nerusa nerusa komentáře u knih

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Překrásná autorská kniha výtvarníka Pavla Čecha. Děti ji zbožňují, i když dospělákovi může přijít na první pohled poněkud strašidelná. Přečetli jsme ji jedním vrzem a děti pak žadonily, že ji chtějí číst zítra zase :-)

28.06.2014 5 z 5

Svět zvířátek Svět zvířátek neznámý - neuveden

Krásné obrázky, krátké příběhy s velkými písmeny. Určitě využijeme za rok jako cvičnou knihu ke čtení.

21.06.2014 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a to bylo výborné. Ke knize jsem se dostala až nyní a byla jsem uchvácena - příběhem, stylem psaní autorky, postavami. Jak moc jsme rozuměla hlavní hrdince a nakonec jí i záviděla (pravda, až na ten tragický konec) tu úžasnou lásku a ten prostý život v horách.

17.06.2014 5 z 5

České divadelní pohádky České divadelní pohádky František Zacharník

Oceňuji snahu přiblížit dětem "divadelní pohádky", obávám se, že zkratkovité podání však nemůže nikdy dosáhnout půvabu originálu. Nicméně, to autor jistě neměl v úmyslu. Děti nejvíce zaujal Čert a Káča a pak také Radúz a Mahulena. Poslední pohádka o Čochtanovi ji připadala dosti nepohádková, ale řekla bych, že až jednou shlédnou dílko pánů Voskovce a Wericha budou se bavit velmi dobře. Abych nezapomněla, ilustrace se velmi povedly, ačkoli děti někdy očekávaly zpodobněné jiné části příběhů. Ale nelze vyhověti všem :-)

17.06.2014 4 z 5

Paddington se zabydluje Paddington se zabydluje Michael Bond

Nelze než souhlasit s předchozím komentářem, i druhý díl o Paddingtonovi jsme si užily.

08.06.2014 5 z 5

Medvídek Paddington Medvídek Paddington Michael Bond

Paddington je vlastně takové čtyřleté dítě, svět je pro něj úžasný a plný zajímavých věcí, které je třeba vyzkoušet. Do všeho se vrhá po hlavě, a hlavně, myslí srdcem. Jo, jasně, že je to medvěd, ale v tom případě mám doma taky jednoho takového medvídka, vlastně medvědici :-)

27.05.2014 5 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

Po dlouhé době jsem si zase užila slovenské vydání knihy, nějak mám ty slovenské překlady raději, ani nevím proč... Vonnegutův styl psaní je specifický a jen stěží můžete říct, jestli je ta kniha humorná nebo vážná, je vlastně obojí. Vonnegut ovládá vzácné umění psát humorně o vážných věcech tak, aby čtenář i přesto pochopil vážnost situace a neměl pocit nevhodnosti, pokud jde o žerty.

19.05.2014 4 z 5

Princezna holubice: Sedmdesát sedm pohádek z Moravy a Slezska Princezna holubice: Sedmdesát sedm pohádek z Moravy a Slezska * antologie

Ty úplně nejznámější pohádky tu nenajdete (snad kromě Budulínka a Perníkové chaloupky), ale to vůbec nevadí. Pohádek je tu přehršel dlouhých i krátkých, i pár pohádek ve verších tu najdete. Některé nářeční termíny budete muset svým dětem povysvětlovat, u nás to byla třeba "roba".

19.05.2014 4 z 5

Do duše i do těla Do duše i do těla Jan Kolář

Bylo zajímavé si po dvaceti letech opět připomenout osobnost pana Markoviče. Je mi jasné, že ne všichni mají či měli tohoto pána v oblibě, to ostatně není ani možné ani žádoucí. Nicméně osobně jsem jeho humor vždy považovala za inteligentní. Velmi dlouho jsem ho již nikde neviděla, nějak se mi ztratil z očí. Teď po přečtení tohoto již historického rozhovoru jsem se jala o něm něco najít na internetu a tudíž již vím, že se do kin za chvíli dostane pohádka, kde pan Markovič účinkuje, takže se ze "showbysnysu" neztratil.
Kniha rozhovorů vyšla v době rozdělení republiky a bylo by bezpochyby zajímavé slyšet názor pana Markoviče na dobu po té a na samostatné cesty obou národů či zemí, chcete-li.
Jen přemýšlím, zda rozhovor skutečně proběhl v jazyce českém, nebo zda byla jeho jazyková verze vynucena?!

07.05.2014 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Vzpomínám si na ni, když jsem ji četla jako malá holka ve škole. Teď jsem si ji s chutí připomenula čtením dětem před spaním, líbila se jim moc stejně jako mně před lety.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jednoduše milovaná kniha :-)

Cvokyně Cvokyně Eva Hauserová

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale pro mne bylo hlavní vyznění příběhu následující: Měnit vlastní minulost je sice pokušení, ale také risk a většinou zjistíme, že to jak se vlastně náš život původně vyvíjel byla asi ta lepší varianta, tedy nechceme-li skončit, jako laboratorní myš (obrazně i doslovně). Musím říct, že někdy jsem hlavní hrdince docela rozuměla :-)

Cirkus Pavího Očka Cirkus Pavího Očka Bohumila Sílová

Příběh o tom, jak černoušek Paví Očko se zvířátky z džungle pomůže přátelům. Kniha plná lásky k lidem i zvířatům, respektující jejich svobodu. Mimochodem autorka Bohumila Sílová je matkou Evy Kantůrkové.

05.05.2014 4 z 5

Moji kamarádi zvířátka Moji kamarádi zvířátka kolektiv autorů

Krásné veliké obrázky, minimum textu, velká písmena. Vhodné i pro začínající čtenáře. Příběhy o tom, že když má člověk přátele, je všechno lepší.

Z pokladnice našich pohádek Z pokladnice našich pohádek Božena Němcová

Ehm, pohádky jsou super, ale .... vytištěno v Číně?!? Kde jsme? Občas se tam díky tomu vloudila chybička do textu... Chjo!

05.05.2014 4 z 5

365 pohádek o zvířátkách na dobrou noc 365 pohádek o zvířátkách na dobrou noc H. Corlik-Buhtz

No, příběhy jsou skutečně kraťoučké, takže celá kniha byla přečtena podstatně dříve než za rok. To by ty moje cácory rozhodně neusnuly do minuty! Kniha dobře svázaná, obrázky pěkné, nicméně veškeré další informace o vydání, či původním názvu, nedejbože křestních jménech všech zúčastněných autorů chybí.

05.05.2014 3 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Čtyři hvězdičky získává tato skvělá knížka jen pro to, že se v ní moje holky trochu ztrácely a vzhledem k věku asi ještě leccos nechápaly. I když za to vlastně nemůže kniha, ale já, že jim to čtu tak brzo :-)

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Úžasná knížka, kterou jsem milovala jako dítě a s potěšením konstatuji, že se dnešním dětem také líbí. Jako dospělák pochopitelně oceňuji Čapkův jazyk mnohem více :-)

O probuzení na dvorku O probuzení na dvorku Alena Schejbalová

Dětem se moc líbí společné čtení, díky obrázkům v textu. Příběhy o zvířátkách jsou "v kurzu" snad u všech dětí :-)

Sůl nad zlato a jiné pohádky Sůl nad zlato a jiné pohádky Božena Němcová

Soubor klasických pohádek z pera Boženy Němcové, co více dodat. Jen se připravte na starobylejší jazyk a tak i na časté vysvětlování dětem...."A mamí, co znamená....?" :-)