newtory newtory komentáře u knih

V neděli zůstal rabín doma V neděli zůstal rabín doma Harry Kemelman

Malá "jednohubka na pár hodín. Detektívka až v druhom slede. V prvom rade výborný ponor do života kehily (židovskej náboženskej obce). Realistický a pravdivý. Všetci milovníci antijudaistických konšpirácií ale aj ľudia ktorí o židovstve nevedia vôbec nič a radi by sa niečo dozvedeli toto je veľmi príjemný a nie príliš objemný sprievodca (navyše so zápletkou).
P.S. Nečakajte senzácie ani strhujúce odhalenia: "život je jinde..."
P.S.1. Autor napísal 12 príbehov o rabínovi David-ovi Small-ovi, žiaľ u nás vyšli len dva. Prvý a tento je v poradí tretí, posledný vyšiel v roku 1996.

07.06.2018 5 z 5

Archibaldovy nerozvážnosti Archibaldovy nerozvážnosti Pelham Grenville Wodehouse

Dosť "plochý" dej. Prečítal som to v podstate nasilu. Sem tam sa síce vyskytli úsmevné pasáže, ale to je naozaj všetko. Žiaľ, "Ukvapenému Samovi" nesiaha ani po päty. Archie je milý, možno aj rozkošný a rozhodne sa aj veľmi snaží, no bez dobrej zápletky je to dosť málo.

05.06.2018 2 z 5

Zúrivá armáda Zúrivá armáda Fred Vargas (p)

Druhé stretnutie s autorkou.
Francúzska literatúra, voľakedy pojem, dnes stále častejšie strašiak. Literatúra v slepej uličke hľadania netradičných tém, lapená v patologických úchylkách na všetky spôsoby to je súčasná francúzska kultúra (česť výnimkám).
Človek ktorý zablúdil, alebo len zišiel z cesty ? Neviem.
Dobrou správou je že táto pani to zvláda, bizarné, uletené jedným slovom francúzske, ale čo je dôležité, čitateľné a zmysluplné hľadanie, zmyslu, grálu, vraha, zločinca je celkom jedno čoho, ale cesta príjemne ubieha a čo je dôležité má smer a ťah na bránku.

17.03.2018 4 z 5

Dcéra močiarneho kráľa Dcéra močiarneho kráľa Karen Dionne

Ani thriller, ani detektívka, ale dobrodružný román a dobrý. Pekné opisy prírody a premýšľanie o vzťahu človeka a prírody, alebo skôr človeka spätého s prírodou a človeka mestského. Zaujímavé postrehy o živote v divočine.
A dôležitý záver: Najsilnejším motívom ľudského konania je rodina, ale nie tá z ktorej človek vyšiel, ale tá, ktorú si sám založil.

17.03.2018 5 z 5

Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští Eberhardt Hauptbahnhof (p)

Kniha ktorú si nestačí prečítať, ani požičať (ak, tak nevrátiť, ((toto doma neskúšajte)) ale je potrebné ju vlastniť, pretože smiech je podmienka života, stopový prvok.

03.01.2018 5 z 5

Tisíc dolarů za Buffala Billa Tisíc dolarů za Buffala Billa David Hamilton

Opäť som ju prečítal a jednu hviezdičku ubral.
Dôvodom je, že občianska vojna v USA je tam podaná dosť jednostranne, teraz po rokoch ma to až rušilo...

15.11.2017

Poslední vlak přes Rostovský most Poslední vlak přes Rostovský most Marion Aten

Je pravdou, že kníh z druhej strany barikády je ako šafranu. Ak by som čítal túto knihu pred dvadsiatimi rokmi už len tento samotný fakt by predznamenal hviezdne hodnotenie. Dnes to už nestačí. Nepovedal by som, že autor nevie písať, skôr by som "pochválil" prekladateľa. Ruské pojmy používané zrejme v originále nadobudli prečudesné formy. Najviac ma iritovalo často používané slovo: "plenny", čo bude podoba ruského пленник - väzeň, zajatec (v kontexte knihy skôr zajatec), aj slovo шуба (kožuch) sa objavovalo v dosť čudesných tvaroch a ďalšie skomolené rusizmy na tom tiež neboli oveľa lepšie...
Čo sa týka dejinného kontextu človek si uvedomí, ako málo stačilo a boľševik mohol ísť od válu, ale to by velenie protistrany muselo mať ujasnené priority a tvrdo za nimi stáť, aj keď špekulácie typu čo by bolo keby sú slepou uličkou.
Príbeh je v podstate banálny, začína idylkou a končí drámou. Všetko čo mohlo zle dopadnúť tak aj dopadne, idyla sa pozvoľna vytráca a záver prináša chaos a prestupovanie všetkých predstaviteľných tabu. Boľševici neuznávali žiadne pravidlá, jediným pravidlom bolo, urob všetko preto, aby si dosiahol cieľ a to sa aj podarilo. Revolučný teror a dokonale prepracovaný systém lží jediná taktika vďaka ktorej "revolúcia" triumfovala a to je aj koniec Ruska, o ktorom písal Čechov, Puškin, Dostojevskij...

