peter1035 peter1035 komentáře u knih

Čo k tejto knihe napísať? Keď Matthew Perry zomrel, tak si táto kniha doslova pýtala aby si ju ktokoľvek prečítal, kto ako tak tohto človeka registroval. Je to depresívna spoveď. Aj keď som nevidel všetky časti "Friends" a veľa filmov v ktorých Matthew hral som nevidel a nepoznal, tak ma jeho osud zaujímal. Prežil toho dosť, čo by bolo aj na koňa veľa a nejdem hodnotiť jeho "pevnú vôľu" alebo "charakter", lebo som tie životné udalosti nezažil, ktoré zažil on. Venuje sa primárne svojim závislostiam a niektoré veci a udalosti by som privítal viac rozpitvať. Chápem, že asi veľa veci opísať nemohol (nechcel?), aby tomu dotyčnému nepoškodil renomé. Myslím že s Ozzym by si mohli pogratulovať k pitiu a drogám, ale Ozzy tu svoju spoveď pojal viac zábavnejšie a to v tomto dueli je komikom práve Matt. Áno téma ktorej sa venuje nie je humorná vec, ale na mňa to pôsobilo veľmi úzkostne. V skratke, nečítate knihu o jednom z najlepších komikov, ale knihu o jednej zlomenej osobnosti, ktorá bola komikom.

20.02.2024 3 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Tak ako začať. Najprv tým, že som si túto knihu chcel prečítať po knihe Rozprávač od Davida, ktorá bola moja prvá v oblasti Rocku. Dave je rocker ako sa patrí, ale bol som zvedavý, ako asi tak vyzerá strop v tomto rockovom svete. A kto iný, ako sám Knieža temnôt (ako sa Ozzy nerád nazýva) je ten pravý vám to ukázať? Áno, môžete namietať že "a to si ešte nečítal Lemmyho". Odpovedám: "Po tejto knihe to asi skúsim." Späť k Ozzymu prípadne Johnovi (čo mi pripadalo čudné, keď ho tak niekto vôbec oslovoval). V tejto knihe povie všetko, ale že úplne všetko a nemá potrebu niečo zatajovať. Podľa toho súdim, že jeho deti to ako tak z časti vedeli. V tejto knihe je Ozzy fakt vyzlečený do naha a povie veci tak ako sú, ako boli a ako to mali aj iní ľudia, ktorý s navonok snažia byť chrumkaví. To že vôbec žije ma prekvapuje asi ako aj jeho samotného, čo neraz spomenie v knihe, ale aj keby polovica veci, ktoré v knihe opísal aspoň z polovice nafúkol a preháňal, tak je to ku*va nárez. Ak vám takýto slovník nevadí, kniha v českom preklade je fenomenálna a minimálne 3/4 knihy sa budete šúlať od smiechu. To vám teda povím :)

06.02.2024 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Mám takmer 3 ročnú dcérku a už sa neviem dočkať, ako jej ukážem tento čarovný svet knihu po knihe. Pamätám si, ako som mal cca 9-10 rokov a na trh prišla prvá kniha preložená v našom jazyku. V našich časoch to fungovalo tak, že "bohatší" kamoš ma kúpené knihy a nám ich potom požičiaval po prečítaní. Bol na to poradovník. Prvé čo ma na knihe zaujalo, bol obal. Magický, detský a nesmierne príťažlivý. Na knihu som mal asi 3 dni, aby som ju ďalej posunul kamošovi, ale stihol som ju prečítať za 2 dni. Predstavoval som si každú chodbu, každý centimeter v príbehu som si v hlave predstavoval ako svet, v ktorom sa chcem ocitnúť. Každé kúzlo som sa učil spoločne s čarodejníkmi. Doslova som tie kúzla kúzlil aj s rukami :) Ja som na týchto knihách vyrástol. To čo sa podarilo vytvoriť JKR sa len tak niekomu nepodarí. Áno, čítal som aj Artemisa Fowla ale na HP sa to nechytalo.

