peří peří komentáře u knih

V mezní situaci V mezní situaci Tzvetan Todorov

Pan T.Todorov podrobně rozebírá odvahu a hrdinství, ale ještě nad ně staví všední ctnosti, tak on je nazývá. Tedy udržení důstojnosti, sebeúcty, starost o druhého, ochranitelství. Ne ideologickou oběť a dokonce ne ani solidaritu, která může být člověku natlačena zvenčí nebo se stát nástrojem pro získání výhod.
Paradoxem energie je, že jí v sobě najdeš tím víc, čím víc jí máš vydat...
Rizikem je selhání dárce nebo příjemce, který přestane nabízený cit opětovat, např. nevděčné děti. Dalším rizikem je to, že utrpení blízkého člověka ve vypjaté situaci násobí i moje utrpení.

06.08.2015 5 z 5

Protokoly Protokoly Václav Havel

... a také PTYDEPE, "nový úřední jazyk" a ptydomet - ptydepový metodik. Takových máme...

06.08.2015 3 z 5

Od Aristotela k virtuální realitě Od Aristotela k virtuální realitě Michael Macrone

Jakto že to tu nikdo nekomentuje? To všichni vědí proč nemůže existovat vědecký důkaz Boha, jako to věděl William z Ockhamu už ve 14. století? Nebo jak oddělit důležité problémy od nesmyslů (D.Hume 1776)? A skandál s indukcí? Vyvrácení pojmu tabula rasa? V době mravního relativismu a utilitarismu, víme co byl kategorický imperativ? Zrovna ten bychom tedy potřebovali znát, správně používat a učit to i naše děti.
Nemyslím si, že by každý musel studovat zrovna Gödelovu větu o neúplnosti, fraktály nebo fuzzy logiku. I když tady je to vysvětleno stručně a hezky. Ale dá se to i přeskočit.
Připadá mi to jako ideální kniha na přeskakované čtení - každému nabídne co ho zajímá. (Omlouvám se těm několika učencům, kteří už to všechno vědí, a lépe).

05.08.2015 5 z 5

O bláznech jen dobré O bláznech jen dobré Jan Trefulka

"cizí zkušenosti jsou vždycky jenom slova a jako slova se mísí s každodenním přívalem jiných slov, která ztrácejí význam, jakmile byla vyslovena."
"každý člověk je ovšem svobodný, absolutně svobodný jako Bůh, pokud nezačne brát v úvahu lidi kolem sebe. V nich je jeho nesvoboda, a čím jsou mu bližší, tím víc ho spoutávají. Proto může pocítit krutou nenávist k lidem, které nejvíc miluje..", jak to pochopil majitel duchovního světa do kterého nahlížíme, tedy Cyril Duša.
"Jenom jsem nikdy nikomu nedovdl říct do očí co si o něm myslím ale ne že bych byl falešný neb jsem to nedělal ve svůj prospěch ale proto že mně bylo lidí líto říct někomu že je hlúpý nebo že je sviňa a lhář a myslí jenom na svoje dobro. Nechtěl jsem nikomu brát to co si myslí o sobě dobrého každý si myslí o sobě to nejlepšé a každý rád vidí když mu to někdo druhý uzná. ... Byla to pro mne radost dát se klamat a lež jsem viděl u každého a za každým slovem. však hodina -Pravdy nepřichází a jak stárnu vidím že veškeré ctnosti vždycky trochu smrdí myšinou a papundeklem" (s. 81-82).
"Vítězství rozumu, pane doktore, stojí zpravidla za hovno.. Rozum pobere každej vůl, když nad ním zapráskají bičem kdekterý tupec má rozumu, že mu to stačí i na ministra, ale moudrost a charakter, pane doktore, dává Pámbu jenom bláznům" (s. 158).
Martin_Eli: úvahy hlavního hrdiny, jeho objevení náhlého světa svobody a vědomí že ho od skutečné svobody dělí vztahy s jeho nejbližšími.

05.08.2015 3 z 5

Psychiatrie Psychiatrie Nigel C. Benson

Záměrné sebepoškozování, homosexualita, fóbie, obsese, kompulze, různá chápání hysterie, hypochondrie, paranoia, afektivní poruchy (deprese, mánie), schizofrenie, organické poruchy... letem světem. Jako přehled nebo slovníček výborné, na studium málo.

03.08.2015 4 z 5

Pláč Koruny české Pláč Koruny české Václav Černý

Ta kniha vážně nestojí za čtení.

03.08.2015 odpad!

Ako si zlepšiť pamäť Ako si zlepšiť pamäť Wolfgang Zielke

Alfa a omega dobré paměti je myslet důsledně a se zdůrazněním účelu.
Jak nakupovat bez papírku, jak si pamatovat jména, děláme mnoho věcí současně, jak na datumy a čísla... a6

28.07.2015 2 z 5

Psychologie správného myšlení Psychologie správného myšlení Zbignew Pietrasinski

Zajímavý výčet typů nízké inteligence / projevů hlouposti. Návod na cvičení pozorovacích schopností. Hodně balastu. a6

27.07.2015 3 z 5

Empatie - Vcítění v každodenním životě Empatie - Vcítění v každodenním životě Jiřina Prekopová

Trochu moc příběhů typu "přání matkou myšlenky", na můj vkus. Témata velmi důležitá, ale ne se všemi východisky bych souhlasil.

27.07.2015 2 z 5

Víra bez důkazů Víra bez důkazů Jan Miřejovský

Pro mne jedna z nejlepších křesťanských knih, analyticky věcná, logicky stavěná, s hlubokou znalostí víry i literatury. Přesto se nepovyšuje, nebojí se uvádět pochybnosti i otázky bez odpovědi.

27.07.2015 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

Krásná pohádka, zfilmováno jako Útěk ze Sibiře. Spíš bych však věřil Hugh Levinsonovi, který přináší důkazy, že Rawicz byl propuštěn a zařazen do polské jednotky v Rusku. Doklad potvrzující amnestii se zachoval (vlastní rukou podepsal). Rovněž jeho setkání s yettim nepůsobí věrohodně. Je snadné zaměnit fantazii za dokument, zvláště když chci uvěřit.....

16.06.2015 2 z 5