Perseus Perseus komentáře u knih

Battlefield 4: Odpočítávání do války Battlefield 4: Odpočítávání do války Peter Grimsdale

Kniha nabitá akcí a epickými momenty. Konec knihy se kryje se začátkem silgleplayeru BF 4 (od 2. mise). Děj se dá rozdělit tak do tří částí. Na začátku je mise v Severní Korei pak následuje většina příběhu odvíjejícího se v Šanghaji, kde se nic moc neděje, až po epický závěr bojů s číňany. Doporučuji přečíst před hraním.

26.05.2018 4 z 5

Veleobři oceánů Veleobři oceánů František Novotný

Výborná kniha o největších lodích od Velké války až po dobu těsně po druhé sv. válce. Velmi podrobně jsou popsány konstrukce jednotlivých typů a jejich osud včetně méně známých faktů. Najdete zde nejznámější lodě své doby jako Dreadnought, Hood, Jamato, Bismark až po ty méně známé jako Viribus Unitis, Vanquard atd. Kniha je řazena do kapitol podle jednotlivých lodí včetně 3 pohledových výkresů, 3d modelů některých částí až po řezy.
Vřele doporučuji všem zájemcům o námořní válku.

20.05.2018 5 z 5

Jutsko 1916: Největší námořní bitva Velké války Jutsko 1916: Největší námořní bitva Velké války Jiří Kovařík

Úžasná kniha o největší námořní bitvě Velké války. Velmi podrobně líčí průběh bitvy hodinu po hodině jak z pohledu britského tak německého a díky přiloženým plánům s vyznačenými časy manévrů se může čtenář v ději orientovat. Kniha podává až vyčerpávající pohled to taktiky jednotlivých loďstev a chvílemi se může čtenář v záplavě informací ztrácet. Je třeba knihu číst pomalu a pečlivě a popisované události si kontrolovat na pláncích, které jsou rovnoměrně rozloženy v knize, takže se nemusíte vracet na jedno místo. Na konci samozřejmě nemůže chybět zhodnocení bitvy.
Nemohu jinak než doporučit.

20.05.2018 5 z 5

Elitní Sniper: Neviditelný Elitní Sniper: Neviditelný Scott McEwen

V tomto díle se děj opět vrací do spíš do roviny tajných služeb, podrazů, zrady atd. Místy mě to připadalo trochu zmatené. Není nouze o napínavé a akční momenty, ale i tak si myslím, že předchozí díl byl lepší. Konec není ani uzavřený ani otevřený.

19.05.2018 4 z 5

Battlefield 3: Rus Battlefield 3: Rus Andy McNab (p)

Myslel jsem, že kniha bude jakýsi doplněk k singlplayeru pro Battlefield 3. Tak to je jen ze začátku. Poté se příběhy rozcházejí. Musím uznat, že příběh v knize je lepší. Trochu mi vadí, že na začátku autor, veterán SAS, si dovolí tvrdit, že Battlefield je super hra, která ukazuje skutečné boje tak, jak se dějí atd., i když všichni vědí, že to tak není.
Celkově jde ale o zajímavou knihu a pro ty, kdo hráli BF 3, bude mít hodnotu v tom, že ukazuje ruský pohled.

19.05.2018 4 z 5

Elitní sniper: Vlk Elitní sniper: Vlk Scott McEwen

Podle mě z daleka nejlepší kniha z celé série. Minimum nepodstatných příběhů ze zákulisí a hodně akce. Krásný popis bojových akcí specnaz, souboje a taktiky a na konci nádherně popsaný duel odstřelovačů. Přesně takhle bych si představoval celou sérii.

04.05.2018 5 z 5

Elitní sniper: Cíl Amerika Elitní sniper: Cíl Amerika Scott McEwen

Zajímavá kniha. Opět se zde setkáváme se starými známostmi Crosswhite, Shannon, vševidoucí a vševědoucí Pope a další. Akce od začátku do konce. V tomto díle se ovšem valná část příběhu odehrává mimo tradiční bitevní pole, což mi trochu vadilo. Moc mě nebavilo číst o tom, jak se teroristi snaží vyvraždit Shannonovu rodinu, a zákulisních praktikách v politice a tajných službách atd. ale pro pochopení příběhu je to nutné.

04.05.2018 4 z 5

Moderní odstřelovači po 11. září 2001 Moderní odstřelovači po 11. září 2001 Leigh Neville

Výborná kniha. Velmi podrobně popisuje fungování moderního výcviku, výzbroje a misí současných odstřelovačů v Iráku, Afghánistánu a Sýrii plus policejním odstřelovačům. Knize přidává také fakt, že se nevěnuje pouze jednotkám USA, ale i dalším zemím včetně Ruska. Jsou zde zmíněny i některé známé i méně známe mise, kde odstřelovači hráli klíčovou roli.
Autor si dokonce ,,rýpnul'' několikrát do Hollywoodu a jeho ztvárnění odstřelovačů ve filmech (hlavně Americký sniper), kde vysvětluje, že tyto ,,filmy podle skutečných událostí'' ani zdaleka neukazují skutečnost tak, jak se doopravdy stala.
Kniha se také často odkazuje na jiné zdroje (knihy, manuály atd.) a samozřejmě nemůže chybět ani bohatá barevná foto příloha.
Jediné mínus, které mi trochu kazilo dojem byly občasné chyby (označení ruského náboje 7,62x54 místo 7,62x54R) a některé nesrozumitelné názvy.
I přes tyto nedostatky nemohu jinak než doporučit.

