pjenkys pjenkys komentáře u knih

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

(SPOILER) Celkem přímočaré a odhadnutelné. Žádná velká tajemství, žádné záhady. Prostě jen kopání, prodávání, rozvod a posedlý, naivní a díky své posedlosti hloupý, hlavní hrdina. Nulový vztah k postavám. Kdyby se nejednalo o tenkou knihu z prostředí Česka, tak bych nejspíš nedočítal. Ve srovnání s Piknikem u cesty nelze dát lepší hodnocení než 3 z 5. A i to je možná moc.

22.03.2021 3 z 5

Kniha je zajímavá a její čtení je trochu hygge. Určitě trošku rozšíří naše obzory a donutí nás zauvažovat, jak mít/žít víc hygge, ale je strašně repetitivní a dlouhá.

09.12.2020 2 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Když vznikla Mall.tv, oblíbil jsem si dva autory. Petra a Adama Gebriana. Že Petr napsal knihu, jsem vůbec nevěděl. Minulý týden jsem to zjistil, hned jsem ji koupil, přečetl během pár dní a je naprosto super. Mám pár knih o focení od Freemana a ty mě nikdy nebavily a žádnou jsem nedočetl. Tohle je úplně něco jiného - už dlouho mě žádná kniha tak nepohltila. A vlastně ani není tolik o focení. Je to taková kombinace životopisu, cestopisu a focení, doplněná o odkazy na videa, která Petr na těch cestách udělal, a samozřejmě o fotky. Všema deseti doporučuju a taky doporučuju, abyste se nejdřív podívali na Mallu na Petrův pořad, abyste ho trochu poznali. Pak to všechno dává ještě trochu větší smysl.

21.05.2020 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Knihu jsem přečetl na jeden zátah. Velmi stručné popisy, které ale naprosto přesně vystihují atmosféru a postavy. Občas poněkud prudké poskočení v ději, což ale ničemu nevadí a i díky tomu se kniha velmi dobře čte a dopřává nám hutný příběh plný emocí na tak málo stranách.

Co mě fascinuje, jsou místní komentáře. V tom, že kniha nemá konkrétní určení místa a času, je velká síla. Každý si ji může připodobnit k obrazu svému, stejně tak smysl příběhu, kde je dobře, že je jednoduchý. Rozhodně nesouhlasím, že se jedná o postapokaliptické dílo, nebo něco podobného - jedná se o krutou realitu. Svět není jen ČR. Příběh se odehrává v současnosti, kdy po staru žijící rybářská vesnice se střetla s realitou průmyslového lovu. Ta současnost je pro reálnou vesnici prožívající takovýhle zlom vždy trochu jindy a není důležité konkrétní datum, ani není důležité, že se jedná o rybáře. Je důležité vnímat začátek knihy jako dobu před nějakým zlomem a zbytek knihy po něm. A bylo by naprosto jedno, kdyby to byl příběh z doby objevení Ameriky, nebo třeba z průmsylové revoluce. Tím, že je ale zasazen do současnosti, je daleko silnější a také tím poukazuje na to, že se tohle stále děje. Z té změny samozřejmě vyplývá odchod do města a naprostá nemožnost se zařadit do důstojného života, což v Evropě (nejspíš) neznáme. Na tohle téma (v jakých podmínkách dokáží lidé žít) vřele doporučuji dokumentární cyklus Human Planet (BBC, 2011).
I příběh mi přišel spíše symbolický. Nami celou knihu hledá lásku. Když je mu násilně sebrána, hledá zase lásku. Když ji najde, tak si uvědomí, jak moc sám chyboval, ale při pokusu o nápravu narazí na krutost života, která mu úplně všechnu lásku vezme. Osud Namiho a Zazy, navíc v kontrastu s nečekanou pravdou o vztahu matky, je pro Namiho zdrcující a otevřený konec, kdy je Nami naprosto sám, nemohl víc nutit k zamyšlení, nebo možná spíš uvědomění si, jak se tady doopravdy máme dobře.

