Summa technologiae

Futurologická studie se snaží postihnout budoucí podobu současné civilizace na základě poznaných zákonitostí a mechanismů biologické a technické evoluce.
Kritika současnosti v kulisách budoucnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13851/summa-technologiae-3YP-13851.jpg 3.816
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Magnet Press (ČR)

Kniha Summa technologiae

desert.fox
02.09.2016

Pozoruhodný postup od beletrie k zamyšlením vážnějším.

stilgar1
28.06.2012

Stanislaw Lem je nepochybně mistrem fantastiky, ačkoliv to dokázal spíše svými romány a povídkami, než tímto rozsáhlým souborem vědecko-filosofických esejů. Je tomu tak nejspíš proto, že jeho díla, pohrávající si s fikcí, si dokázala uchovat i s časovým odstupem plnou míru nadčasovosti, neboť si v nich autor nečiní nárok na jakoukoli exaktnost. V Summě technologické Lem přistupuje k daným problémům zcela jinak. Již na začátku sice připouští, že je i zde zahleděn spíše do budoucnosti, jelikož ho fascinují možné světy, které mohou ze své možnosti přejít neočekávaně v aktualitu, avšak zůstává, jak sám tvrdí, věrný principu "Ockhamovy břitvy", a tak je množina všech možných světů radikálně omezena. I z toho důvodu mohou některé jeho myšlenky působit z dnešního pohledu velmi zastarale - dodávám však, že jsou ovšem tyto myšlenky stále v menšině, a že se tedy Lem projevil jako velmi zdatný futurolog!

Přesto bych toto dílo doporučil minimálně dvěma skupinám lidí. Za prvé těm, kteří mají rádi filosofické úvahy zakládající se na vědeckých poznatcích a pokoušející se je rozvíjet. Za druhé pak těm, kteří mají rádi Lemovy romány a povídky, a kteří chtějí blíže poznat jeho vlastní názory. Pokud se řadíte do obou z těchto skupin, určitě to nebude na škodu...

Holy.day
26.03.2011

Myslím, že jsem ji ani nedočetl do konce. Ačkoliv mě velmi zajímala, zhruba od druhé půlky už na mne začíná být trochu složitá a začínám se v ní malinko ztrácet. Jinak do té doby některé myšlenky velmi zajímavé, ale knihu hodnotit nebudu.

Stanisław Lem
polská, 1921 - 2006