Flagelantská civilizace

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Hledá-li někdo náměty k přemýšlení, najde jich v této knize bohatý výběr z řady oblastí života lidské společnosti.“ Tak svůj titul charakterizuje sám autor. Proč civilizace flagelantská neboli sebemrskačská? J. Krupička vidí v západní civilizaci, respektive v její tradici kritického myšlení, tendenci nemilosrdné sebekritiky, která však není uplatňována na ostatní lidské kultury. Autor si je sice vědom řady hanebností v historii evropské civilizace, avšak upozorňuje, že pozitivní stránka převládá, že existuje například více zachráněných životů než zmařených. Hříchem Západu je například rasismus; ten však podle autora nalezneme i u všech dalších kultur. J. Krupička se dále analyzuje názory, které odejímají vinu z jednotlivce a přisuzují ji nespravedlivé společnosti, s názory, které hlásají soucit a odmítají jakoukoli nenávist, protože „je mnoho případů, kdy by se člověk neměl stydět za hněv a nenávist… Nic není přirozenějšího než nával prudké negativní emoce při pohledu na bestiální čin…“ Kritizuje „neomezený“ liberalismus a relativismus, mimo jiné proto, že výchova ve školách je „…v liberálních demokraciích přímo ze zákona odmravnělá ve vztahu k jakémukoli vnitřně souvislému souboru mravních norem.“ Opět v souvislosti s kritikou relativismu se věnuje rovněž otázkám pravdy, respektive jejích druhů. Jak uvádí sám autor: „Nejúspěšnější výzvou k přemýšlení bývá provokace; autor se této metodě rozhodně nevyhýbá. Pokládal by za svůj úspěch, kdyby se mu podařilo přivést aspoň pár dogmatických myslí do varu…“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104115/big_flagelantska-civilizace-MH3-104115.jpg 412
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Flagelantská civilizace

Chesterton
22.02.2019

"Pravda je lidská interpretace skutečnosti, shodná pro všechny duševně zdravé lidi."

"Pravdivé je to, co je zdravé a správné. To, co člověk a lidská společnost potřebuje ke svému přežití."

Určitě nemám intelektuálně na to, pochopit rozsah i zákoutí autorovy mysli. Avšak způsob myšlení a vyjadřování, přesto, že zdá se být lákavým. . . . . má jakousi zvláštní komplikovanost. Zbytečně kostrbatou provokativnost.
V jednoduchosti je krása.
Přes naprosto jasnou 'brilantní analýzu', zůstanu věrná těm, kteří dokáží komplikovanost života podávat způsobem méně svérázným.

newtory
27.10.2016

Ešte som len v prvej tretine knihy, ale aj keby v tejto chvíli (čo je celkom nepravdepodobné vzhľadom na kvalitu textu) autor začal písať úplné nezmysly, si táto kniha bez akýchkoľvek vytáčok zaslúži plný počet hviezd. Zdravý, kritický rozum, poctivo vyargumentovaný, text plný (ale nie preplnený) relevantnými citátmi. Čítanie tohto pána pripomína "sviatosť". Vôbec nechápem, ako je možné, že sme sa dosiaľ "nestretli..."
Autor je ako ďateľ, vyzobáva červíky z chorého stromu našej euro-atlantickej civilizácie.
Odporúčal by som, ako povinné čítanie na školách.
Pre euro úradníkov, ako materiál na prijímacie pohovory...
Čitateľom B.Kurasa, Oriany Fallaci, Ayaan Hirsi Ali a im podobných odporúčam.
P.S. Do čerta s politickou korektnosťou, nech žije zdravý rozum !