nela3812 nela3812 komentáře u knih

Válečník Válečník Michael Scott

Předposlední kniha Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela. Doktor John Dee je prohlášen za psance a lidskému pokolení hrozí zkáza. Legendární dvojčata - zlato a stříbro - se rozdělila. Jeden svět zachrání a druhý zničí. Kdo je kdo? A mluví vůbec věštba o nich?

Tady už začíná jít do tuhého, jak naznačili mnozí čtenáři přede mnou – mezi jednotlivými díly série je potřeba dát si pauzu. Jinak vám ze všech informací praskne hlava. Jsem ráda, že jsem tak učinila, protože v této knize přichází opravdu pořádný nápor informací!

Děj skáče hned přes několik časových linek a míst, že už je opravdu těžké se orientovat. Některé postavy se objevují hned v několika časových rovinách. V jedné se vzájemně znají, v další se nenávidí, nebo se ještě vůbec nepoznali. Zmatek a Chaos!

Na druhou stranu tu opět máme mnoho zajímavých informací o mytologii a historii světa, kterou obohacuje postava Tsagaglalal (zkuste si to jméno číst na každé druhé stránce. Zkomoleninám se nevyhnete). A to je jedna z věcí, která mě na této sérii baví nejvíce. To jak autor propojuje mýty, legendy a příběhy z celého světa a vytváří z nich jeden dokonale fungující příběh.

Nové postavy, jako jsou například Tsagaglalal a Marethyu, naprosto zastínili dvojčata a především Sophii. Její postava je neustále plochá a bez vývoje. Oproti tomu její otravný bratr Josh je něco úplně jiného a já začínám chápat, jakým směrem se autor vydává. Z manželů Flamelových mám pocit, že lžou už stovky let především sami sobě a sympatičnost Perenelly se začíná vytrácet, což mě jako její fanynku nesmírně mrzí.

Mám před sebou poslední díl a celá napjatá jsem zvědavá, jak autor tento příběh ukončí! Teorií mám mnoho, ale těžko říct, je-li některá pravdivá.

17.08.2021 4 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

Několik různých linek a časů se spojí dohromady a příběh konečně míří ke svému cíli. Musím uznat, že už minulý díl byl plný překvapení a tady tomu nebude jinak. Do příběhu se opět vrací akce a mnoho zvratů, jak bylo zvykem na začátku série.

Ovšem největším překvapením zůstává naprostý konec série. Už jsou to týdny a měsíce, kdy jsem sérii dočetla a z konce se stále nemohu vzpamatovat. Dlouhé hodiny, stovky stran a příběh skončí lusknutím prstu. Tak jednoduše, tak z ničeho nic. Prostě je konec.

Opravdu jsem nečekala, že to dopadne takto! Jsem zklamaná? Trochu. Konec je vlastně dokonale promyšlený a přitom tak jednoduchý. Čekala jsem mnohem větší bitvu, mnohem více ztrát a cítím, že to bylo prostě moc snadné. Po tom všem, co se událo? Zajímavé, geniální, ale snadné. Což ostatně doplňuje to, jak všichni celou dobu poráželi starobylé a nesmrtelné naprosto jednoduchými triky. I konec série je jednoduchým trikem, který zase vše vrátí zpět. Je čas začít znovu.

Moc se mi líbí Joshův osud a jeho postava nabrala díky tomu v posledním díle úplně jiný obraz. Sofie se stále nehnula z místa, ani na začátku knihy, ani na jejím konci. Stále je to plochá a nezajímavá postava. Ještě tu máme Flamelovi, jejichž osud měl dle mých úvah dopadnout zcela opačně. Tento konec si nezasloužili.

Na konkrétní hodnocení nemám sílu. Jsem mile překvapená, i zklamaná zároveň. Knihu si musíte přečíst sami, jinak mé pocity nejspíš těžko pochopíte. Kdo četl tak ví. Konec opravdu stojí za to, ale je to dobrý konec? Záleží na úhlu pohledu…sama si to musím nechat znovu projít hlavou

17.08.2021 4 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

Příběh začíná jako téměř klasický příběh o Sněhurce a 7 trpaslících, který se změní ve chvíli, kdy Sophie přežije vyrvání srdce z hrudi. Získává nové hodinové srdce a její život se navždy změní k nepoznání. Musím uznat, že její počínání mi z počátku bylo velmi nesympatické a přišla mi až přehnaně naivní. Pokud veřejně oznámí Vaší smrt a naservírují Vaše srdce v truhle, budete pak naivně doufat, že Vás někdo jede zachránit? Mrtvolu? Proč by to proboha dělal?