26.06.2023 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Celá kniha bola super. Zaujímavý lineárny motív, ktorý sa posúva vpred a napätie ma rovnakú intenzívnu úroveň. Avšak...Príde záver knihy a tam sa prejaví jedna z Karikových záľub v psychologických opisoch. Nie žeby to nedávalo zmysel, alebo to nudilo, ale keď sa nad tým začnete hlbšie zamýšľať, tak sa vám to dostane nepríjemne pod kožu. Nejde z toho strach ako taký, ale strach z vlastnej existencie. Načo som vlastne na tomto svete atď. Pri týchto opisoch viem ako sa asi cítia ľudia ktorí majú ťažké depresie ktoré častokrát končia .....ukončením ich životov. Depresívne naladení ľudia by sa knihám ako smršť, priepasť mali asi radšej vyhýbať.

14.09.2022

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Hodnotím túto knihu po takmer všetkých prečítaných knihách od JK. Je pravdou, že motív 2. sv vojny sa vyskytuje v takmer každej jeho knihe. Prípadne, minimálne nejaké náznaky k SNP atď. Táto kniha je podľa môjho názoru tou najlepšou z rúk JK. Ak ste videli film Život je krásny, Schindlerov zoznam či Pianista, tak minimálne takéto pocity Vám ostanú dlho predlho v duši po dočítaní knihy. Je to emočne veľmi náročná kniha a občas si aj poplačete a budete mať toľko zlosti v sebe aká neprávosť sa v tej dobe páchala. Túto knihu sa snažím odporúčiť každému môjmu známemu, kto rád číta. Ako spomenul Jozef, v terajšej dobe je táto kniha ešte viac aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.

14.09.2022 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Mám rád post-apokalyptický tématický žáner. Či už sú to filmy, alebo knihy. Silo má zaujímavý námet v tom, že neviete prečo ľudia žijú v takejto spoločnosti a chcete sa to dozvedieť. Úprimne poviem, strašne zdĺhavo sa k nejakým informáciám tohto typu v knihe dostanete a to vytvorené tajomno je občas na nervy. Čítate desiatky strán za sebou a stále nič. Dočítate príbeh a máte viac a viac otázok. Príbeh je krásny a zaujímavý a mňa osobne bavil. Postavy boli dobre opísané a vžil som s nimi. Preto dávam vysoké hodnotenie, lebo je to originálne. Chystám sa prečítať aj druhú časť, či sa dozviem čo potrebujem.

08.09.2022

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Knihu som čítal veľmi dávno. Možno aj 15 rokov dozadu. Ale meno ako Ficko mám stále pred očami. Zaujal ma hlavne motív knihy a "reálna" povaha príbehu. Je to taký slovenský klenot. Krvavá rozprávka ako od Dobšinského.

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Vysvetliť cestovanie časom a spojiť to s pekným príbehom je vec, na ktorú sa podujme len naozaj človek s veľkou predstavivosťou a nadmernou inteligenciou. Keď si to tak zoberieme, King musel mať zosumarizovaný celý prípad JFK, to muselo zabrať kvantum času. Ďalej musel mať načítané rôzne vedecké teórie ohľadne samotného cestovania v čase. Už len tieto 2 veci spojiť dokopy si vyžaduje dávku odvahy. A do tretice do toho namiešať ešte nejaký love-story line. Klobúk dole. Zážitok z tejto knihy mam doteraz v sebe. Videl som aj seriál, nebol zlý, ale kniha to pojala krajšie. Ponamáhate svoje mozgové závity, ale bude to stáť za to. Verte mi.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Podľa môjho skromného názoru dali tejto knihe slabé hodnotenia len ľudia, ktorí tú knihu čítali tak, ako nemali /nižšie vysvetlím prečo/. Keď kniha vyšla, dostala kvalitné promo a kvalitný hype. Mysteriózna, hororová neviem čo kniha. Hovorím si, kúpim si ju, veď si ju ide každý. Avšak, dodám tej knihe to, čo jej právom zaslúži. Nebudem ju čítať cez deň, ale pekne v noci, najlepšie keď budem sám a pri polo-zažatej lampe. Kým sa všetko v knihe rozbehne, tak to trošku potrvá. Ale atmosféru tajomna to ma od začiatku nastavenú veľmi dobre. Pri jednom z tých večerov, ako som už spomínal pri tej tme, som sa dostal k pasáži, kde sa bez telefónu a internetu nezaobídete. Ta kniha vás núti otvoriť google a vyhľadať si potrebné informácie. A vtedy začne ta práva mrazivá atmosféra. Fú, som rád že žijem tak ďaleko od pohoria Tribeč. Priznám sa, boli večere keď som zaspával pri zažatej lampe a pozeral sa na balkónové dvere, či tam náhodou niečo nečaká kým zaspím. Máloktorá kniha mi tento pocit navodila. Čiže, to je aj môj pohľad na to, ako by sa správne mala čítať kniha takéhoto typu. Ak niekto počúva trhlinu ako audioknihu pri varení a za zadkom mu vrieskajú deti, alebo ju číta pri mori ako e-knihu a pod nohami ma azúrové more, tak to ten správny "feel" nebude nikdy mať.

