Paulika Paulika komentáře u knih

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

[Audiokniha]
Tak takhle kniha byla fakt jízda. Vše perfektně sepsáno a namluveno, skvělá rešerše, investigativní novinařina par excelance. Chytla a pustila až po dvou dnech, kdy jsem ji dokončil. Nedávno jsem poslouchal podobnou knihu "Na odpis", ale nebyla tak skvělá jak tato. Příběh o defraudantech a hochštaplerech ze Silicone Valley je opravdu poutavý a až k neuvěření. Když si člověk uvědomí, že toto jen jen špička ledovce, kolik takových rádoby úspěšných firem existuje a tahá investory za nos, tak nemá vůbec chuť riskovat na finančních trzích. Riziko o zdraví pacientů nikoho nezajímá. Kolik takových firem musí teď vznikat a podnikat v této Covid době, kdy se dělá vše na honem? Rychlotesty, respirátory, očkování a léky. O kolika takových společností budeme číst za 5-10 let, které zneužily této doby? A úřady a certifikační společnosti podlehly tlaku vlád a veřejnému mínění.
Borek Kapitančík se jako interpret knihy absolutně osvědčil. Hlas k této knize nádherné padl. Určitě doporučuji.

20.03.2021 5 z 5

Komise pro nesmrtelnost Komise pro nesmrtelnost John Gray

Tak jsem asi v půlce knihy a vůbec mě nebaví. Autor jakoby zvažoval během psaní, co vlastně tvoří. Zčásti dokument o okultismu a spiritismu, zčásti bulvár z přelomu 19. a 20. století, zčásti špionážní dokument, zčásti filozofie a zčásti rozebrání bibliografie H.G.Wellse. Kniha je psána/přeložená dosti kostrbatě a čtenář se musí často vracet, aby pochopil, co chtěl tou větou autor říct. Plno češtinářských chyb. Je to taková zplácanina a jeden z kandidátů knih, které asi ani nedočtu.

27.01.2020 1 z 5

Otazníky detektiva Štiky Otazníky detektiva Štiky Jiří Kalousek

Koupil jsem pro 7-letého syna a je nadšen. Knihu miluje a ač se zatím učí číst, tak ho drží a nepočítá stránky, kolik jich přečetl a má ještě číst.

08.01.2020 5 z 5

Den, kdy zahynuly ryby Den, kdy zahynuly ryby Kay Ciccelis

Četl jsem jako malej kluk jeste za komancu. Jsem si tenkrat rekl, ze se na ostrov Karpathos (Karos), kde se dej knihy odehrava, poletim nekdy podivat a jak to bylo mozne (hodne dlouhho po revoluci), tak jsem si to i splnil ;-) Pro me to byl takovy maly klukovsky sen.

04.03.2019 3 z 5

Mikrovlnná kuchařka Mikrovlnná kuchařka Lenka Mahelová

Super knížka pro českou domácnost s MW troubou. 90% receptů pro MW a ty zbylý pro kombinované MW (horký vzduch, grill, hnědící nádoba). Na kuchařce je skvělé, že se v ní vaří z běžné dostupných potravin v ČR a nejsou tam exotické, těžko sehnatelné polotovary jako v jiných kuchařkách.
Kniha sice obsahuje obrazovou dokumentaci, ale už neuvádí, který recept je zobrazen. Výborné je, že se člověk naučí využívat svoji MW na doraz a nebude ji používat jen na ohřívání potravin.

21.11.2016 5 z 5

Matematiko, jsi to ty? Matematiko, jsi to ty? Adrián Paenza

Kniha me ponekud nudila, ale ke konci to trochu zabralo. Souhlasim i s autorem, ze problem neoblibenosti matiky neni v ni samotne, ale v samotnych ucitelich, kteri ji neumi svemu zakovi prodat. Ja sam jsem na skole matiku nesnasel, ale ted se snazim vse dohnat ctenim knih o matice. Bohuzel vetsina z nich ani neni v cestine. Tzn. neni tu ani ze strany nakladatelu o tuto problematiku zajem a matika u nas navzdy zustane zasvecena jen vyvolenym. Pokud umite trochu AJ, tak doporucuju: The Princeton Companion to Mathematics (Timothy Gowers, June Barrow-Green,..) stoji opravdu za ty hrisne prachy ;-) Jinak zkuste jeste "...for Dummies" radu (Calculus for Dummies, Linear algebra for Dummies, Differential Equations For Dummies,...)