Vulgarismus naprosto na svém místě. Ta všudypřítomná erekce mi symbolizovala nedostatek lásky, ale kdyby tam nebyla, asi by to bylo fuk. Ale stěžovat si na to? Osobně mi jen trochu vadilo Namiho "divadelní chování".

30.09.2018 5 z 5

Biometrie a identita člověka Biometrie a identita člověka Václav Matyáš

Kniha je dostupná v PDF a v PDF pro čtečky. Naivně jsem si myslel, že optimalizace pro čtečky bude podstatně lepší, ale bohužel se jedná jen o ořezání okrajů. Alespoň něco, ale na 6" čtečkách je font opravdu hodně drobný a to přesto, že mám 300ppi (aktuálně nejmodernější display, např Paperwhite 3). Na méně jemných čtečkách vůbec nemyslete na zobrazení celé stránky přes celý display. Na 7" a 8" čtečkách ta optimalizace pomůže k čitelnosti podstatně víc. Takže tak.

29.08.2018

Průvodce po albech a historii kapely Květy Průvodce po albech a historii kapely Květy Martin E. Kyšperský

Útlá kniha o mé nejoblíbenější kapele. Velmi dobře napsaná, přečteno během chvíle. Přidává zajímavosti, vysvětluje okolnosti, potvrzuje nebo vyvrací domněnky. Někdy hodně smutná, ale jinak plná zážitků. Poznámky k písničkám se někdy nepotkají s mými představami o nich, ale v některých toho naopak vidím mnohem víc. Miluju takovéhle publikace a tahle je povedená, neodfláknutá a upřímná.

01.03.2018 5 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Hodně jsem se po Mlýnu těšil, ale připadá mi to jako nevyužitá šance. Pár nápadů tam je, ale je to takové nedokončené a některá místa bych si představil přepracovaná, víc rozvedená. Škoda.

02.09.2017 3 z 5

Strašidla a krásné panny Strašidla a krásné panny Zdeněk Šmíd

Těžko se hodnotí, zas tak mě to nebavilo, některé pověsti byly dost slabé a povídání mezi pověstmi bych nejraději přeskakoval. Na druhou stranu tohle není kniha, kterou jsem vyhledal kvůli tomu, abych se bavil, ale abych se něco dozvěděl o okolí, ze kterého pocházím, a to se splnilo. Další minus je za to, že některé německé věty a slova autor překládal a některé ne. Buď a nebo, tohle nemám rád. Jestli jsem to ale pochopil správně, tak autor vybral ty nejlepší pověsti z kraje, zkompletoval je a upravil do čitelnější podoby. Takže kdyby to neudělal, tak bych neznal ani jednu a nebo bych musel hledat kdo ví kde... Takže jo, pro krajany rozhodně doporučená četba.

12.07.2017

Všeník Všeník Daniel Landa

Z komentářů ke knize jsem čekal lehce něco jiného a asi právě proto bych přidal krátký komentář. Nejvíc ve mně prohloubila touhu zmizet někam na chvíli pryč, čímž už nějakou dobu trpím. Nicméně už během čtení jsem se dostával do naprosté pohody, jako kdybych pryč byl, to bylo naprosto super, jak jsem dokázal dva dny nic nedělat, číst a nemít stres z odkládání důležitějších věcí na později. Zároveň se tam objevilo pár věcí k zamyšlení, pár vysvětlivek k Žitovi (ačkoliv pořád čekám hlavně na to, jestli z toho teda něco bude) a pak tam bylo pár nesmyslů. Fanouškům určitě doporučuji, ostatním? Nevím...

27.04.2017

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Asi v 60% jsem přestal. Tohle je opravdu ztráta času a vůbec netuším, o čem ta kniha doopravdy má být. A už vůbec nechápu anotaci, která sice popisuje nějaký leitmotiv knihy, ve skutečnosti je to ale nejhorší milostný román, co jsem četl.

02.01.2016 1 z 5

Schůzky s tajemstvím Schůzky s tajemstvím * antologie

Průměrné povídky. Je vidět, že autoři dostali za úkol napsat povídku a že to nevzniklo přirozeně. Jediná povídka, co se mi opravdu líbila, je od Ondřeje Neffa.

05.04.2011 3 z 5