peří peří komentáře u knih

Nahá žena na střeše Nahá žena na střeše Prokop Remeš

Přečtěte si nahoře co je hagioterapie, tak ze zkušenosti s ní tu knihu opravdu posbírali. Příběhy různé, ta nahá žena: Bat-šeba byla krásná manželka Urijáše (2. Sam, 11, 12). Zamiloval se do ní král David, když ji spatřil, jak se omývá na střeše svého domu. Skončilo to vraždou jejího manžela a smrtí Bat-šebina a Davidova dítěte.
Kniha má 19 kapitol, psychoanalýzy postav z Bible, některé trošku násilně navázané, analýza posav na můj vkus dost spekulativní. Nesnaží se nám někdo nacpat do hlavy, že jako ta postava jsem já?
Ta kniha je prý o různosti pohledů, ale autoři moc nepochybují. Nenechte se proto nachytat, nemusíte odpovídat na směrující otázky. Váš názor je stejně dobrý jako jejich a nejste povinni se obhajovat, přeci. Když se vžijete, máte zážitek, když ne, vyjdete posíleni. No, obojí je dobře.
To co jsem tady napsal ještě neznamená, že si knihy nevážím, opak je pravdou.

22.08.2018 4 z 5

Chudý chlapec, který se proslavil Chudý chlapec, který se proslavil Jan Herben

Kniha se čte dobře, ostatně má jen 126 stran. Není to ovšem beletrie, kterou zhltnete na tři hodiny, lépe číst pomalu.
Jedna malá nevýhoda - oba autoři T.G. Masaryka bezvýhradně obdivovali. Hodnocení Masarykových odborných a politických sporů tedy vyznívají poněkud jednostranně. Ale je možné, že kdybych ho znal, reagoval bych stejně.

15.07.2018 4 z 5

Korfu, automapa 1 : 50 000 Korfu, automapa 1 : 50 000 neznámý - neuveden

Podle mapy se dá pohodlně nejen jezdit, ale i chodit. Pro cesty po Korfu je mapa nezbytná, protože dopravní značení někdy chybí a jindy je tvořeno "místními umělci".

30.06.2018 5 z 5

Príručný atlas liečivých rastlín Príručný atlas liečivých rastlín Dionýz Dugas

Kniha obsahuje rejstříky, české názvy a hlavně - krásné velké barevné fotografie na každé stránce. Jedna stránka - jedna rostlina, přehledné, super. Slovenské texty sú pochopitelné, naozaj.

07.04.2018 5 z 5

Stará pevnost Stará pevnost Jiří Krupička

Jiří Krupička (geolog, filosof a spisovatel, profesor University of Alberta) v knize popsal svůj pobyt v Leopoldově a uranových dolech. Dostal 16 let za pokus vyvézt na Západ rukopis Člověk a lidstvo. Píše o "myšlenkové negramotnosti značné části národa" i o tom jak "po zuby ozbrojený mír se stal základním měřítkem dobra". A také že "lidé se stávali stále nedůvěřivější vůči slovům sahajícím za oblast potravy a bydlení". A že "útěk do nedůvěry nahlodává schopnost radovat se ze života a cynismus zapouští pevné kořeny". Když to člověk čte, nepřipadá mu, že to už máme vyřešené a můžeme za tím udělat tlustou čáru..

31.03.2018 4 z 5

Středoevropan volbou Středoevropan volbou Timothy Garton Ash

T.G.Ash zde věnoval 15tistránkovou poznámku filmu Šoa. Píše: "Žádný film s tímto námětem mne nepronásledoval tak jako Šoa...
Šoa není dokumentární film.. sledujeme devět a půl hodiny rozhovorů.. jež se proplétají navzájem i s pomalými ulpívavými záběry kamery na vyhlazovací tábory, jak vypadají dnes, i na koleje, jež k nim vedou.. Devět hodin filmu vzniklo z tří set padesáti natáčecích hodin..."
Natáčení bylo obtížné. Jednou byla skrytá kamera (kterou režisér Lanzmann natáčel většinu dotazovaných nacistů) odhalena. "Strávil jsem víc jak měsíc v nemocnici. Strašně mě zbili. Ukradli mi všechny materiály."