Dracula Dracula Bram Stoker

To jediné, čo tejto knihe chýba je, že je tak krátka. Téma, prostredie a hlavné postavy sú jedinečné. Ak to čítate po večeroch pri lampe, šálke čaju a vonku k tomu ešte aj prší, tak to dodáva knihe ešte väčšiu čitateľskú hodnotu. Jedna z povinných kníh k zbierke ako napríklad Krstný otec, IT atď.

Beštia Beštia Dominik Dán

Nie som ten typický čitateľ DD, ktorý ma všetky knihy na poličke. Ja som skôr fanúšik JK. Ide o rozdielne tematické žánre kníh a preto som bol zvedavý, čo na tých knihách fanúškovia vidia. Za prvé: Musíte mať radi detektívky Za druhé: Niekedy tie deje nasledujú súbežne za sebou, takže musíte čítať chronologicky Za tretie: To najpodstatnejšie. Napísať dobrú detektívku si vyžaduje talent. Nie žeby som bol nejako inteligenčne obdarený jedinec, avšak pri detektívkach či už v telke alebo nejakej inej knihe som už dopredu vedel ako to skončí. Áno viem, tento "dar" a super-schopnosť ma veľa z nás čitateľov. A z toho dôvodu detektívky nemusím. Pri tejto knihe, sa mi to ale všetko zbúralo. Nerozumel som tomu, však ja poznám hlavného vraha. Poznám celý prípad, ako to že ma to tak ku*** baví čítať. Prečo? Lebo Dominik Dán a jeho štýl písania, jeho postavy detektívov. Jeho humor a jeho napätie. Aj keď viete, že dotyčný prelezie plot. Do poslednej chvíle neveríte že to urobí a ešte s takou sadistickou istotou. Odporúčam ak máte trošku silnejší žalúdok.

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Pri tejto knihe sa rozpisovať nebudem. Každý ju pozná. Takmer každý videl film a ak niekto váha a príde sem, aby na základe recenzií sa rozhodol, čo si to nakoniec prečíta tak mam len jednu odpoveď. Don't Be A Jerk and let´s DO IT! YOU AS****!

07.09.2022

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

Mám po 30tke, ale zhruba pred 17 rokmi som mal dlhé čierne vlasy, počúval Nirvanu, mal ich mikinu a myslel si, že som ten najväčší rebel na svete. Ešte aj na stužkovej slávnosti som bol jediný dlho-čierno-vlasý chalan. Teraz už mám rodinu, krátke vlasy a počúvam všetko..aj modernú POP-MIX-DANCE hudbu. Touto knihou som sa vrátil k svojim koreňom čistého rockera-metalistu-punkera a všetky spomienky na to, ako som mal dávno kapelu, ako sme mali koncert. To všetko som v tejto knihe vynáral zo svojich spomienok. Ale pozor. Nie je to kniha len pre punkáčov a fanúšikov FF alebo Nirvany. Táto kniha je o niečom podobnom, čo som napísal v úvode tohto hodnotenia. Ako sa človek formuje, posúva a s vekom prežíva iné kapitoly svojho života. Dave vám dokáže, že aj ten najväčší rocker môže byť zároveň aj ten najpriateľskejší človek na tejto zemi. Nie! Nie každý čierno-dlhovlasý spevák odkusuje hlavy netopierom.