No, ale další postavy? Především obří beruška a pavouk. Ty mě v příběhu zaujali asi nejvíce a moje fantazie se v jejich případě dost vyřádila. Další postavy jako 7 mužíků, zloděj a fešácký lovec příběhu hodně pomohli. Pokud by se Sophie toulala temným lesem sama, se svojí povahou, musela bych tu knihu zavřít. Ještěže si své chování časem uvědomí a změní se. No aby ne, je to přeci pořád pohádka!

Poslední věc: V jaké době by se to mělo odehrávat? Osobně jsem si představovala zhruba středověk, ale asi to bylo nějaké pozdější období? Soudě podle nutné kávy k snídani, sendvičů a ruksaků. Tohle je opravdu maličkatý detail, ale ráda bych, aby jej autorka objasnila.

Nicméně je příběh i tak velmi zajímavý, napínavý, místy lehce strašidelný. :) Našla jsem při čtení několik krásných myšlenek, které stojí za pozastavení a trochu přemýšlení. Celkově byla kniha čtivá a vidím to na 3,5-4/5?

12.07.2021 3 z 5

Pokrevní sestra Pokrevní sestra Jane Corry

Zpočátku jsem se těžko začítala, dlouho se v knize nic nedělo. Bylo to spíš vyprávění běžných dnů, kdy vám čas od času někdo hodí klacek pod nohy. Pár zvratů přišlo, ale nic zásadního a překvapivého. Druhá část přinesla dva menší zvraty, ale nic k jádru příběhu stále nebylo odhaleno. Jsem ale trpělivý jedinec, takže jsem knihu neodložila a poslední část knihy byla zvraty tolik nabitá, že jsem je nestíhala všechny pojmout. Rozuzlení nehody se v poslední části objeví několikrát a vždy, když si myslíte, že je to už vše, přijde další odhalení z onoho dne.

Postavy jsou skvěle vymyšlené a jejich vzájemné propojení funguje přímo geniálně. Všechny postavy dříve či později udělali špatné rozhodnutí, následované špatným činem. Dívám-li se zpětně na všechny hlavní postavy, nemohu najít nikoho, kdo by z toho osudného okamžiku vyvázl bez poskvrny. Trochu hůře jsem snášela postavu Kitty, jejíž chování je přesně to, co u lidí nemám ráda. Nakonec jsem si však řekla, že alespoň v jejím případě karma zafungovala tak, jak měla – i když se to může zdát zlé.

Knihu hodnotím 3,5/5 hvězd. Pomalé rozjezdy mi sice nevadí, nicméně tady trval rozjezd 2/3 knihy a už to bylo opravdu dlouhé. Jinak se příběh i zápletka povedly a jednotlivé zvraty to vše obohatili, ale až na posledních stranách. Kdyby jich bylo více již v průběhu knihy, určitě by napětí bylo mnohem větší.

12.07.2021 3 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

(SPOILER) Oproti předchozím dílům zde nebylo tolik akce, což mi ve výsledku vůbec nevadilo. Po předchozích dílech nabitých akcí to byla milá změna.

Tentokrát jsme nepoznali mnoho nových postav. Nicméně doufám, že zápletku sopojenou s Marethyuanem dotáhne autor do konce a osvětlí tak celou situaci. Momentálně mi to není ani zdaleka jasné a nemám na to žádnou teorii.

Jediné minus - ty uvozovky v přímé řeči! To je vážně hrůza. Rozhodně nejsou tam kde mají být a někdy tam ani nejsou. Trochu to kazí požitek ze čtení

16.06.2021 5 z 5

Vědma Vědma Michael Scott

Třetí díl byl opět napínavý a o zvraty nebyla nouze. Autor se stále drží své nastavené laťky a svižným tempem pokračuje ve vyprávění dál. Ani z této knihy nemám pocit, že by příběh upadal, ba naopak. Čím dál více se těším na další zvraty, které autor pro čtenáře nachystal. A ve své mysli si tvořím potencionální konce podle toho, co se mi zrovna z další části příběhu podařilo zjistit.

Mimo zvraty se do příběhu dostávají také nové postavy z historie, bájí a mytologií, které mě baví. Vím, že se možná opakuji, ale opravdu se mi ten nápad moc líbí. To propojení minulosti a současnosti skrze jejich nesmrtelnost mi stále připadá neuvěřitelně promyšlené. Co je zde, ale trochu zvláštní je, že se všechny tyto mocné bytosti dají porazit tak snadnými triky a kouzly, na které není třeba mnoho aurické energie. Ze začátku mi to bylo sympatické, ale postupem času už je příliš nereálné a příliš snadné.