04.03.2018 5 z 5

Zbraně vysokých kadencí Zbraně vysokých kadencí Lubomír Popelínský

Vynikající kniha o zajímavé skupině automatických zbraní. Na úvod jsou stručně popsány počáteční pokusy o vysokou kadenci. V dalších kapitolách jsou podrobně rozebrány tři dnes nejčastěji používané systémy (revolverový, gatling a systém se sdruženými hlavněmi). Systémy jsou popsány do detailu včetně historie, konstrukce, některých výpočtů a srovnávacích tabulek. V poslední kapitole jsou popsány nekonvenční zbraně (Dardick, kapalinové systémy a Metal storm). Kniha samozřejmě obsahuje i bohatou obrazovou přílohu.
Vřele doporučuji všem zájemců a tuto problematiku.
Na knize mi vadí pouze to, že má tak malý počet stran. 190 stran je na takové téma opravdu málo.

25.02.2018 5 z 5

Zbraně pod pokličkou: výzkum zbraní Zbraně pod pokličkou: výzkum zbraní Lubomír Popelínský

Velmi zajímavá kniha o vývoji zbraní na Brněnské vojenské akademii (dnešní Universita obrany). Kniha je psaná jako vzpomínky autora od 50. do konce 90. let min. stol. Jsou zde popsány velmi zajímavé konstrukce, které byl mnohdy sledovaly nejnovější trendy, ale bohužel nebyly zavedeny do výzbroje.
Knihu bych ale nedoporučoval úplným laikům,protože se zde vyskytuje spousta odborných termínů, rovnic a tabulek.
Celkově je kniha hodnotná po stránce informací, ale už ne tolik svým rozsahem. Pouze cca 190 textu je málo.

25.02.2018 4 z 5

Hitlerova ponorková válka: Pronásledovaní 1942 - 1945 Hitlerova ponorková válka: Pronásledovaní 1942 - 1945 Clay Blair

Stejné jako 1. díl je i tento vynikajícím a obsáhlým dílem o německé ponorkové válce (viz komentář u 1. dílu).
Bohužel se v tomto dílu trochu rozmnožily chyby, takže čtenář musí být o to více obezřetný a sledovat o čem je zrovna řeč. Naštěstí těch chyb je pomálu.

27.01.2018 5 z 5

Hitlerova ponorková válka: Pronásledovatelé 1939-1942 Hitlerova ponorková válka: Pronásledovatelé 1939-1942 Clay Blair

Úžasná kniha o německých ponorkách 2. světové války. Naprosto vyčerpávajícím způsobem podává informace o jednotlivých ponorkách, kapitánech, operacích atd. včetně dění v zázemí, tj. jak bylo postaráno o rodiny ponorkářů, jak probíhal ,,souboj" admirálů Dönitze a Raedera o směřování války na moři, jak probíhal vývoj jednotlivých typů ponorek, torpéd a samozřejmě také pohled na spojenecká protiponorková opatření a jejich postupný vývoj.
Vytkl bych jen občasné chyby v číslech ponorek, nebo jmen kapitánů. Trochu zmatené časové posloupnosti (čtenář si musí dávat pozor na to, o jaké části Atlantiku/Pacifiku je zrovna řeč a v jakém časovém období se nachází). Informací je tolik, že se může čtenář chvílemi v textu ztrácet.
Dle mého názoru je toto povinná četba pro každého, kdo se zajímá o druhoválečnou ponorkovou válku. Nemohu jinak než doporučit.

27.01.2018 5 z 5

Ponorky číhají Ponorky číhají Paul Herbert Freyer

Zajímavá kniha o působení německých ponorek během druhé svět. války. Osudy vybraných ponorek jsou vyprávěny v krátkých příbězích z jejich plavby v určitém období, přes počáteční úspěchy, kdy potápěly lodě prakticky bez odporu až po období ke konci války, kdy bylo pro ponorky prakticky nemožné se vynořit, nebo zaútočit. Některé z těchto příběhů jsou pravděpodobně smyšlené, protože popisují chování posádky během zásahu torpéda či miny. Bohužel kniha vyšla před revolucí, takže i zde se můžete setkat s typickými výrazy a filozofií minulého režimu, jako imperialismus, přičítání úspěchu pouze SSSR atd. Naštěstí je těchto nesmyslů minimum.

