momo67 momo67 komentáře u knih

Sbohem kapitalismu: Autonomie, společnost dobrého života a mnohost světů Sbohem kapitalismu: Autonomie, společnost dobrého života a mnohost světů Jérôme Baschet

Dobre sa to číta. Ale. Autor vychádza zo života indiánskej komunity, kde jeho koncept funguje. Trocha zabúda na základnú vec. Tí ľudia mámenie spotreby nikdy nepocítili. Ako je koncept presadiť v modernom svete. Migranti prúdia až na malé výnimky do kapitalistických rajov nie naopak. Navyše tento spôsob života ťažko uživí 8 miliárd ľudí. Krásne tento problém vystihol Mike Resnick vo výbornej poviedke "Protože i já se dotkla nebe".

16.03.2024 3 z 5

Bez kontroly Bez kontroly Zbigniew Brzezinski

Na to, že má kniha 30 rokov je v niektorých oblastiach prekvapujúco aktuálna.

10.03.2024 4 z 5

Demokracie Demokracie Petr Vančura

Na autorovi je vidno, že je učiteľ. Celý čas som sa snažil pochopiť "co chce básník říci". Sú to len dobre znejúce všeobecné táraniny bez náznaku analýzy problémov a ich riešenia. Teda ak za riešenie nepovažujem to, že všetci vplyvní a bohatí sa vzdajú svojej moci a bohatstva a budú bojovať proti lži a nenávisti. A že tí ostatní nevyužijú na ulici ležiacu moc a bohatstvo a nezačnú oň bojovať.

28.02.2024 odpad!

Kasta: Korene našej nespokojnosti Kasta: Korene našej nespokojnosti Isabel Wilkerson

Tak toto bola dosť silná káva. Uvedomil som si ako málo viem o Amerike (podobne ako po prečítaní Miřejovského knihy Amerika na mušce). Mám pochopenie pre traumy utláčaných černochov (majme na pamäti, že segregácia skončila pred necelými 60 rokmi), ale na druhej strane chápem aj obavy bývalej nadradenej triedy. Osudy šľachty vo Francúzsku a v Rusku po revolúcii a víťazstve utláčaných sú dôkazom, že nie vždy sa utláčaná trieda po víťazstve zachová veľkoryso.

25.02.2024 4 z 5

Postsedliaci: Slovenský ľudový protest Postsedliaci: Slovenský ľudový protest Juraj Buzalka

Kniha ma zaujala hlavne tým, že som sa dozvedel ako myslí klasický liberál. Toto hnutie (nie neprávom označované na západe za neomarxistické) má všetky črty marxizmu. Liberáli sú predvojom ľudstva, ktoré ešte ako celok nechápe ako má dospieť k svetlým zajtrajškom. Asi to musí dospieť aj k podobnému pokračovaniu ako u komunistov. Hlúpe ľudstvo nepochopí predvoj a ľavicový liberalizmus zanikne. Pritom v pasážach keď sa autor venuje svojej profesii bez nadávania na sedliakov (trochu mi to pripomína scénu z filmu Sedem statočných keď Horst Buchholz nadáva na dedinčanov a odpoveď Yula Brynnera) má celkom zaujímavé postrehy. Ak si niekto chce prečítať myšlienky liberála, ktorý ešte nezabudol myslieť odporúčam knihu rozhovorov Martina Šimečku pod názvom "Jsme jako oni".

23.01.2024 2 z 5

Amerika na mušce Amerika na mušce David Miřejovský

Tak túto knihu by si mal povinne prečítať každý nadšenec amerického spôsobu života najmä tí, ktorí nemajú šancu sa dostať svojim majetkom do top ten. A zo strany 29 naozaj mrazí.

17.01.2024 5 z 5

Přepište dějiny potřetí Přepište dějiny potřetí Michal Stehlík

Nadviažem na svoj predošlý komentár k predošlej knihe. Výborné v častiach kde sa hovorí o dejinách teda o udalostiach spred viac ako 30 rokov. Ale vôbec nechápem snahu autorov "prepisovať" súčasnosť najmä ak to v niektorých prípadoch zaváňa skôr propagandou ako objektívnym zhodnotením. Trocha to kazí dojem z celej inak výbornej knihy.

