momo67 Online momo67 komentáře u knih

Dějiny 20. století Dějiny 20. století Paul Johnson

Ako som napísal v komentári ku knihe "Přepište dějiny II" je veľmi tažké písať dejiny o dobe v ktorej žijeme, pretože pokiaľ jednotlivé udalosti komentujeme nie sme schopní zaujať dostatočný odstup a posúdiť dlhodobejšie dôsledky rozhodnutí jednotlivých aktérov. Prejavuje sa pritom oveľa viac náš svetonázor takže sa viac dozvieme o autorovi a jeho preferenciách než o tom prečo sa niečo stalo. Ale niet pochyby, že Johnson vie písať a zaujať. Ku knihe som sa dlho nevedel dostať pre jej rozsah až som nakoniec našiel optimálny spôsob (možno aj preto to trochu kritickejšie hodnotenie).

31.03.2023 4 z 5

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Oceňujem, že Šimečka je poctivý v hľadaní zmyslu existencie štátu. Niekedy pritom však zabúda na to, že ani názor iných skupín voličov (napr. národných, socdemáckych, kresťanských, konzervatívnych - v skratke luza) nemusí byť vedený zlými úmyslami a snahou utláčať iných. Názory skupiny rovnako zmýšľajúcej ako on totiž nemusia byť pre značnú časť ľudí prijateľné. Myslieť progresívne je síce pekné, ale nie je nad to tieto názory presadzovať vlastným príkladom. Aby neplatilo staré známe "vodu káže, víno pije".

29.03.2023 4 z 5

Přepište dějiny podruhé Přepište dějiny podruhé Michal Stehlík

Zmiešané pocity. Tá kniha je zaujímavá hlavne tým, že upozorňuje na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Preto ma prekvapilo, že sa v závere pustili na tenký ľad s Ukrajinou, čo je udalosť natoľko súčasná, že "prepisovať dejiny" je dosť predčasné. Z tých posledných podcastov o Ukrajine vyplýva v rozpore zo všetkými predošlými, ktoré brali do úvahy plusy aj mínusy, že jediné zlato čo sa blyští je súčasná ukrajinská vláda a jediná imperiálna mocnosť teraz aj v minulosti je (putinovské) Rusko. Pritom ma berie hrôza pri pomyslení čo by sa stalo keby sa česká vláda v 1992 po vyhlásení nezávislosti v slovenskom parlamente zachovala podobne ako ukrajinská v roku 2014.

24.03.2023 4 z 5

10 největších omylů odpůrců kapitalismu 10 největších omylů odpůrců kapitalismu Rainer Zitelmann

Kniha pekne teoricky vysvetľuje výhody kapitalizmu. Otázka však nestojí tak, či trhové podmienky majú lepšie hospodárske výsledky ako plánováné hospodárstvo, ale spôsob ako veľmi, ktoré odvetvia (napr. drogy, zbrane, lieky, financie) a kto ho má regulovať. Napadá ma niekoľko otázok, ktoré autor neuvádza, ale ktorými sa v tejto súvislosti treba asi zaoberať:
- ako zabrániť použitiu násilia v trhu - najúspešnejšie rozvíjajúce odvetvie na začiatku uplatnenia trhu v SR bolo výpalníctvo (už Hayek má v Ceste do otroctva kapitolu "Proč se ti nejhorší dostávají nahoru")
- privatizáca ziskov a zospoločenštenie strát nie je asi pravou podstatou kapitalizmu
- dať ľudom všetko čo chcú nemusí byť najlepší nápad (viď mesto s drogami vo filme Interstate 60)
- Green Deal má od kapitalismu poriadne ďaleko - spasiteľské sklony majú aj bohatí podnikatelia
Obecne možno asi povedať, že najlepšie sa pravému demokratickému kapitalizmu darilo v dobe keď mal prirodzeného protivníka spoza železnej opony.

27.02.2023 3 z 5

Ukrajina: Rozhovory, mýty a fakta Ukrajina: Rozhovory, mýty a fakta Petr Horký

Podľa komentára od hu_87 som čakal niečo iné. Tá kniha je úplne zbytočná. Hviezdičku som dal iba za ten posledný rozhovor. Všetko ostatné sa dennodenne premieľa v oficiálnych médiách a čítať to je zbytočné. Ak sa chcete niečo bližšie dozvedieť o minulosti a súčasnosti Ruska a Ukrajiny odporúčam knihu britskej novinárky Anny Reidovej Krajina na okraji a všetky knihy Tima Marshalla. Nedávno bol škandál s výrokom slovenského ministra zahraničia, že naši susedia môžu mať územné nároky. Odporúčam prijať ukrajinské jazykové zákony a vyskúšať čo sa stane. Asi to nebude Slotove obľúbené "do tankoch na Budapešť".