OPEN: Andre Agassi OPEN: Andre Agassi Andre Agassi

Musím sa priznať, biografie som dlho predlho obchádzal. Prečo? Lebo som si povedal, že čítať o niekoho živote, koho "poznám" z médii, z videí z článkov atď. No čo už sa tam môžem dozvedieť. OPEN bola druhá biografia ktorú som prečítal. Prvá bola Alex Ferguson - Môj život nakoľko trénoval klub môjho srdca a ako správny fanúšik som si to musel prečítať. OPEN ale bola diametrálne odlišná kniha. V dobrom slova zmysle. Táto hodnotná biografia sa číta sama. Dozviete sa veci z hĺbky duše takto významného športovca. Tu ani tak nejde o to celé zákulisie tenisu, ale o to, ako sa človek dokáže počas svojho života vyformovať. Rodina, prostredie a sláva sú asi základne piliere, ktoré nás v živote formujú. Po dočítaní tohto skvostu mám Andrého ešte viac rád ako som mal. Túto biografiu jednoznačne odporúčam.

07.09.2022

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Po tejto knihe som siahol preto, lebo pracujem v oblasti stavebníctva a prvotnú anotáciu k tomuto dielu som mal spojenú so stavbou katedrály. Hovorím si, OK, toľko strán k takejto ,na prvý pohľad, presne "obyčajnej" veci? Musím si to overiť. A tak som teda začal a prvé čo ma šokovalo, bola veľkosť samotnej knihy, riadkovanie a tie tisíce slov. Bola to veľká výzva (mal som za sebou TO od Kinga, takže som toho nebál). Hneď od úvodu sa ponoríte do drsného stredoveku a nebude sa vám chcieť veriť, že takto sa naozaj niekedy žilo? Samotný príbeh je krásny, ale aj drsný a smutný. Hlavný dôvod, pre ktorý som sa vrátil do stredoveku bola samozrejme výstavba katedrály. Dostal som to čo som chcel a ešte aj viac. Môj obdiv k majstrovstvu vtedajších murárov a majstrov. Niekedy stavali takéto impozantne stavby všetci. Aj deti a to všetko do detailov rozpísané. Nečíta sa to ľahko, nie je to oddychovka ale pohltí vás to. A to vám garantujem. Videl som aj seriál (odporúčam ale až po prečítaní knihy). Je tiež krásny, ale kniha bude vždy knihou.

To To Stephen King

Moja prvá a nie posledná kniha od Kinga. Asi som to pojal trošku sebavedomo nakoľko som sa pustil do 1000 + stranovej knihy a celkovo do mojej vôbec prvej takto rozsiahlej knihy. Nebudem klamať, čítal som ju možno aj pol roka. Ja proste knihy čítam dlho a to z dôvodu, že si jednotlive kapitoly nechávam uležať v hlave a obzvlášť pri Kingovi. Koľko som už toho napísal pod hodnotenie knihy a vôbec som sa k nej samotnej ešte nedostal. Áno, aj takto nejako vyzerá IT a knihy od Kinga. IT alebo TO je jedna krásna, dlhá rozprávka pre dospelých. Knihu som bral do rúk, lebo to bolo opisované ako najlepšia hororovka od majstra pera. Ako som ju začal čítať, hneď som mal pocit že v tom Derry som aj ja. A všetky tie udalosti prežívam s hlavnými aktérmi. Je to dlhé a občas náročné čítanie, ale aby ste pochopili všetky súvislosti a pochopili povahy každého z detí a dospelých, musíte to prečítať všetko. Vrátite sa späť do svojich detských čias. Táto kniha by mala byť podľa mňa na poličke každého veľkého čitateľa. Ten kto knihu čítal vie, že sú tam aj niektoré pasáže, ktoré pôsobia rušivo a či za to môže Kingov vtedajší stav je otázkou, ale aj napriek tomu to pôsobí tak, že to tam proste musí byť a bez toho by nebolo IT tým pravým IT-TOm.