11.11.2017 4 z 5

Rozbúrená krv Rozbúrená krv Gard Sveen

Nie je to zlé, ale ani dobré, také akosi neslané nemastné. Pripadá mi to tak, ako keď dobrý hudobník na konci kariéry prehrabe zásuvky a vydá veci, ktoré predtým nevydal snáď preto, že ich nepovažoval za dosť dobré.

09.10.2017 3 z 5

Kuriérka Kuriérka Kjell Ola Dahl

Príjemné jesenné čítanie. Vojnová minulosť sa prelína so súčasnosťou a tajomno a neznámo sú namiešané v tom správnom pomere.
Čo sa týka rozuzlenia prípadu, neposkytnem žiaden spoiler, ale zhrniem ho aforizmom nesmrteľného
François de La Rochefoucauld :
To čo sa nám nezdá zďaleka, bude sa nám zblízka pozdávať ešte menej.
P.S. To bola indícia k hľadaniu páchateľa.

24.09.2017 5 z 5

Al Kajda a co to znamená být moderní Al Kajda a co to znamená být moderní John Gray

Trocha som váhal medzi 3 a 4 ale dočítal som to v duchu troch.
Prvá kapitola je oslnivá, vydala by aj za 5 hviezdičiek, trefné bonmoty a niekoľko prekvapivých a nadčasových paralel na našu "oslnivú" prítomnosť (a to bola kniha vydaná v roku 2003, takže pomerne vizionársky pohľad, ak berieme do úvahy "prekotnú" dobu ktorú žijeme).
Názov je trocha zavádzajúci, Al Kaidá sa tam spomína len okrajovo. Mottom zamyslenia je teleologický prístup politikov a establishmentu k realite a kritika pozitivizmu, ktorý vystupuje "prísne" vedecky, ale v reále jeho vedeckosť stojí na vratkých základoch ekonomickej pseudovedy.
Svojou vierou až obsesiou voči vedeckému a technickému pokroku, ktorý sa súčasný pozitivizmus svojvoľne snaží aplikovať na spoločnosť (hovoríme o euro-atlantickej civilizácii) a ktorým sa tak vášnivo zaklína sa stáva jej hrobárom.
Uplatňovanie pozitivistického prístupu v ekonomike nazýva otvorene náboženstvom. Spomína MMF, ktorý sa pokúša jeden ekonomický model naordinovať na všetky ekonomické neduhy.
Spomína aj EU, ktorá mu v Európe svojím ekonomickým diletantizmom, zdatne sekunduje.
Autor viní pozitivizmus, že "obohacuje" svoje vízie o náboženské prvky, ktoré v svojej "vedeckosti" tak dôrazne neguje.
Kritika posadnutosti "pozitivistov" neustálym rastom ekonomiky (vo svete, ktorý ma pevne dané hranice) nie je až taká originálna a lepšie ju podľa mňa spracúva Mishan (in Spor o ekonomický růst).
Gray sa často odvoláva na svoje predchádzajúce knihy, kde ako píše rozoberá problematiku podrobnejšie (snáď sa trocha aj "vykráda", ale robí tak v medziach tolerancie).
Kto má pocit, že niečo nie je v poriadku a rád by nad tým pouvažoval, Gray dobré riešenie, pre načítanejších o čosi menej.