01.02.2018 4 z 5

Cesty k moci Cesty k moci Milan Hübl

Jeden z prvních signatářů Charty 77.. psal zasvěceně, věcně a střízlivě. Za své kritické názory odsouzen na 6,5 roku do vězení.. (napsal Václav Havel a další). Přední propagátor rehabilitací obětí polit. procesů z 50. let.. Slovensko, kde prožil dětství, miloval jako málokdo v Praze.. zemřel 28. října 1989.. "Když jsme později prožívali euforii naší demokratické revoluce, mísila se do našeho nadšení hořkost z toho, že MH, který naší věci zasvětil celý svůj život, ji nemůže prožívat s námi.." (Petr Uhl) Vyučený textilní dělník pracoval na polit. škole KSČ, po vyhazovu v Ústavu dějin, postupně až ve vysoké politice. V 70.letech zbaven funkcí a vězněn. Po propuštění podepsal Chartu a v letech 1987–1989 byl dokonce redaktorem ilegálních Lidových novin. Během 80. let ho ovšem Státní bezpečnost evidovala jako spolupracovníka. Hmm, evidovat mohli koho chtěli, k němu mi to ovšem nesedí.
Každopádně MH věděl o čem píše, uměl to vyjádřit trefnou zkratkou, nebál se kritizovat a svou kritiku i zdůvodnil. Kniha se dá číst i na přeskáčku.

12.01.2018 4 z 5

Nedaleko nekonečna Nedaleko nekonečna Miroslav Punčochář

Připadalo mi to spíš jako výpisky akademika a příprava pro Alzheimra, než jako beletrie. Kdyby se kniha seškrtala na 50 stran, byla by mnohem zajímavější. Moc nechápu, proč byla vydána znovu. Ale určitě stojí za prolistování. Výraznou výhodou je, že příběhy jsou krátké, nevýhodou pak, že chybí věcný rejstřík. Úvod napsal pan Jiří Drahoš.

09.11.2017 1 z 5

Samostudijní kurz politického islámu Samostudijní kurz politického islámu Bill Warner (p)

Toto je agitka proti islámu. Zde nejsou předložena fakta pro kritické zkoumání, není zde místo pro pochybnost, natož opoziční názor. Naopak názory prof.Warnera jsou zde vícekrát opakovány, aby si je ubohý student lépe vryl do paměti. Tyto názory jsou podepřeny silou autority a silou statistiky, nikoli argumentem.
Když jen trochu přeženu: Všechno co Mohamed řekl o ne-muslimech a vše co udělal, mělo sloužit k jejich zničení nebo podrobení. Všichni muslimové se mají snažit být jako Mohamed, porážka ani mírové soužití se nepřipouští. Tyto jejich snahy jsou politický islám, a ten se musí zastavit. ("Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno", říká tím Warner).

25.10.2017 1 z 5

Matematika na cesty Matematika na cesty Mike Askew

Ale ano, dá se to rychle pročíst. Užitečné návody jak si hrát s dětmi matematické hry doma, v autě, na dovolené, jak zábavně procvičit násobilku atd. U každé hry je odhadnut vhodný věk dětí. Prodávají se tu ale jako objevy i samozřejmosti a zbytečnosti. Některé hry se mi nelíbily. Autorova snaha docílit stovky her je dost křečovitá.

25.10.2017 2 z 5

Kaple, kostely a baziliky odkrývají svá tajemství Kaple, kostely a baziliky odkrývají svá tajemství Eva Martínková

Paní autorka není bohužel dost pečlivá. U člověka s humanitním vzděláním bych pohrdání mapami pochopil (průvodce po 40 místech, ale mapka chybí). Nechápu však, proč používá historických názvů namísto současných. Např. Kostel svatého Petra a Pavla v Cizkrajově označila jako kostel bolestné Panny Marie Montserratské. Kapli sv. Stapina v rezervaci Klokočka nazývá kaplí sv. Prokopa. To se pak v mapě těžko hledá, že.
Chtěl jsem podle knížky cestovat, ale už nechci. Mám podezření, že u pověstí jde více o obrazotvornost, než o autenticitu. U hist.románu by to nevadilo, ale kniha se tváří jako literatura faktu. Nejsem si jist už ničím...

14.09.2017 1 z 5

Kniha tisíce a jedné noci VII Kniha tisíce a jedné noci VII neznámý - neuveden

Čtyři pohádky na 341 stranách, podrobné poznámky a vysvětlivky. Dá se číst jako staré příběhy a současně i pro poučení o arabském světě, který skoro vůbec neznáme. Současná doba a iracionální strach z jiné civilizace, než je ta naše euroamerická, ukazují, jak je to poznávání důležité.

