R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Jak získat hodinu denně - garantováno Jak získat hodinu denně - garantováno Michael Heppell

Hodnocení knihy se bude lišit podle čtenářových znalostí organizace času a efektivity jeho trávení. Útlé dílko s nadhledem popisuje základy plánování úkolů, nahodí pár nápadů a tipů - praktických, využitelných i málo využitelných v běžných podmínkách. Jak získat hodinu denně vám nezmění život, ale je dobrá pro inspiraci.

17.07.2015 3 z 5

Stříbrný jednorožec Stříbrný jednorožec Ludmila Vaňková

Z deseti knih paní Vaňkové, které jsem zatím přečetla, je tato jediná, kde mě styl vyprávění neuchvátil, ač téma bylo zajímavé.

13.07.2015

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Soubor, který začíná dvěma podprůměrnými příběhy, první detektivka Nadpřirozené schopnosti poručíka Borůvky je nudně táhlá a plánovaná, leč otravná ukecanost ubíjí i dobrou absurdní pointu. Pak už se téměř rytmicky střídají lepší a slabší příběhy. Borůvka je postavou v kriminálním prostředí sympatickou. Nedokonalý, poctivý policista, místy zahnaný autorem do bažin trapné nerozhodnosti a dementního chování. Kniha nezklamala, k některým povídkách se ráda vrátím.

Ještě dodám, že detektivní příběhy Vědecká metoda a Smrt na Jehle patří k těm nejlepším ve sbírce.

27.06.2015 3 z 5

Moudrost věků - lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Moudrost věků - lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Eva Kuťáková

Kniha s velkorysým množstvím latinských přísloví a rčení, praktickými rejstříky, ať už autorů citátů nebo českých obdob latinských rčení a citátů, abecedním seznamem klíčových latinských i českých slov.

27.06.2015 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha s gejzírem fantastických myšlenek, mile uhozených nápadů a fantastických nesmyslů. Kniha se 42 O - originální, osvěžující, ohromující, opak otřelé knihy (tzn. neOtřelá), osobitá, omlazující (usměvem či smíchem), optimistická, okouzlující,..

Humor, který bude nejspíš souznít s čtenářem, který má rád anglický, lehce černý humor, jemně bláznivé vtipy a dokáže přijmout jakkoliv absurdní nápad autora.

Začetla jsem se a už po několika odstavcích jsem se nechala zachytnout drápkem vtipu autora a druhým drápkem - smyslu pro absurditu. Poučila se - nikdy se nepodívám na obludně hloupou a žravou blátotlačku, bez obav se nechám pozvat na hostinu od dentrassijského kuchaře a co nejdřív zajdu do sklepa plánovacího oddělení úřadu pro místní rozvoj a, pro jistotu, i do sklepa na Alfa Centauri přečíst si všechny dokumenty na vývěskách.

A s nekonečnou nepravděpodobností si ještě někdy (ne)přečtu tuto knihu.

20.06.2015 5 z 5

Fantom chrámu Fantom chrámu Robert van Gulik

Rozvětvená a zároveň kompaktní zápletka. Čtivý, poutavý děj. Exotické prostředí. To jsou plusy. Vysvětlení role ducha a nadpřirozené síly na konci vyprávění mě lehce zklamalo. Tento díl je o hvězdu výše než Vraždy na čínském jezeře.

18.06.2015 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Kniha spletená ze tří dějových detektivních vláken. Příjemná detektivka, která se hezky čte třeba u vody nebo na zahradní houpačce. Prošumí, zanechá milý dojem, ale nic víc, žádné historické informace, žádné myšlenkové obohacení.

U první knihy autora jsem byla překvapená absencí historických reálií, u dalších už vím, že mohu čekat nenáročné pobavení se sympatickými postavami.

13.06.2015 3 z 5

Jak se stát akvaristou Jak se stát akvaristou Stanislav Frank

Šikovně zpracovaná kniha pro začínajícího, popř. budoucího, akvaristu. Jak se stát akvaristou přináší stručné úvodní informace o akvaristice, návod, jak založit funkční akvárium, informace o náročnosti na péči a další praktické rady.
Pro prvotní seznámení s tímto koníčkem - chovem akvarijních rybek je tento titul dobrým rádcem a pomocníkem, tak aby nová záliba přinesla radost a potěšení z krásy vodního světa, i když minivelikosti. Nutné pak doplnit další literaturou z oboru.

05.06.2015 4 z 5

Veľká Fatra - Šípska Fatra Veľká Fatra - Šípska Fatra Otakar Brandos

Velmi povedený turistický průvodce na hory. Velmi podrobné informace o pohoří, pěkné fotografie a, z mého pohledu, nejdůležitější část knihy - výborně zpracovaný seznam a popis turistických tras.
Milovníci hor tu najdou rozmanité túry od lehkých po těžké, od krátkých (7 km) v délce 3-4 hodin až po těžké s větším převýšením a pro horské nezmary jsou připravené 14-18hodinové výlety v délce téměř 40 km.
U každé túry - celkem je jich 20 - najdeme podrobný popis túry, hned pod názvem jsou informace o obtížnosti, délce trasy, celkovém převýšení. V základní trase je seznam jednotlivých turistických míst. Velmi zajimavým a originálním bonusem jsou dvě časové informace, první o čistém času chůze a druhý údaj sděluje pravděpodobnou celkovou dobu túry.
Navíc kniha je v praktickém kapesním vydání.
Shrnu můj dojem - průvodce je skvělým parťákem na cestu za krásami hor.

03.06.2015 5 z 5

Můj Míša Můj Míša Zinaida Jevgeňjevna Alexandrova

Další, velmi půvabná a milá knížka pro děti o přátelství malé holčičky a medvídka. Krásné obrázky.