12.06.2017 4 z 5

Prien proti Scapa Flow Prien proti Scapa Flow Alexandre Korganoff

Jelikož z cca 140 stran je jen necelých 100 text, tak jsem knihu přečetl velmi rychle. Časové rozvržení je trochu zmatečné. Nejdříve je pasáž kdy ponorka číhá na dně při cestě do Scapa Flow, pak se děj vrací do doby plánování akce aby se poté opět vrátil k cestě do místa útoku. I pasáže popisující samotnou cestu, útok a následný únik do bezpečí mi přišly místy trochu zmatené. Autor přeskakuje některé pasáže takže jsem občas nevěděl zda je ponorka vynořená či ponořená a nebo proč se to či ono stalo. Celkově si ale i tak myslím, že se jedná o dobrou knihu o slavné akci německých u bootů bez zbytečných grandiózních bitev a nesmyslných záhad.

12.06.2017 4 z 5

Vlčí smečky: Historie německého ponorkového loďstva za II. světové války Vlčí smečky: Historie německého ponorkového loďstva za II. světové války Gordon Williamson

Velmi zajímavá kniha. Líčí historii německého ponorkového loďstva od konce první svět. války až do konce té druhé. Jednotlivé typy ponorek jsou představeny v krátkých statích ve kterých je popsána jejich konstrukce a parametry. Velká část knihy je věnována podrobnému popisu a výstavbě ponorkových krytů a bunkrů po celé Evropě s tím, že ne konci knihy jsou informace o jejich současném stavu a možnostech prohlídek. Dozvíte se jak byly vybíráni budoucí ponorkáři, jak probíhal výcvik, jaký byl život v ponorce i mimo ni atd. Možná že po přečtení této knihy někteří z vás změní náhled na ubootwaffe, a ze zákeřné zbraně teroru se stanou obyčejní lidé bojující za svou zem v krutých podmínkách ,,železných rakví,,.

29.05.2017 5 z 5

Útok z moře Útok z moře Douglas Reeman

Velmi poutavě psaná kniha. Je vidět, že autor zná problematiku námořní plavby a ponorkového boje. Používá hodně i odborné termíny a díky vysvětlivkám na konci stránky může i člověk neznalý těchto pojmů dobře rozumět. Kniha vypráví o fiktivní operaci na ukořistění fiktivní ponorky (ovšem založené na skuteční ponorce) ve skutečné válce v Pacifiku z pohledu britské armády. Není ani nouze o silné okamžiky a zvláště konec příběhu je velmi emocionální. Nezbývá než doporučit.

29.05.2017 5 z 5

Luger Luger John Walter

Vynikající kniha. Velmi podrobně popisuje historii, vývoj a konstrukci pistole Luger a jejích variant.

07.05.2017 5 z 5

Vixen 03: Let do zapomnění Vixen 03: Let do zapomnění Clive Cussler

Toto byla moje první kniha od Cusslera. Jeho styl je stejný jako J. Rollinse. Kniha začíná sondou do minulosti kde příběh jakoby začne, pak děj přeskočí do ,,současnosti" (rok 1988/89) kde hlavní hrdina jakoby náhodou objeví části letadla a pak už se odvíjí příběh, který končí samozřejmě záchranou ,,světa" (v tomto případě jen USA) v hodině dvanácté. Samozřejmě nechybí ani padouši a nějaké to mezinárodní spiknutí atd. Děj samozřejmě ve finále graduje přestřelkou a záchranou ve ,,americkém" stylu, který místy až popírá fyzikální, logické a jiné zákony.
Kniha není špatná, ale vzhledem k tomu, že už mám něco podobného načteno od J. Rollinse, tak už mě to tolik neuchvátilo.

07.05.2017 4 z 5

Historie první světové války Historie první světové války Liddell Hart

Je to parádní kniha o historii Velké války, kterou by měl vlastnit každý, kdo se o toto období zajímá. Bohužel kniha má i pár nedostatků. Věnuje se především ,,dohodovému'' pohledu, takže akce ústředních mocností jsou tu většinou jen hrubě nastíněny. Dále je kniha psaná, z dnešní doby, trochu archaicky, takže pro čtenáře mohou být některé výrazy a slovní obraty nesrozumitelné. Nevím zda to vzniklo při překladu, nebo je tak psaný i originál. A poslední věc, kniha se zaměřuje spíše na politické dění a akce vrchního velení, průběh samotných bitev je jen zhruba popsán. Více pozornosti je věnováno tomu, co bitvám předcházelo a co následovalo po nich.
K přečtení knihy je třeba trochu víc trpělivosti a fantazie, než je běžné, ale celkově podává vyčerpávající přehled o Velké válce jako celku. Žádná podobná u nás zatím nebyla vydána.

18.09.2016 4 z 5

Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Martin Pegler

Toto je podle mého názoru nejlepší kniha o vojenských odstřelovačích jaká byla v češtině vydána. Popisuje vývoj, výzbroj, výstroj taktiku a mnoho dalšího ostrostřelců a odstřelovačů od dob americké války za nezávislost až po dnešní dobu. Popisy jsou velmi podrobné o každému období jsou věnovány desítky stran plných hodnotných informací. Po přečtení této knihy budete mít prakticky ucelený přehled o vývoji odstřelovačského řemesla od jeho počátku až po dnešní dobu. Neocenitelná kniha pro každého fandu vojenských odstřelovačů.

21.08.2016 5 z 5