Tento týden bude ještě perný

Tento týden bude ještě perný https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210421/bmid_tento-tyden-bude-jeste-perny-210421.jpg 4 1 1

Výber z noviel maďarskej autorky. Z maď. přel. a doslov naps. Anna Rossová, verše v textu přebásnil Václav Daněk.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Ez a hét még nehéz lesz , 1981

newtory
06.12.2016 4 z 5

Opäť sa mi raz dostala do rúk kniha tak trocha na okraji záujmu.
Náklad 3000 kusov a autorka o ktorej sa človek od čitateľov dozvie viac na Amazone,ako na našich (CZ/SK) stránkach.
Kniha je súbor noviel, ktorých kvalita je rôzna.
Prvé štyri sú z prostredia vidieka. Celkom prvá opisuje kolektivizáciu,ale na rozdiel od našeho mainstreamu z tohto obdobia nie je tak celkom jasné, ktorí sú tí "dobrí a ktorí tí zlí".
Autorka vyšla z chudobných pomerov, narodila sa aj vyrástla na vidieku, prostredie dokonale pozná.
Zaujímavý bol napríklad spôsob, akým sa zakladali družstvá. Zakladali ich nestraníci, gazdovia a robili to, lebo pochopili, že sa tomu nedá vyhnúť, zakladali družstvá, aby predbehli komunistov. V duchu, ak to urobíme sami a dobrovoľne, urobíme to po svojom a tak, aby to bolelo čo najmenej.
Potom, keď už boli družstvá zabehnuté sebestačné a začali produkovať zisk, prichádzali komunisti k prestretému stolu a "likvidovali" predsedov aj celé predstavenstvá nestraníkov, aby sami zaujali ich miesta.
Čítanie o maďarskom vidieku bolo zaujímavé, dozvedel som sa kopu nových vecí. Spomínané novely tak trocha pripomínajú reportáže Ladislava Mňačka.
Najmä v štvrtej novele v spovedi gazdu som si uvedomil, aký ťažký bol život na vidieku a aké ťažké bolo dosiahnúť prosperitu gazdovstva .
Predposledná novela sa síce tiež odohráva na vidieku, ale ten tvorí len kulisu. Príbeh je o záchrane kultúrneho dedičstva a o vzťahu súčasníkov k minulosti. Paralelne je to aj príbeh nešťastnej lásky, dejinnej tragiky, doby, ktorá zmietla svoju minulosť a potom, po "vytriezvení" sa pokúša o obnovenie kontinuity svojich dejín.
Posledná novela je opäť preplnená tragikou minulosti, ktoré mieša ľudské osudy.
Pri čítaní prvých noviel som bol presvedčený, že sa ku knihe už nevrátim a odhadoval som to maximálne na tri hviezdičky, ale posledné tri príbehy zásadne zmenili skóre, kniha skončí v mojej knihovníčke a hviezd bude o čosi viac .

maďarská literatura novely

Erzsébet Galgóczi