23.02.2016 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Tak jsem vcera knihu precetl, ale nejak extra super dupr cupr se mi nezdala. Takovy prumer. Cetl jsem i predesle dily od SL a ty se mi zdaji o maly fousek lepsi.
Stvalo me, ze Lizbeth je takovej neprustrelnej Aljosa, Mikael je zase od zacatku do konce frustrovanej, vsichni jsou strasne moc vycerpani a unaveni atd. Bylo tam plno jinych nelogicnosti a klise. Konec na muj vkus hodne sladkej. Kniha je ale jinak dobre marketingove zmaknuta - konec vola po pokracovani, coz bude, podle me, do roka hotove. DL a jeho vydavatel si z toho muzou udelat zlatej dul, tak jak Rowlingova z Harryho Pottera.
Velky plus si autor zaslouzi za reserse ohledne zabezpeceni IT, matematiky a astrofyziky a dobre zakomponovani do samotneho pribehu. Obcas nejake vyjadreni Lisbeth o cernych dirach a o hackovani serveru je naivni az usmevne, ale je to vse fikce a ma to pobavit a tak to ma ctenar brat. Za me 3 hvezdy.

04.09.2015 3 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Tahle se Vondruskovi povedla. Dobre vystavene, prehledne, da se dedukovat, kdo je zlocincem. Hvezda dolu za obcasne nelogicnosti.

25.08.2015 4 z 5

Encyklopedie parních lodí (1798–2007) Encyklopedie parních lodí (1798–2007) Chris Chant

Knihu jsem koupil svym detem, ale prvnim ctenarem jsem byl ja ;-) Kniha me absolutne pohltila. Obzvlaste parniky z prelomu 19. a 20. stoleti. Skvele ilustrace. Uvital bych vice technickych detailu, prurezy lodi, strojoven.

Vesmír v tweetech Vesmír v tweetech Marcus Chown

Knihu jsem zacal cist, ale jeji format me vubec nezaujal. Nedocetl jsem a ani se nebudu vracet.

27.05.2015

Musíme si promluvit o Kelvinovi Musíme si promluvit o Kelvinovi Marcus Chown

V knize brakuje sam sebe a temer opisuje svoji knihu: "Kvantová teorie nikoho nezabije". Nechapu, delat znovu recyklat z toho, co uz napsal?!

27.05.2015 2 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Kniha me ze zacatku velice nadchla. Autoruv zvlastni zpusob popisu hlavniho hrdiny u me doposud nevideny. Autor svym hrdinou temer opovrhuje a obcas se mu i vysmiva. Grenouille pusobi tak zapsklym, odpornym dojmem, ktery nesnese ani slitovani. Je to odporne kliste, ktere se prisaje a parazituje.
Jinak pribeh je take zajimavy. Naucil jsem se i novy termin: "olfaktoricky" ;-). Bohuzel, ale ten konec je totalne idiotsky a jako by napsany narychlo v kreci. Kroutil jsem nad tou zbytecnou, az groteskni, morbidnosti hlavou a zkazilo mi tak dojem z cele knihy. Snazil jsem se v tom najit nejaky jinotaj, metaforu, symbol, ale usoudil jsem, ze to byl asi jen casovy natlak nakladatele na autora. Skoda.

Muž bez dechu Muž bez dechu Philip Kerr

Rekl bych o fous lepsi kniha nez Praha osudova. Celkove souhlasim s kometarem od cefa nize.

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Tak jsem konecne po tydnu precetl tuto knihu. Me nazory jsou velice rozporuplne. Na jedne strane v knize clovek nalezne plno zajimavych myslenek a na druhe strane je tato kniha neco, co snad kazdy rozumne uvazujici clovek uz vi a svym selskym rozumem chape.
Na knize me dosti iritoval narcisistni pristup autora. Pokud by sebechvala mela smrdet, jak se rika, tak kniha by pachla jako olomoucke syrecky. V kazdem pripade souhlasim s jinymi komentari, ze kniha mohla mit tretinovou velikost. Autor se dosti opakuje a mluvi stale o tom stejnem; zkratka to furt okecava. Po precetni dodatku v druhem vydani knihy se mi zdalo jako by autor trpel komplexem neuznaneho a nedoceneneho pro Nobelovu cenu. Dale si tu autor buduje svoji vlastni terminologii, kterou se snazi vsudemozne propagovat. Ale jinak myslenky zajimave a pekne, ale chtelo by to dat do skromnejisho havu ;-)

26.05.2015 3 z 5