ondrishbooks ondrishbooks komentáře u knih

Ja a moja matka Ja a moja matka Vivian Gornick

Skvelo a nemilosrdne napísané memoáre. Tento žáner veľmi nepreferujem, ale Vivian píše úžasne a napriek náročnosti témy si ma získala. Chcel by som sa k nej ešte niekedy vrátiť.

17.11.2023 4 z 5

Lincolnova diaľnica Lincolnova diaľnica Amor Towles

(SPOILER) Neviem,či to bolo spôsobené mojimi vysokými očakávaniami,alebo tým,že som si ma tento autor získal knihou Džentlmen v Moskve,ale Lincolnova diaľnica bola za mňa teda celkom průšvih. 500 strán,ale ja mám pocit,že úplne zbytočných a zmätočných. Každá kapitola bola rozprávaná iným protagonistom knihy a navyše v inej osobe (Ja-rozprávanie,On-rozprávanie). Stávalo sa teda,že tie isté okolnosti boli zopakované minimálne dvakrát. Načo,pýtam sa? No najviac ma ale nahnevalo,keď sa kniha skončila,bez toho,či by som zistil,alebo mal aspoň náznak,že dvaja hlavní hrdinovia dorazia do cieľa (konkrétne do Kalifornie) a zvítajú sa s ich matkou. Lenže z nejakého dôvodu prišlo autorovi vhodné knihu zbytočne naťahovať a nezmysluplne ju zakončiť. Plusom ostávajú aspoň pekné,úderné, humorné i dojemné myšlienky. Summa summarum-kniha stojí za prečítanie,ale priveľmi by som jej význam nepreceňoval.

21.12.2022 2 z 5

Sestry strigy Sestry strigy Terry Pratchett

Terry Pratchett to jednoducho so slovami vie úplne geniálne. K tomuto populárnemu autorovi fantasy série kníh o Zeměploše (sorry,ale názov Plochozem fakt nemusím) som sa dostal formou českej (extrémne dobre nahovorenej) audioknihy Čaroprávnost,čo je v podstate prvý diel podsérie o zeměplošských čarodejniciach.

Druhý diel Sestry strigy rozpráva v skratke o tom,ako sa Tetka Oggová,bábi Zlopočasná a Magráta Cesnaková snažia zachrániť Lankreánske kráľovstvo pred samozvaným, bratovražedným lordom Felmetom a jeho zákernou a bezohľadnou ženou lady Felmetovou. Na prvú sa môže zdať,že je to literatúra pre skupinu 8+,ale verte mi,že je to jen pouhé zdání. Kniha je šmrncnutá humorom á la Lasica-Satinský, dvojzmyslami,pri ktorých sa budete červenať a úvahami,ktoré asi ťažko pochopí mladé publikum. No na veci nič nemení,že Pratchett je pán spisovateľ.

09.08.2022

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Budem extrémne klišéovitý, ale Temný experiment je povinnou jazdou pre všetkých nadšencov seriálového hitu Stranger Things. Spočiatku sa mi do deja dostávalo ťažšie; na zoznámenie sa s protagonistami som potreboval nejakých 70 strán. No potom sa to sypalo, dej podľa mňa skvelo plynul, o čom svedčí aj to, že som skoro zabudol vystúpiť na správnej stanici. Mysteriózna atmosféra Indiany (a vlastne aj USA ako takých) konca 60.rokov,kedy v rádiách hral Elvis, vás pohltí. Veď práve podľa jeho skladby nesie názov aj anglický originál- Suspicious Minds.

09.08.2022

Dych: nová veda o stratenom umení Dych: nová veda o stratenom umení James Nestor

Veľmi zaujímavé čítanie.

11.04.2022 4 z 5

Radostná správa Radostná správa Peter Gärtner

Na komiksové spracovanie prednormalizačného pôsobenia Lasicu a Satinského som sa chystal už keď vyšlo prvýkrát. Rozpredalo sa to ale tak rýchlo, že som ani nestihol povedať Bobo Bobó.
Sprvu som si myslel, že v grafickej podobe bude tento príbeh nemastný-neslaný. Ale hlboko som sa plietol. RS skutočne pohladí na duši. Okrem L+S ako rozprávačov sa k nim do tretice pridáva aj Kornel Földvári. Z textu cítiť autentickosť a čitateľ vníma, že autori čerpali zo skutočných rozhovorov a stretnutí.
Takýto príbeh sa ale nedá písať bez neodmysliteľného socialistického biľagu, a tak spolu s Milanom a Julom sme svedkami odmäku, Dubčekovej snahy o socializmus s ľudskou tvárou, ako aj počiatku tvrdej normalizácie, ktorá načas ukončila ich pôsobenie v ČSSR.
Knihu, ale aj ostatnú tvorbu L+S odporúčam naozaj každému so zmyslom pre inteligentný humor. :)

11.04.2022

S večerem přichází tíseň S večerem přichází tíseň Marieke Lucas Rijneveld

Chýba mi ešte pár strán do konca,ale s čistým svedomím môžem už teraz skonštatovať,že táto kniha je spolu s Vonnegutovou Groteskou to najčudnejšie (alebo lepšie-najvzdialenejšie racionálnu),čo som kedy čítal.