26.02.2017 4 z 5

Rusové přicházejí a odcházejí Rusové přicházejí a odcházejí Vladimír Škutina

Nejcennější je asi Okupační destero na straně 38. Pan Škutina za tuto knihu šel sedět!! Už nemůže reagovat, buďme proto k textu shovívaví. (Kdyby mohl, citoval bych jeho reportáž z návratu "vládní delegace" po kapitulaci v Kremlu (str. 44): "Jen prezident se tvářil jako vojevůdce po vítězné bitvě." A zeptal bych se ho proč tedy osobním dopisem apeloval na čest a svědomí téhož prezidenta o dva roky později (str. 5). Věřil snad, že L. Svoboda se změnil? To nedává smysl.)

07.01.2017 2 z 5

Průkopníci atomového věku Průkopníci atomového věku Friedrich Herneck

..Born oprávněně mluvil o novém založení Maxwellovy teorie pole, které uskutečnil H.Hertz... Izolačním hranolem, ulitým z asfaltu a vysokým půl druhého metru, dosáhl odklonu svazku elektrických vln, který odpovídal lomu světelných paprsků na hranolu skleněném... pokus vybudovat mechaniku bez pojmu síly.
..Roentgen spatřil kostru své vlastní ruky.. o svém pozorování nikomu nepověděl, žádnému spolupracovníkovi, dokonce ani své choti. Sedm týdnů pracoval ve své laboratoři.. dal si dokonce i jídlo nosit do ústavu a postavit zde postel, aby nemusel přerušovat práci.. přikláněl k domněnce, že jde o podélné vlnění v éteru. Mezi nejstarší snímky patřily busola, sada závaží v uzavřené krabici a levá ruka paní Roentgenové... O svých paprscích X uveřejnil R. jen tři stručná pojednání. Ohlas však byl obrovský. Jen v roce 1896 vyšlo o jeho paprscích dohromady padesát knih a brožur a daleko přes tisíc vědeckých článků. V prvních desetiletích se několik set roentgenových badatelů stalo oběťmi nemoci z ozáření.. ozařování se stávalo osudným nezřídka i nemocným.

01.01.2017

Vzpomínky na Dr. Alberta Schweitzera a na Lambaréné: 1875-1975 Vzpomínky na Dr. Alberta Schweitzera a na Lambaréné: 1875-1975 Radim Kalfus

"... já perem stavím vám pomník,
evropský zběhu v africkém pralese." -- Vl.Mikolášek, Bílá píseň, věnováno dr.A.S.
R.Kalfus navštívil Lambaréne v r. 1964, 65 a 66. A. Schweitzer navštívil ČR v r. 1923 a 28. V r.1923 měl dva koncerty v Praze, po jednom v M.Lázních a Podmoklech. V r. 1928 přijal čestný doktorát něm. filozofické fakulty v Praze a koncertoval ve Smetanově síni.

31.12.2016 4 z 5

Studené slunce Studené slunce Jiří Mucha

Téma je výborné, ale nedočetl jsem, strašně se předvádí. Podivné lásky byly o dost lepší.

30.12.2016 2 z 5

Miluj bližního svého - Love and War Miluj bližního svého - Love and War Sumit Mullick

Má smysl číst jen v angličtině a jen pro rozšíření slovní zásoby. Autor strašně chce podpořit svou myšlenku knihou, ale je to křečovité, neobratné.

30.12.2016 2 z 5

Dialogy o matematice Dialogy o matematice Alfred Rényi

Jádrem knihy je první dialog, o podstatě matematiky. Na 40ti stranách, formou dialogu mezi Sokratem a Hippokratem, se ukazuje jedinečnost, zvláštnosti a podstatné rysy matematiky jako oboru vědy a poznání. Dialog začíná pohledem laika (Hippokratés), který hledá "pevné, jisté a nezvratné poznání" a neví, jestli mu jej může dát studium matematiky. Sókrates jej pomocí příkladů a srovnání vede od jednodušších odpovědí ke stále složitějším, aniž by se zapletl do podrobností nebo se omezil na jediný obor matematiky.
Konec dialogu však Rényi buď nepromyslel, anebo si neuvědomil odlišnost filosofického způsobu uvažování. Věřím, že Sókratés by na otázku proč není matematikem odpověděl jinak.

30.12.2016 3 z 5

Biblická dějeprava Biblická dějeprava Viktor Hájek

Příběhy jsou určeny k předčítání nahlas, možná by se to dalo zkusit i dnes.

17.04.2016 5 z 5

Zklidněte svou mysl Zklidněte svou mysl Matthew Johnstone

Milá obrázková knížka pro dospělé, kteří už nechtějí jen sprintovat.

25.08.2015 4 z 5