05.01.2024 4 z 5

Politické neziskovky a jejich boj proti západní civilizaci Politické neziskovky a jejich boj proti západní civilizaci Robert Kotzian

V podstate nič nové. Je to odroda klasického lobbingu. Nové je to, že sa tvária ako keby pracovali v prospech všetkých aj keď presadzujú záujmy úzkej skupiny ľudí. Také malé predvoje "proletariátu alebo národa". Neradno to však podceňovať . Ruská a nemecká malá dobre organizovaná skupina nám ukázali čo sa môže stať ak budeme príliš ustupovať. Mám na mysli hlavne slová pastora Martina Niemöllera "„Keď prišli po komunistov, mlčal som. Nebol som predsa komunista. Keď prišli po odborárov, mlčal som. Nie som predsa odborár. Keď prišli po židov, mlčal som. Nebol som predsa žid. Keď prišli po mňa, nebolo už nikoho, kto by protestoval.“

25.11.2023 4 z 5

Vzpoura proti globalizaci Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal

Pri čítaní tejto knihy mi napadlo, že ľudstvo má dve možnosti ďaľšieho vývoja:
1) Zjednotí sa a tá časť s nadbytkom dopamínu si bude snahu mať stále viac vybíjať dobývaním vesmíru a tá, ktorá ho má nedostatok bude žiť nudný život na Zemi, ktorý bude rušený len riešením rôznych psychologických a morálnych problémov (sovietske sci-fi romány)
2) Naplní sa scénár z Wellsovho Stroja času a ľudstvo sa rozdelí na Eloiov (ktorí majú prospech z globalizácie a nadbytok dopamínu) a Morlokov (ktorých globalizácia uvrhla až na dno a majú nedostatok dopamínu).

24.11.2023 5 z 5

Šesť stupňov: Posledné varovanie Šesť stupňov: Posledné varovanie Mark Lynas

Kniha by ma dokonale vystrašila, keby som nevedel, že predpovedať je ťažké najmä budúcnosť ako sa hovorí v jednom známom výroku. Odporúčam prečítať si knihu Charlesa Manna "Prorok a čarodejník". Pri tomto úžasnom tempe vedeckého pokroku nevie nikto predpovedať čo sa stane a či napríklad nie je väčšou hrozbou zánik ľudstva (Terminátor sa už nezdá ako čisté scifi) alebo naopak technické riešenie pre samotné otepľovanie. Tých hrozieb a nádejí je pre ľudstvo oveľa viac. A vychádzať len z počítačových modelov pri programovaní budúcnosti sa mi zdá nedomyslené. Svet nie je len matematika. Koniec koncov vidíme ako tento prístup dopadá pri ekonómii.

12.11.2023 3 z 5

Summa technologiae Summa technologiae Stanisław Lem

Je skoro neuveriteľné, že hoci Lem knihu napísal takmer pred 60 rokmi niektoré myšlienky z nej, ktoré v tom čase zneli ako číre scifi sa dnes predierajú na povrch.

22.09.2023 5 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Já stále tvrdím, ako sa mýlime, keď si myslíme, že mocní tohto sveta nás chcú zotročiť a ovládnuť. Oni nám pritom chcú iba pomôcť. Táto kniha názorne ukazuje ako takáto pomoc môže dopadnúť.

02.08.2023 4 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Pri čítaní tejto knihy ma neodbytne prenasledovala scéna z filmu Černí baroni:
Major Haluška: "Po dobu mé služby se nic zvláštního nestalo".
Generál: "Ale stane se! A Vám z toho, soudruhu majore, veselo nebude".
Vynikajúca kniha. Ale verejne ju budem chváliť iba prevereným osobám, aby som nebol za rusofila a američanofóba.

01.08.2023 5 z 5

Mayo Clinic: Jak žít déle a cítit se mladší? Mayo Clinic: Jak žít déle a cítit se mladší? Stephen Kopecky

Konečne niekto kto pripúšťa, že aj malé pokroky sú pokroky a že pomalá evolúcia je častokrát úspešnejšia ako radikálne zmeny. A neplatí to len v oblasti zdravia.

18.07.2023 4 z 5

Konšpirácie: História bludných teórií a ako im nenaletieť Konšpirácie: História bludných teórií a ako im nenaletieť Tom Phillips

Veľmi poučná kniha. Jej hlavným významom je poučenie, že pri rôznych konšpiráciách sa treba viac spoliehať na vlastný úsudok. Konieckoncov už v minulosti niekto povedal múdru vetu "Nehľadajte zlý úmysel tam, kde je dostatočným vysvetlením hlúposť".