11.01.2022

Země zaslíbená Země zaslíbená Barack Obama

Politické memoáre Baracka Obamu som čítal v angličtine takmer rok,ale to hlavne preto,lebo som mal rozčítaných X ďalších kníhkaždopádne išlo o veľkú výzvu,či to dočítať v origináli,alebo počkať na preklad. Nakoniec zvíťazila prvá možnosť a nemôžem byť viacej spokojný. Obama má,a čo ma najviac udivovalo počas čítania,neuveriteľne bohatú slovnú zásobu. Vyhýba sa klišéovitému opisovaniu udalostí. Nie je nudný.
Hoc sú to politické memoáre,nebojí sa byť aj trochu osobný;predsa len je to manžel a otec. Ak ale chcete vedieť viac o jeho osobnej stránke,nápomocnou môže byť kniha Audacity of hope alebo sprostredkovane aj Becoming od manželky Michelle.
Promised land je vhodná hlavne pre tých,ktorý sa radi porýpu v americkej politickej scéne a jej kuloároch.

04.12.2021

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Neviem, či sa to zdá len mne, ale usudzujúc podľa tejto knihy sa nemôžem vzdať pocitu, že Harari pojedol všetku múdrosť sveta. Názor na všetko a na nič. Keby niekto u nás, kto má vyštudovanú históriu/archeológiu, napíše knihu podobného rangu, tak by bol za to (právom) posielaný kadeľahšie.

02.11.2021 2 z 5

Ľudskosť: Optimistická história človeka Ľudskosť: Optimistická história človeka Rutger Bregman

Mám rád knihy, ktoré môj doteraz formovaný svetonázor obrátia hore nohami; v pozitívnom slova zmysle. Holandský historik R. Bregman si stanovil, čo chce čitateľom priniesť (selsky napísané- že nie sme až také svine) a priniesol to. No nebol slepý ani voči informáciám, ktoré jeho predpoklady stavali na tenký ľad a popasoval sa s nimi bravúrne. Jednoznačne ide o jednu z najlepších kníh, aké sa mi kedy dostali do rúk.

06.10.2021 5 z 5

Utópia v Leninovej záhrade Utópia v Leninovej záhrade Lukáš Onderčanin

Za knihu takéhoto formátu by sa nemusel hanbiť ani profesinálny historik. P. Onderčanin navyše ako novinár svojim rozprávačským štýlom knihu ešte viac obohatil. Heuristika a práca s oral history je na jednotke s hviezdičkou.

06.10.2021 5 z 5

Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta Ian Stewart

Ja a matematika sme nikdy neboli kamaráti a preto sa sám sebe čudujem,že som sa do tejto knihy pustil. No nemohol som urobiť lepšie,dlho som totiž s takou fascináciou nehltal každú stránku. Slovné úlohy,zaujímavá teória,math jokes. No proste skvelé

13.04.2021 5 z 5

Ďalší deň života Ďalší deň života Ryszard Kapuściński

Africké reportáže od Kapuscinskeho mám prečítané zatiaľ v slovenčine všetky. Táto mi prišla o niečo slabšia, napriek autorovmu tvrdeniu, že ide o jeho prvú skutočnú reportáž. Každopádne sa ju oplatí prečítať. Občianska vojna v Angole v 70. rokoch minulého storočia je tu opísaná naozaj mrazivo. Opäť sa Kapuscinski ocitol v tej časti sveta, kde sa toho dialo tak veľa a vie sa o tom tak málo.

07.03.2021

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Ak chcete začať s geopolitikou, tak ako úvod je V zajatí geografie najvhodnejšia kniha. Záujemcu vovádza do svetovej problematiky, ktorá sa týka či už sporných hraníc,alebo prírodných zdrojov. A mnoho ďalšieho. Veľmi dôležitý exkurz po dnešnej dobe.

25.03.2020 5 z 5

Veľké asi ako vesmír Veľké asi ako vesmír Jón Kalman Stefánsson

Myslím, že Stefansson ma neuveriteľný dar písať. A písať tak, že človeku to otvára ústa a zavrie ich až po dočítaní. Mám asi 15 A5tiek zapísaných citátmi z jeho kníh. Úžasné.

26.02.2020 5 z 5