Oplak Oplak komentáře u knih

Ako som strieľal góly Ako som strieľal góly Igor Mráz

Občianskym menom Jozef Adamec. Ale všetci mu vraveli Hatrlo.
Vynikajúca kniha o legende trnavského Spartaka. Je napísaná v prvej osobe a tak ja, ako čitateľ, som mal pocit, akoby mi to všetko rozprával sám p. Adamec.
Semifinálovú odvetu EPM s Ajaxom Amsterdam som čítal so zatajeným dychom. Veľmi som prial Trnave, aby ešte ten gól dala...
Pekné. Čítané viackrát.

04.06.2020 5 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Moje prvé stretnutie so svetom Warhammeru. A nie posledné.
Dobrodružstvá Gotreka Gurnissona (trpaslíka, hľadajúceho hrdinskú smrť) a Felixa Jaegera (muža, ktorý tú hrdinskú smrť má zaznamenať) ma bavili.
Nenáročná žánrovka.
P.S. S týmito dvoma vyrazím kamkoľvek. Ktovie, či by ma vzali za spoločníka. Možno, že ak zaplatím rundu...

04.06.2020 3 z 5

Porážka Porážka Viktor Suvorov (p)

Mám rád štýl písania Rezun-Suvorova. Je to rovnako čítavé ako prvé dva diely. Množstvo mien, čísel, údajov, ale to už patrí k autorovým knihám. Podnetné.
Samozrejme, Suvorove informácie si overte. Ako dnes už všetko.
Najlepšia pre mňa bola kapitola - Čím hrozilo oddalování.

,,Nikdy jsme nežili jinak. Buď jsme bojovali, nebo se připravovali na válku. Jinou zkušenost prostě nemáme."
Světlana Alexejevičová,
Moskovskije novosti, 30.4.-7.5.1995

03.06.2020 4 z 5

Maigretovo rozprávanie Maigretovo rozprávanie Georges Simenon

Dva klasické príbehy komisára Julesa Maigreta, rovnocenného kolegu Sherlocka Holmesa či Herculea Poirota. Paríž bez neho by nebol tým, čím je s ním.
Novela Maigret a neochotní svedkovia ma zaujala viac ako prvý príbeh.

Poznámka netýkajúca sa knihy:
Veľmi sa mi páčili rozhlasové adaptácie komisára Maigreta s Rudolfem Hrušínským v hlavnej úlohe.

Ku komentáru od DivnýJanko niet čo dodať.

23.05.2020 3 z 5

Obrazový atlas dinosaurů Obrazový atlas dinosaurů William Lindsay

Krásna kniha, ktorá poteší každého milovníka dinosaurov. Malého i veľkého.

07.03.2020 5 z 5

Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Robert van Gulik

Moja prvá kniha od p. van Gulika.
Sudca Ti je frajer! Pokojný, rozvážny a spravodlivý. Pred ním sa nič neskryje.

28.02.2020 4 z 5

Hannibal Hannibal Ross Leckie

Kniha je napísaná vo forme spomienok starého muža, ktorého jediným životným cieľom bolo zničenie Ríma.

Muža, o ktorom rímsky historik Livius napísal: ,,Nebolo takej práce, pri ktorej by sa bol telesne unavil alebo zmalomyseľnel. Znášal rovnako trpezlivo horúčavu i mráz: často ho videli, ako spal, zakrútený do vojenského kabáta, uprostred svojich vojakov, ktorí stáli na prednej stráži. Bojoval vždy na čele svojich jazdcov a pešiakov. Prvý sa vrhal do boja, posledný opúšťal bojisko. "

24.02.2020 3 z 5

Deštný prales Deštný prales kolektiv autorů

Krásna kniha.
Hodnotná obrazovo aj informačne.

23.02.2020 5 z 5

Poslední republika: proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku II Poslední republika: proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku II Viktor Suvorov (p)

Rovnako dobré ako prvý diel. Viacero tém na zamyslenie.

- Dnes kdekdo používá úplně cizí rozum. Dnes myslí strašně málo lidí vlastní hlavou. -
F. M. Dostojevskij, Běsi

21.02.2020 4 z 5

Život v stáročiach Život v stáročiach Giovanni Caselli

Srdcovka môjho detstva. Čítal som ju veľmi často. Veď na knihe to i poznať...
Jedna z kníh, ktoré rozhodli o tom, že história je mojou celoživotnou vášňou.
Stále ma svoje miesto v mojej knižnici.

09.02.2020 5 z 5

Poslední republika: proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku I Poslední republika: proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku I Viktor Suvorov (p)

Môžete sa mi smiať, ale ja mám knihy "skandalisty" Viktora Suvorova rád.
Z tejto sa dozviete, čo predchádzalo stretu na východe, čo to o politickom zákulisí, či o (ne)pripravenosti Sovietskeho Zväzu na vojnu. Nemusíte so všetkými odpoveďami v knihe súhlasiť, no nastolené otázky stoja za úvahu.
A keď vám niekto povie, že ZSSR disponoval v r. 1941 zastaranými tankami, opýtajte sa: Akými vražednými strojmi disponovalo Nemecko?

,,Teprve teď jsme plně pochopili, jak dobře byli Rusové připraveni na válku."
A. Hitler, 3. října 1941

30.01.2020 4 z 5

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Literárna maškrta. Ak sa radi smejete, máličko bojíte a máte radi axolotly - môžem len doporučiť.
Čítané v češtine.

* - V člověku existují takové paradoxní výhrady proti tomu, co si vlastne nejvíc přeje. -

Zaujímavosť netýkajúca sa knihy: Otcom legendárneho kráľa Artuša bol Uther Pendragon.

29.01.2020 4 z 5

Rytieri Rytieri Petr Klučina

Moje prvé stretnutie s bojovníkmi stredoveku.
Ako malý som si ju čítal a listoval donekonečna, i kvôli krásnym zobrazeniam rytierov od p. Majora.

28.01.2020 5 z 5