11.02.2023 1 z 5

Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Anna Reid

V prvej časti je kniha vynikajúca. Pomáha pochopiť čo vlastne Ukrajina je a prečo vyvoláva také vášne. Plný počet hviezdičiek však napriek tomu nedávam hlavne kvôli posledným kapitolám, kde autorka zjavne stráca svoj obdivuhodný nadhľad z predošlej časti a oveľa viac podlieha svojím emóciám. Skutočné príčiny a charakter tejto vojny sú totiž podľa mňa oveľa zložitejšie než svojvôľa Putina.

25.01.2023 4 z 5

Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Tomáš Sedláček

Kniha je najviac zaujímavá (a nevyrovnaná) tým, že keď Sedláček píše o ekonómii, ktorej rozumie, tak je plný pochybností. Na druhej strane však akékoľvek pochybnosti stráca v otázke viery (politickej). Tam ako správny veriaci pochybnosti nepripúšťa. Najviac som sa pobavil pri čítaní eseje o hoteli California, keď píše že impéria boli ničené viac zvnútra ako vonkajším tlakom a dáva ako príklad rímsku ríšu a sovietske impérium a vôbec mu nenapadlo zaradiť do tejto kategórie aj súčasné Spojené štáty.

11.01.2023 3 z 5

Klimatické vojny: Pre čo sa budeme zabíjať v 21. storočí Klimatické vojny: Pre čo sa budeme zabíjať v 21. storočí Harald Welzer

Zaujímavá kniha. Len trochu ide v trende dneška. Za všetko môže tá vyspelá civilizácia zo Západu. Pričom o dvoch veciach sa zásadne nehovorí - v tých vyspelých štátoch počet obyvateľov klesá a že práve pokrok z vyspelých štátov v oblasti medicíny umožnili rast obyvateľstva tak Afrike ako aj v Ázii, ktorý je takisto jedným z faktorov ovplyvňujúcim klimatickú krízu.

09.01.2023 4 z 5

Budúcnosť je rýchlejšia, ako si myslíte Budúcnosť je rýchlejšia, ako si myslíte Steven Kotler

Tak toto sú knihy ktoré ma desia a zároveň fascinujú. A vlastne ani neviem či by som sa chcel dožiť tých vecí, ktoré z toho akou rýchlosťou sa zmeny dejú a kam to všetko smeruje, vyplývajú.

09.01.2023 5 z 5

Covid-19: Velký reset Covid-19: Velký reset Klaus Schwab

Toho som sa obával. Všetci nám chcú len dobre, lebo len oni najlepšie vedia čo je pre nás dobré.

21.12.2022 1 z 5

Karneval krýs Karneval krýs Jozef Banáš

Vedel to už Karel Kryl keď spieval "Demokracie rozkvétá byť s kosmetickou vadou, vždyť ty co kradli po léta dnes dvojnásobně kradou...". Kniha je bezesporu čiastočne autobiografická a aj keď sa dá predpokladať určitá štylizácia hlavného hrdinu skutočné pomery na Slovensku určite lepšie popisuje ako Vagovičov Padreho klan, ktorý je napísaný na objednávku a demaskuje len jednu zo skupín. Bohužiaľ treba priznať, že Mečiar vytvorením slovenskej oligarchie zabil demokraciu a odovzdal ju do rúk privatizačným oligarchom. A kapitalistická demokracia sa príliš od tej socialistickej nelíši. Jediný rozdiel je len v tom, že neexistuje Ústredný výbor oligarchie (aj keď ktovie?). Zároveň s touto knihou čítam Dejiny 20. storočia od Johnsona a mrazí ma keď autor popisuje pomery pre vypuknutím prvej svetovej vojny.

11.12.2022 5 z 5

Kulhavý osud Kulhavý osud Arkadij Strugackij

Myslím, že stálo za to prečítať to až po toľkých rokoch. Najmä ten vložený príbeh Baneva prorocky odráža problémy dneška, keď všetci chcú vybudovať nový lepší svet a nejak sa nás zabúdajú pýtať, či po ňom túžime.

09.12.2022 4 z 5

Svoboda volby Svoboda volby Milton Friedman

V knihe sú súhrnne zopakované poučky liberálneho myslenia. Najzaujímavejšia myšlienka je však uvedená na strane 102. "Velké nebezpečí, které hrozí spotřebiteli, je monopol - ať už soukromý nebo státní". To považujem za Achillovu pätu liberálneho myslenia. Vznik všemocných korporácií silnejších ako niektoré štáty zabíja samu myšlienku liberalizmu. Veľmi poučná pre dnešnú dobu je aj odsek na strane 264 "Výhody, které vládě prináši inface". Preto si myslím, že dnešná demokracia je asi tak "liberálna" ako bola tá predošlá "socialistická".

