OldřichHanton OldřichHanton komentáře u knih

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Poměrně rozsáhlý historický román o putování dvou finských mladíků Evropou 16. století, při kterém potkají většinu známých osobností té doby a zúčastní se mnoha slavných dějinných událostí. Nechybí dlouhé popisy všemožných středověkých hrůz, které jsou v dnešní době už celkem klišé. Četli jste snad nějaký historický román ze středověku, kde by nevystupovala inkvizice? Co mi však přišlo zajímavé a i na dnešní dobu originální bylo, že Waltari se dívá na všechny tragédie s jistou nadsázkou. Román je z jistého úhlu pohledu vlastně groteska.

01.03.2017 4 z 5

Labyrint Labyrint Miroslav Ivanov

Labyrint se mi líbil o něco víc než předchozí knížka od Ivanovova Historie skoro detektivní, i když je to vlastně druhý díl. Opět se jedná krátké kapitoly, kde v každé řeší nějakou literární "záhadu". Labyrint je o něco kratší, ale i celkově čtivější, samotná témata mi přišla i trochu méně zatížená dobou vzniku.

16.02.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dívku ve vlaku hodně srovnávali se Zmizelou a není to úplně od věci. V obou knihách se řeší v podstatě stejná témata, i když Dívka ve vlaku se na ně dívá z úplně jiného pohledu. Bohužel příběh Dívky je mnohem méně zajímavý.Detektivní zápletku nebylo moc těžké brzo rozluštit a, na rozdíl od Zmizelé, chybí i nějaká výraznější pointa na závěr. Kniha je v kategorii "literatura pro ženy" a je to na ní dost znát, Já bohužel nejsem úplně cílová skupina.

13.02.2017 3 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Trošku jsem se bál, jaký budou Nesbøvy knížky po skončení série s Harrym Hollem a jestli si i dál udrží takovou kvalitu. Naštěstí se moje obavy vůbec nenaplnily, spíše naopak.
Syn je výborná netradiční detektivka, která využívá starý motiv z "Hrabě Monte-Christo".

03.02.2017 5 z 5

Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Philip Tetlock

Knížka o prognózách a předpovídání pojata jako studie lidí, kteří už jsou skutečně úspěšní prognostici a toho co dělají jinak. Vzhledem k tomu, že už jsem četl "Signál a šum" a "Myšlení, rychlé a pomalé" jsem se, kromě několika užitečných postupů, jak se popasovat se složitým odhadem, nedozvěděl nic nového. Superprognózy nejsou vůbec špatná kniha, ale asi bych doporučil si radši přečíst výše uvedené.

02.02.2017 3 z 5

Lovec zločinců Lovec zločinců C. S. Quinn

Nejedná se o detektivku, ale spíš o historický thriller. Vraha znáte už od začátku. Děj se odehrává v Londýně roku 1665, kde zrovna zuří mor. Přestože v knížce nejsou faktografické chyby a některé scény jsou docela brutální, děj není příliš realistický. Celé to je trošku "přitažené za vlasy", i když samozřejmě nesmí chybět ani romantická dějová linka. Někomu se to určitě bude líbit, ale mě to moc nebavilo.

24.01.2017 3 z 5