, jak vypadá severokorejský "ráj". Taková bída, za času míru, je pro svobodně uvažujícího člověka nepochopitelně nesmyslná.

10.06.2021 5 z 5

Obrazy ze Starého zákona Obrazy ze Starého zákona Renáta Fučíková

Zajimavě převyprávěno srozumitelným jazykem pro děti - hm nevhodné pasáže vynechány, což je asi . Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Lukašem Hlavicou - ten tomu dodal atmosféru. Děkuji.

10.06.2021 4 z 5

Anežka Česká: Cesta lásky a víry hrdé Přemyslovny Anežka Česká: Cesta lásky a víry hrdé Přemyslovny Hana Parkánová-Whitton

Opravdu nechci knihu kritizovat a nevím, co jsem očekával, když jsem si ji vybral, ale toto je opravdu příběh z červené knihovny a to jak dějem, tak jazykem.
Příjde mi to jako vybroušeně pěkná pohádka pro školní mládež a to je škoda, protože téma Anežky České určitě stojí za méně prvoplánové zpracování.
Kniha si najde svého čtenáře, ale je opravdu potřeba brát jako oddychovou literaturu.

02.06.2021 1 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Zajímavá autobiografie. Ve světle informací odsud dostávají Forsythovy knihy další rozměr autenticity. Děkuji.

26.05.2021 5 z 5

Psi z ráje Psi z ráje Abel Posse

Musím opravdu smeknout. Téma, jazyk, široký záběr a skvělá historická i ahistorická ukotvenost je vynikající. Děkuji autorovi za spoustu podnětných myšlenek. Překladateli za skvěly překlad. A jelikož jsem poslouchal jako audioknihu musím vyzvednou excelentní výkon Igora Bareše. Jeho silně procítěný projev dodává dílu nezaměnitelnou atmosféru.

12.05.2021 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Kniha je nabitá zajímavými postřehy a poodkrývá souvislosti, které nemusí být všem na první pohled zřejmé.

26.03.2021 5 z 5