01.09.2017 3 z 5

Ťažký piesok Ťažký piesok Anatolij Naumovič Rybakov

Po Deťoch Arbatu dosť veľké sklamanie. Rybakov chcel napísať knihu,hold židovským martýrom, ale chyba lávky v 1978 písať o hrdinstve a martýriu Židov v sovietskom bloku bolo takmer štyridsať rokov po vojne príliš skoro...
Traja nakladatelia ho odmietli,štvrtý knihu sľúbil vydať, ak ju zásadne prepracuje, stalo sa...
Prvá tretina (odohrávajúca sa za cárskeho Ruska a občianskej vojny) je zaujímavá, príbeh má spád a bohatý dej, tak za 3 možno 4 hviezdy.
Druhá tretina: sovietska realita, začína byť tesno...
2-3 hviezdy.
Posledná tretina, ako na hokeji, tesne pred vypadnutím Slovenska na MS.
Klišé, melodráma, napísaná podľa šablóny väčšiny príbehov z Veľkej vlasteneckej vojny.
1 hviezda za guráž autora.
P.S. Samotní Rusi, to evidentne vidia inak, nakrútili podľa knihy 15-dielny seriál:
zdá sa, že u čitateľov tiež obstála:
tak neviem...
P.S.1. Dočítal som sa, že Rybakov napísal "Deti Arbatu" v 1960-tom, teda 18 rokov pred "Ťažkým pieskom", takže problém nie je v pisateľovi, ale v "kontrolórovi"...

29.05.2017 2 z 5

Chladné dny Chladné dny Tibor Cseres

Opis každodenného vojenského života, veľa sa toho nedeje, rutina...potom jeden rozkaz a nastáva zlom, mašinéria sa rozbieha a melie, melie až do sebadeštrukcie...
Rutina sa zauzlí do antickej drámy bez pravidiel, ale podľa predpisov.
Ústami dvoch svedkov sa vyjaví pravda (staré príslovie) ústami štyroch svedkov-aktérov sa vyjaví pravdy toľko, až sa vám zdvihne žalúdok.

28.05.2017 5 z 5

Čítanka pre I. ročník ZDŠ Čítanka pre I. ročník ZDŠ Juraj Brťka

Čítanka, rodná sestra pána Šlabikára. Vítané rozptýlenie po nekonečnom nácviku s bratom Šlabikárom. Neposlušné písmenká sa zmysluplne preskupili a vytvorili príbehy. Tak ako Champollion objavil Rosettskú dosku, tak prváčik objavil čaro písaného slova.

12.03.2017 5 z 5

Šlabikár Šlabikár Juraj Brťka

Kniha, ktorej vizuál, si pamätám najdlhšie.
Kniha, ktorá zmenila môj život.

12.03.2017 5 z 5

Pád Rudolfa II. Pád Rudolfa II. Josef Janáček

Výborný zdroj informácií o znova sa rozhárajúcom konflikte katolíkov a protestantov v období po porážke husitského hnutia a pred Bielou Horou. Plastický obraz vzťahov medzi stredoeurópskymi a španielskymi Habsburgovcami, aj atmosfére renesančnej Prahy za Rudolfa II, sprostredkovaný veľmi príjemne "čitateľným" jazykom.
Kniha má len jednu "chybičku krásy" a síce, ak máte možnosť zaobstarať si nasledujúci titul identického autora:
tak tento je zbytočný (starší titul popri tom novšom pôsobí, ako kompilát) pretože je len rozšírenou a prepracovanou verziou tohto titulu, dokonca aj názvy kapitol sa prekrývajú.
Na záver len dodám, že ono rozšírené (rozsahom takmer raz toľko) vydanie je oveľa výpravnejšie aj čo sa týka ilustrácii a vôbec celkovej úpravy.
P.S. To je jediný dôvod, prečo nehodnotím plným počtom hviezd.

07.02.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Prečítané,aj keď výstižnejšie by asi bolo napísať prepočúvané.
Keďže som sa nedostal k tlačenej knihe,vypočul som si audio knihu.
Akosi sme si "nesadli" a tak radšej nehodnotím.
Myslím, že v budúcnosti sa pri podobnej príležitosti audio knihám radšej vyhnem a budem sa držať tlačeného slova, ktoré je mi podstatne bližšie.

04.02.2017

V ľudskej koži V ľudskej koži Jørgen Brekke

Celé to malo spád, napätie aj tajomnú atmosféru.
Ale najviac mi uviazla v pamäti jedna zo záverečných scén:
POZOR, taký maličký spoiler: Predstavte si situáciu, že Vás niekto zaživa "vyzliekol" z kože do pol pása a zavesil dole hlavou zo stropu, nájde Vás komisár polície a vy mu tesne pred smrťou odkážete svoj "prudko" značkový bicykel (takmer malý majetok).
Veru,nevedel som,či sa mám smiať,alebo plakať.