08.07.2023 5 z 5

S prominutím řečeno S prominutím řečeno Michael Žantovský

Tá kniha ma presvedčila o tom, že je ťažko posudzovať knihu podľa autora. Politická činnosť Michaela Žantovského je dosť vzdialená mojim ideálom. Ale musím priznať, že zábavnejšiu autobiografiu som ešte nečítal. To isté som pozoroval pri Miroslavovi Macekovi. Keď som si odmyslel osobnosť autora tak som sa pri jeho pokračovaní Saturnina naozaj dobre pobavil. No bohužiaľ je to tak. Kvalita knihy sa nedá hodnotiť podľa toho ako veľmi je nám autor sympatický.

12.05.2023 5 z 5

Nová klimatická válka: Jak si vzít planetu zpět Nová klimatická válka: Jak si vzít planetu zpět Michael E. Mann

Tak s touto knihou mám problém. Pripadá mi ako novodobá verzia Komunistického manifestu. Nie že by autor nemal vo viacerých veciach pravdu. Koniec koncov ani Marx si nevymýšľal. Keď sa ale diktatúra proletariátu zaviedla do praxe dopadlo to pomerne neslávne. Nie že by to v ničom nepomohlo, ale pomohlo to hlavne tam kde tú diktatúru proletariátu nemali (a kde sa aj kapitalisti zľakli čo sa stane ak to preženú s vykorisťovaním). Kto sa chce naozaj zamyslieť nad tým čo by sa dalo robiť odporúčam knihu Mannovho menovca "Prorok a čarodejník" alebo vynikajúcu knihu kanadského vedca českého pôvodu Václava Smila "Ako naozaj funguje svet".

30.04.2023 2 z 5

Jablko z oceli: Zrod, vývoj a činnost ukrajinského radikálního nacionalismu v letech 1920–1939 Jablko z oceli: Zrod, vývoj a činnost ukrajinského radikálního nacionalismu v letech 1920–1939 David Svoboda

Snaha Ukrajincov po samostatnosti je obdivuhodná (aj keď z knihy vyplýva že sa to týka najmä západnej časti). Bohužiaľ podľahli tomu istému ošiaľu ako Maďari po rakúsko-uhorskom vyrovnaní a preto ich snaha po ukrajinizácii obyvateľstva je síce pochopiteľná, ale pre mňa ako člena národa, ktorý bol v minulosti objektom maďarizačných snáh (tiež pochopiteľných) má trpkú príchuť. Je však aj nebezpečná v prípade, že daná menšina má silného suseda, ktorý ju považuje za časť svojho národa. Svoje o tom vedia bratia Češi. Treba však priznať, že Ukrajinci nie sú v tomto smere žiadna výnimka. Mnohé ďaľšie národy, ktoré si po dlhej dobe vybojovali slobodu ju vzápätí neváhali upierať iným a malokto sa držal Kollárovho "Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, ten kdo do pout jímá otroky, sám je otrok." Kniha však je veľmi poučná pre toho, kto sa o dianie na Ukrajine zaujíma.

17.04.2023 4 z 5

Moja čínska dekáda Moja čínska dekáda Pavel Dvořák ml.

Tak som si myslel akí sú tí Číňania zaostalí. Najmä po Pillsbury knihe "Stoletý maraton", kde sa sťažuje čo všetko im Američanom Číňania ukradli. No a Dvořák ukazuje, že všetko je to trocha inak.

14.04.2023 5 z 5

Buď svetlo Buď svetlo Steven Pinker

Pinker je veľmi presvedčivý v objasnení pokroku, ktorý ľudstvo dosiahlo najmä v oblasti "tvrdých faktov" ako detská úmrtnosť, priemerná dĺžka života a pod. Bohužiaľ ten istý meter uplatňuje aj v oblastiach, kde si to pozitívne definuje sám a potom sa pokúša ukázať aký pokrok sa dosiahol a čo brání ďaľšiemu zlepšovaniu v tomto smere. Nechápe, že v týchto prípadoch je problémom samotný stanovený cieľ (napríklad islám a demokracia sa vzájomne vylučujú a nedá sa jednoznačne povedať, ktorý je lepší a kde by sme mali smerovať). Zastávam názor, že najväčším problémom súčasného sveta nie je to, že by nás chcel niekto ovládnuť a zotročiť, ale to ža všetci nám chcú dobre. Len každý si to dobro predstavuje inak.

11.04.2023 4 z 5