Kouzelník Žito Kouzelník Žito Daniela Fischerová

Originálně řešená kniha, vtipný příběh, kde nedobrota je potrestaná. Hezké, při otevření stránek trojrozměrné obrázky s pohyblivými částmi. Pro mě nezapomenutelná.

Brousek pro tvůj jazýček Brousek pro tvůj jazýček František Kábele

Nádherná dětská kniha k naučení abecedy, kde ke každému písmenu je básnička. K tomu moc hezké ilustrace. Co víc si přát.

Akvarijní ryby Akvarijní ryby Rudolf Zukal

Perfektní kniha o akvaristice se všemi základními důležitými informacemi pro začínajího i pokročilého akvaristu. Autor vypíchl ta skutečně nejdůležitější fakta o chovu a rozmnožování akvarijních rybek. Věnuje se především běžným druhům sladkovodních akvarijních ryb (u mě má za to plus).

V první části knihy jsou všeobecné rady pro založení akvária a vytvoření důležité biologické rovnováhy v něm, stručné shrnutí rozmanitých nároků rybek, popis podmínek k jejich životu a rozmnožování. V další části nalezneme popis jednotlivých druhů ryb - v logickém a přehledném členění, a to latinský a český název, rod, velikost, místo výskytu, popis vzhledu, podmínky pro chov a podmínky pro odchov. Přehled je řazen abecedně dle latinských názvů. Knize nechybí abecední seznam českých názvů ryb a barevné fotografie vybraných exemplářů. Kdybych chtěla hledat negativa, tak bych ukázala na posledně jmenované. Bylo by příjemné mít ke každému druhu fotografii.To asi jediné jsem trochu postrádala (ale to bylo ještě v době "předinternetové"). Pro majitele mořské fauny jsou primárně určena jiná, na tuto oblast specializovaná, díla.

Kniha patří, i po tolika letech, mezi nejkvalitnější naučnou literaturu z tohoto oboru. Výstižná, smysluplná, zbytečně nezabíhající do nepotřebných detailů, psaná v době, kdy akvaristé nepotřebovali pro radost ze své záliby množství předražené techniky. Stačilo správně založit akvárium (bez cenového zruinování) a udržovat vhodně vyvážené prostředí pro jeho živočišné i rostlinné obyvatele.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Mrazivě působivé balady, náměty z lidových pověstí. Při čtení Vodníka jsem trnula nad dívčinou neopatrností a důvěřivostí, u Svatební košile jsem ani nedýchala... Klasika, která mě oslovila už na základní škole.

31.05.2015 4 z 5

Vězení pro krále - Rozděl a panuj III. Vězení pro krále - Rozděl a panuj III. Ludmila Vaňková

Opět výborná kniha, která přinese kromě dobrodružného vyprávění i atmosféru středověku. Odlišné pohledy na potomky Karla IV. Historická fakta a souvislosti, jak v českém prostředí, tak ve vztahu k evropským zemím. Výborný nápad dát tyto informace do oddělených kapitol, kdy je na vůli čtenáře, jest-li je se zájmem přečte, jako já, nebo je jednoduše přeskočí. V myšlenkách zůstávají otevřené otázky z bitevního pole historie.

Autorka má dar vyvolat v čtenáři nedočkavost a touhu rychle přelouskat další stránky, napětí, jak to dopadne..., a to navzdory tomu, že z dějepisu většina z nás ví, jaké byly osudy lucemburských potomků a jejich blízkých.

Lodě Lodě Tomáš Řízek

Originální leporelo, kde, ač je to k nevíře, poznají něco nového i dospělí, pokud nejsou zrovna odborníky nebo fandy do loďařství.

31.05.2015

Zvířata Ameriky, Asie a polárních krajů Zvířata Ameriky, Asie a polárních krajů Marie Suchardová

Poutavé, pro děti velmi přitažlivé obrázky. Výběr zástupců fauny docela dobrý (i když několik výhrad bych našla). Citelně chybí oddělení zvířat podle jednotlivých kontinentů.

31.05.2015 4 z 5

Zvířata Evropy, Austrálie a Afriky Zvířata Evropy, Austrálie a Afriky Marie Suchardová

Přesněji hodnotím na 3,5 hvězdičky, hlavně za poutavé obrázky.
Výběr zvířat nelogický a nahodilý. Proč jsou v kolekci devíti evropských zástupců vybráni dva motýli, jedna žába, ale jen dva ptáci a čtyři savci? Vím, že je těžké hodnotit, co by mělo dítě poznávat dříve, co patří k základním znalostem, co je méně důležité... navzdory tomu si dovolím zhodnotit, že pro dítě je lepší znát a spíše zaujme např. medvěd, veverka nebo vlk než lyšaj. I když je pravdou, že výběr u afrických zvířat je lepší.
Také pokud jde o vzdělávací stránku - zvířata různých kontinentů nejsou od sebe (ani slovně, ani graficky) odděleny právě podle místa výskytu a splývají, což trochu snižuje naučnou hodnotu. Děti tak potřebují komentář blízkých.

Abeceda Abeceda Adolf Dudek

Zřetelné kontury a výrazná barva písmen, moc hezké ilustrace, skvělé pro výuku abecedy hravou formou. Pozoruhodné dílo ve své kategorii. Leporelo kvalitnější než všechny knihy s abecedou, se kterými jsem přišla do styku.

Jsou skřítkové? Jsou skřítkové? Eva Hlavsová

Pěkné veršovánky, hezké ilustrace, vhodná kniha pro nejmenší čtenáře. Malinkým kazem je pouze lehké barevné splývání písmen s obrázkem. To se naštěstí týká jen pár slov.
A jest-li jsou skřítkové? ... Neprozradím.