Mystifica Mystifica komentáře u knih

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Bylo to napínavé a na konci se čtenář vlastně nic nedozvěděl. Na to ze je to prodáváno v edici bestseller je to podle mě nadprůměr, nemohla jsem se od toho odtrhnout.

23.03.2019 4 z 5

Model Model Lars Saabye Christensen

Příběh o umělci, který má oslepnout, ale dostane nabídku. Až příliš pozdě zjišťuje, co vlastně přijal a jaké to má následky. Vlastně to ve mně evokuje spojitost s Faustovou smlouvu s Ďáblem. Umělec se ale nemůže vyvázat.

Můj kamarád Shiloh Můj kamarád Shiloh Phyllis Reynolds Naylor

Knížka byla zfilmovaná, ale film nemůžu sehnat. Jedná se o velice pěkný příběh statečného chlapce, který zachrání milovaného psa. Důležité je také prostředí, kde se děj odehrává. Je to odlehlá vesnice či snad maloměsto, kde se všichni navzájem znají a neexistují klasické městské předsudky, které všichni ze svých životů známe. Vztahy lidí jsou tam úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí.
Jde o povídku s malým množstvím postav. Je stravitelná pro děti, ale myslím, že i dospělý si odnese svoje.

14.10.2013 3 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Veselá oddechová knížka. Opět o pejskovi. Zrovna v tomto díle je vidět, jak Frýbová přirovnávala pejsky k malým dětem, na epizodě se Sašíkem a Ronánkem.

Žirafí krk Žirafí krk Judith Schalansky

Možná překvapí, že i když je příběh o učitelce, ve škole se odehrává jen pár stránek. Hrdinkou je přísně racionální a snad i netečná až bezcitná profesorka. Je vyznavačkou darwinismu, jinými slovy život je boj, tak bojuj. V příběhu bilancuje svůj dosavadní život i životy lidí okolo sebe. Její povaha je konzistentní a v průběhu života se v příliš nezměnila. Podstatou knihy není příběh, který se odehrává "v současnosti", v průběhu zavírání školy, ale ten, který prožila a který ji tvaroval. To vše v kontextu jednoho nejmenovaného města jedné nejmenované země bývalého východního Německa.
Mimochodem, kniha je velice pěkně ilustrovaná.

Café Hyena (plán vyprovázení) Café Hyena (plán vyprovázení) Jana Beňová

Jedná se v podstatě o rozvětvený příběh mimo čas a prostor, v němž vypravěčka po různu umírá a v jiné větvi se zas vrací. Je to příběh o pocitu z města, o vztazích a o přerodu z "dítěte" (protagonisté jsou už dospělí, ale neuvažují tak), o tom, kam směřovat a jak nás ovlivňuje naše okolí.

13.10.2013 2 z 5

Katilinovo spiknutí Katilinovo spiknutí John Maddox Roberts

Autorovi patří uznání za pečlivé nastudování římských reálií a dějin. Sice je jejich popis v ich formě občas trochu kostrbatý, přece jen když něco znám, tak to nemusím tak obšírně popisovat, ale vlastně právě kvůli těm popisům sérii čtu.

13.10.2013 3 z 5