Vývoj dvojčat je zajímavý. Sofie jakoby se zasekla ve svých úvahách a prostě přijme vše, co jí spadne pod nohy. Stěžuje si vlastně jen v přítomnosti bratra, jinak z ní mám neslaný a nemastný pocit. Oproti tomu Josh je místy výbušný, arogantní, nesympatický, ale vývoj jeho postavy je zajímavý a v dalších dílech to s ním pravděpodobně nebude vůbec snadné. Vypadá to tedy na mnoho zvratů z jeho strany.

Nicméně se ve Vědmě začalo objevovat mnoho chyb a překlepů. Některé věty jsou postaveny naprosto nesmyslně a postrádají základní strukturu. Za což autor nemůže, pravděpodobně je to chyba v překladu a následné korekci, nicméně to kazí dojem z četby. Upřímně doufám, že se to v dalších dílech nebude opakovat a nebude to shazovat čtenářský zážitek. Z tohoto důvodu ubírám hvězdičku ze svého obvyklého hodnocení a dávám jen 4/5.

12.06.2021 5 z 5

Spáč Spáč Mackenzie Cadenhead

(SPOILER) Námět super, ale myslím že dalších 200 stran by mu neuškodilo. Konec byl sice nečekaný, ale zdál se mi uspěchaný.

Líbilo se mi pár stránek, obsahující teorie o snění a spankových poruchách. Také se mi libilo, jak autorka popisuje postavy, takže jsem měla pocit, že je všechny moc dobře znám.

Každopádně mi Wes, jednen z hlavních hrdimů, nebyl sympatický a měla jsem chuť ho co stránku vytáhnout z knihy a profackovat. Vím, patří do příběhu.. Ale i tak, prostě se mi nelíbil.
A vedlejší příběh s jamiem mi přišel také nedotažený. Ano, něco se sice stalo, ale to neznamená, že by to jaho roli mělo utnout. Myslím, že tam naopak mohl ještě dost velkou roli sehrát.

Celkové hodnotím příběh 3/5. Námět se mi mov líbil, obálka také krásná. Jen by To chtělo protáhnout a více se ponořit do zápletky.

07.05.2021 3 z 5

Šťastné hororové mládí Šťastné hororové mládí Václav Upír Krejčí (p)

Dočetla jsem asi do strany 100 a pak už jsem to vzdala. Tato knížka není můj šálek kávy a bohužel mi nesedla :( Biografii mám ráda, ale tady mě celkové pojetí nezaujalo. Bohužel.

26.04.2021 1 z 5

Něco si přej Něco si přej Karen Rivers

Snažila jsem se ale, u 50 stránky jsem knížku musela odložit. Nedokázala jsem se začíst, příběh mne nezaujal a hlavní postava mi byla nesympatická už od první stránky :( Dávám šanci i hůře hodnoceným knížkám a snažím se dočíst do konce, ale tohle prostě není můj šálek kávy. :( což ale neznamená, že se nebude líbit někomu jinému - každý máme jiný vkus. Tak zkuste a uvidíte :)

26.04.2021 1 z 5

Ochránce Ochránce G.X. Todd

Příběh byl zajímavý, ale zbytečně protáhlý na tolika stránkách. Prodloužení příběhu bylo způsobeno především opakujícím se dějem z rozdílných pohledů hlavních postav....

První polovinu knihy jsem četla dlouho a nemohla se začíst. Děj se hodně táhl, právě kvůli opakovaným pasážím. Od třetí kapitoly, která je zhruba v polovině knihy začal být dej zajímavý a více akční.

Příběh končí překvapivě a jeho uzavření se mi líbí. Celkově to byla velmi zajímavá knížka, ale zbytečně dlouhá.

15.03.2021 3 z 5

Lhářka Lhářka Cate Holahan

2 dějové linky na 300 stránkách? Neměla jsem velkou důvěru ve smysluplný příběh na tak malém rozsahu stran. Příběh a zpracování mě velmi mile překvapilo a knížku jsem přečetla jedním dechem. Ano, je pravda že zápletku čtenář vytuší už v polovině knížky, ale to na celkovém napětí neubírá. Osobně jsem čekala jiný konec průběhu a tak mě volba autorky překvapila.

Knížka dává možnost nahlédnout na duševní poruchy, o kterých se běžně nemluví. Určitě bych knížku doporučila díky jejímu zajímavému zpracování, dějovým linkám, které do sebe krásně zapadnou a také neotřelému námětu.

23.02.2021 5 z 5

Hraj mrtvého Hraj mrtvého Julia Heaberlin

Zajímavá zápletka. Kniha mě bavila, ale v porovnání s jinými knihami, které jsem letos přečetla ji neřadím mezi nejhorší.

Myslím, že neurazí, ale ani nenadchne. Každopádně jsem knížku dočetla a líbila se mi, jen už se k ní nevrátím.

31.12.2020 3 z 5