Sbohem kapitalismu: Autonomie, společnost dobrého života a mnohost světů

Sbohem kapitalismu: Autonomie, společnost dobrého života a mnohost světů https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518108/bmid_sbohem-kapitalismu-autonomie-spolec-1eE-518108.png 4 3 1

Je čas otevřít budoucnost a odvážně přemýšlet o světě bez kapitalismu. Tato kniha se právě tímto tématem zabývá. Na základě sociálních a politických experimentů zapatistických komunit zkoumá, jak by mohla taková „skutečná utopie“ vypadat. Kniha se ptá, jak praktikovat radikální demokracii a budovat společnost bez vlivu státu; jak odstranit škodlivou tržní logiku zaměřenou na maximalizaci zisku a jak dát upřednostnit dobrý život pro všechny; jak poskytnout dostatek času pro tvořivý rozvoj; jak připustit různé cesty emancipace a vytvořit podmínky pro skutečnou mezikulturní výměnu bez dominance jedné kultury nad druhou. Tyto myšlenky představují nestátní, neproduktivistický a neeurocentrický antikapitalismus. V knize spojuje Jérôme Baschet teoretickou invenci s přímou zkušeností jedné z nejoriginálnějších autonomních zkušeností posledních let. Opouští staré revoluční recepty, které selhaly v 20. století, a navrhuje jiné způsoby, jak prakticky tvořit nový způsob života ve smyslu hesla "Jiný svět je možný".... celý text

momo67
16.03.2024 3 z 5

Dobre sa to číta. Ale. Autor vychádza zo života indiánskej komunity, kde jeho koncept funguje. Trocha zabúda na základnú vec. Tí ľudia mámenie spotreby nikdy nepocítili. Ako je koncept presadiť v modernom svete. Migranti prúdia až na malé výnimky do kapitalistických rajov nie naopak. Navyše tento spôsob života ťažko uživí 8 miliárd ľudí. Krásne tento problém vystihol Mike Resnick vo výbornej poviedke "Protože i já se dotkla nebe".

Autorovy knížky

Jérôme Baschet
francouzská
2023  87%Sbohem kapitalismu: Autonomie, společnost dobrého života a mnohost světů