09.11.2022 4 z 5

Stoletý maraton: Tajná čínská strategie, jak vystřídat Ameriku v roli globální supervelmoci a nastolit čínský světový řád Stoletý maraton: Tajná čínská strategie, jak vystřídat Ameriku v roli globální supervelmoci a nastolit čínský světový řád Michael Pillsbury

Vynikajúca kniha. Prezrádza však oveľa viac o autorovi (a všeobecne o Američanoch) než o Číňanoch. Myšlienka multipolárneho sveta, kde by Amerika nebola jednoznačným lídrom mu ani nepríde na um. Černochom sa za útlak a otroctvo môžeme ospravedlniť, ale aby nám Číňania boli seberovní tak to pŕŕ. Veď náš spôsob života (liberalizmus a demokracia) je to najlepšie, čo sa dalo vymyslieť. Len tí tupí a zaostalí nezápadniari to nevedia pochopiť. Ešte aj tie demokratické revolúcie, ktoré sme vyvolali sa nám nejako zvrhli. A tie jeho záverečné návrhy by sa kľudne dali aplikovať na to ako sa ochrániť pred vládami dnešného západného sveta.

09.11.2022 5 z 5

Poučenia z covidu Poučenia z covidu kolektiv autorů

Okrem popisu, že nič nefungovalo ako malo som sa nič nové nedozvedel. Podľa slovníka slovenského pravopisu je "poučenie návod, pokyn na konanie" ale o tom čo sa má robiť v prípade opakovania tejto situácie (okrem poznatku, že treba umlčať všetkých s iným názorom) nie je v knihe ani zmienka.

13.10.2022 1 z 5

Molekula šťastia Molekula šťastia Daniel E. Lieberman

Vynikajúca kniha. Ak majú autori pravdu tak sa potvrdzuje môj predpoklad, že nie sú tí zlí a tí dobrí, ale obe strany nám chcú dobre. Ovšem zo svojho uhla pohľadu. Jedni chcú dobre pre ľudstvo a tí druhí pre ľudí. Priznám sa však, že mňa osobne ako skôr narodeného rýchlosť pokroku doslova desí (som asi ten konzervatívec). Po prečítaní knihy od americkej novinárky Jenny Kleeman "Sex bez ľudí, mäso bez zvierat" a tejto knihy, ktorá dokazuje, že vývoj sa nedá zastaviť nedávam ľuďom príliš veľkú šancu. Práve preto, že hlavní hrdinovia súčasnosti milujú ľudstvo, ale neznášajú ľudí.

11.10.2022 5 z 5

Bídníci Bídníci Anna Mayr

Pre človeka ktorý chudobu nezažil je ťažké knihu pochopiť. Jedinú vec s ktorou by som polemizoval je kategorické zavrhnutie tzv. základného príjmu v poslednej časti, kde uvádza možné riešenia.

21.09.2022 5 z 5

Kterak Západ zbloudil - 50 let ekonomického bláznovství a neúsporná rozhodnutí, která nás čekají Kterak Západ zbloudil - 50 let ekonomického bláznovství a neúsporná rozhodnutí, která nás čekají Dambisa Moyo

Kniha bola napísaná v roku 2009. Takže môžeme posudzovať. Trump sa pokúsil presadiť jeden z možných scénarov - izoláciu Ameriky, ale bol prevalcovaný globalistami. Tí však narazili na tých čo sa nechcú v ich prospech vzdávať národného bohatstva. A dnešok je dôsledok tohto stretu.

29.08.2022 4 z 5

Svobodná vůle Svobodná vůle Sam Harris

Kniha je zaujímavá, dôkazy o tom naša vôľa nie je naša sú presvedčivé ale napriek tomu si myslím, že vynecháva jednu významnú otázku. Ak tá vôľa nie je naša koho vlastne je? A zabúda na ďaľšiu dôležitú vec. Celá civilizácia je na koncepte slobodnej vôle vybudovaná. Ak by sme uznali že nekonáme z vlastnej vôle dostávame sa na úroveň zvierat.

29.08.2022 3 z 5

Vlny ztišují vítr Vlny ztišují vítr Arkadij Strugackij

Pri nových objavoch v genetike a pokrokoch v robotike je otázka nastolená v tejto knihe "kedy prestávame byť ľuďmi" na programe dňa. Kniha bola napísaná v roku 1985 ale svojim posolstvom je nebývale aktuálna.

26.08.2022 4 z 5