21.01.2017 4 z 5

Tento týden bude ještě perný Tento týden bude ještě perný Erzsébet Galgóczi

Opäť sa mi raz dostala do rúk kniha tak trocha na okraji záujmu.
Náklad 3000 kusov a autorka o ktorej sa človek od čitateľov dozvie viac na Amazone,ako na našich (CZ/SK) stránkach.
Kniha je súbor noviel, ktorých kvalita je rôzna.
Prvé štyri sú z prostredia vidieka. Celkom prvá opisuje kolektivizáciu,ale na rozdiel od našeho mainstreamu z tohto obdobia nie je tak celkom jasné, ktorí sú tí "dobrí a ktorí tí zlí".
Autorka vyšla z chudobných pomerov, narodila sa aj vyrástla na vidieku, prostredie dokonale pozná.
Zaujímavý bol napríklad spôsob, akým sa zakladali družstvá. Zakladali ich nestraníci, gazdovia a robili to, lebo pochopili, že sa tomu nedá vyhnúť, zakladali družstvá, aby predbehli komunistov. V duchu, ak to urobíme sami a dobrovoľne, urobíme to po svojom a tak, aby to bolelo čo najmenej.
Potom, keď už boli družstvá zabehnuté sebestačné a začali produkovať zisk, prichádzali komunisti k prestretému stolu a "likvidovali" predsedov aj celé predstavenstvá nestraníkov, aby sami zaujali ich miesta.
Čítanie o maďarskom vidieku bolo zaujímavé, dozvedel som sa kopu nových vecí. Spomínané novely tak trocha pripomínajú reportáže Ladislava Mňačka.
Najmä v štvrtej novele v spovedi gazdu som si uvedomil, aký ťažký bol život na vidieku a aké ťažké bolo dosiahnúť prosperitu gazdovstva .
Predposledná novela sa síce tiež odohráva na vidieku, ale ten tvorí len kulisu. Príbeh je o záchrane kultúrneho dedičstva a o vzťahu súčasníkov k minulosti. Paralelne je to aj príbeh nešťastnej lásky, dejinnej tragiky, doby, ktorá zmietla svoju minulosť a potom, po "vytriezvení" sa pokúša o obnovenie kontinuity svojich dejín.
Posledná novela je opäť preplnená tragikou minulosti, ktoré mieša ľudské osudy.
Pri čítaní prvých noviel som bol presvedčený, že sa ku knihe už nevrátim a odhadoval som to maximálne na tri hviezdičky, ale posledné tri príbehy zásadne zmenili skóre, kniha skončí v mojej knihovníčke a hviezd bude o čosi viac .

06.12.2016 4 z 5

Japonská mozaika Japonská mozaika Zdeněk Thoma

Veľmi pekne urobená kniha na kvalitnom kriedovom papieri, plná majstrovských fotografií Zdeňka Thomu.
Má len jednu zásadnú chybičku krásy, príliš chudobný text.
(Možno je to úmysel a text odráža požiadavky japonskej minimalistickej estetiky).
Preto určite poteší japanofilov začiatočníkov a tiež ľudí hľadajúcich rýchle, instantné informácie.
P.S. Aby som nebol nespravodlivý, posledných cca 20 strán prináša hutný text, ktorého sa vo zvyšku knihy nedostáva.
Tie tri hviezdy sú za fotografickú prílohu. Text nehodnotím.

14.11.2016 3 z 5

Flagelantská civilizace Flagelantská civilizace Jiří Krupička

Ešte som len v prvej tretine knihy, ale aj keby v tejto chvíli (čo je celkom nepravdepodobné vzhľadom na kvalitu textu) autor začal písať úplné nezmysly, si táto kniha bez akýchkoľvek vytáčok zaslúži plný počet hviezd. Zdravý, kritický rozum, poctivo vyargumentovaný, text plný (ale nie preplnený) relevantnými citátmi. Čítanie tohto pána pripomína "sviatosť". Vôbec nechápem, ako je možné, že sme sa dosiaľ "nestretli..."
Autor je ako ďateľ, vyzobáva červíky z chorého stromu našej euro-atlantickej civilizácie.
Odporúčal by som, ako povinné čítanie na školách.
Pre euro úradníkov, ako materiál na prijímacie pohovory...
Čitateľom B.Kurasa, Oriany Fallaci, Ayaan Hirsi Ali a im podobných odporúčam.
P.S. Do čerta s politickou korektnosťou, nech žije zdravý rozum !

27.10.2016 5 z 5