mol378 mol378 komentáře u knih

U nás II. - Novina U nás II. - Novina Alois Jirásek

První díl kroniky U nás čtenáře chytne a už nepustí a plynule musí přejít k dílu druhému. Spousta čtivě popsaných historických detailů a zajímavé děje. Další životní osudy postav z prvního dílu jej provedou Hronovem i jeho okolím a poskytnou dokonalý obrázek života ve druhé polovině 19. stol. Občas trošku naivní vlastenecké nadšení je místy úsměvné, ale i jinak Jiráskovi humor nechybí. Vyzkoušejte sami.

04.03.2020 5 z 5

Kniha dějin a památností Kniha dějin a památností Jan Dobeš

Zápisky vesnického písmáka z Valašska, prapředka Jiřího Křižana. Velmi zajímavé, jak se pomocí trochy četby a snahy o sebevzdělávání dokáže člověk i navzdory době a podmínkám povznést a stát se vůdčí osobností obce. Jan Dobeš byl fojtem, tedy starostou, a o obec a její obyvatele se staral příkladně. Skutečně mu jejich blaho leželo na srdci.
Je fajn, když někdo třeba i jen pro potřeby vlastní rodiny dokáže sepsat pár kapitol vzpomínek, stanou se rodinným pokladem a děti, vnuci a pravnuci si můžou přečíst, jak žili jejich předci a kde jsou jejich kořeny.

02.03.2020 5 z 5

Potměchuť Potměchuť Karel Václav Rais

Postupně pročítám tyhle archaické vyčpívky a baví mě to. Lidé se totiž nemění, jsou pořád stejně chytří i hloupí, závistiví a lakomí, maloměšťáčtí - ano, jasně, mají a měli i dobré vlastnosti, ale o tom většinově tyhle povídky nejsou. Každou přeletíte během chvíle, není to složité čtení, ale uvízne v mysli. Úžasná je třeba povídka Špáta - dědil a všecko bleskově prošustroval, přineslo to jemu i celé rodině leda neštěstí. Jak by taky ne, když neměl nikdy ani vindru, se kterou by se mohl učit hospodařit! Jako každý proletář si myslel, že jakmile jednou se člověk dostane k penězům, nemusí nic umět, vědět a dělat a bude se mít dobře a nad poměry navždy. Nebyl zlý, ale totálně zblbnul. Podle téhle povídky byla natočena inscenace Jako kníže Rohan s nezapomenutelným a dokonalým Menšíkem v roli Špáty a hodně mladou Simonou Stašovou, která tam hraje famózně. Plnotučné venkovské drama. Doporučuji shlédnout a pak přečíst.

02.03.2020 4 z 5

Smrt bibliomanova Smrt bibliomanova Jaroslav Havlíček

Všechny Havlíčkovy povídky mám přečtené z webu http://www.jaroslavhavlicek.cz/dilo. Své nejoblíbenější romány tohoto autora už dlouho vlastním a zjistila jsem, že tahle kniha obsahuje jeho skvělou prózu Zánik městečka Olšiny. Naprosto špičkové dílko, fantasy z Jilemnice, zcela neprávem neznámé. Až to někdo objeví pro film nebo pro komiks! A jelikož také ostatní povídky rozhodně stojí za čtení, jsou zábavné, sarkastické, občas trošku kruté, občas k zamyšlení, ale vždycky hodně dobré, už mám i tuhle knihu doma v knihovně. Doporučuji moc.

06.02.2020 5 z 5

Chrámové betlémy v Čechách a na Moravě Chrámové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

Pro mě, milovnici betlémů, tradic a historie nutná část knihovny. Vhodná zároveň jako průvodce adventními kostely v Čechách i na Moravě.

31.01.2020 5 z 5

Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

Posledních pár let jsou k mání historické betlémy, určené k vystřižení, případně vyřezání z překližky. A nejen historické. A tak jsem jich už vyřezala asi 30, doma mám 16. A knihy o betlémech tohoto autora se mi staly nezbytnou příručkou.

31.01.2020 5 z 5

Dračí kosti Dračí kosti Amy Tan

Z mého pohledu nejslabší kniha autorky, která píše solidní společenské romány ze zajímavého americko-čínského prostředí.

21.01.2020 2 z 5

Moje cesta za Scarlett Moje cesta za Scarlett Klára A. Samková

Průvodce po americkém Jihu perspektivou románu Odváté větrem. Kdo by tam a takto nostalgicky chtěl jet, může získat trochu inspirace. Čtivé, jednoduché, popisné. Většinu knihy lze bez jakýchkoli výčitek přeskočit, literární kvalita nula.

21.01.2020 1 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Jednodušší vyprávěnky zajímavé popisem Korfu, místních zvyklostí a tamního způsobu života. Psané poněkud neobratně, četba na jedno odpoledne či delší cestu vlakem. Určitě neurazí.

28.12.2019 1 z 5

Terezka Martinová Terezka Martinová Marie Holková

Přečteno v dětství, moc mě to tenkrát bavilo a to jsem ještě o sv. Terezičce nic bližšího netušila, brala jsem to jen jako knihu o malé holčičce a jejím rodinném prostředí s hezkými vztahy. Poetické. Nelze číst jako nějaký oficiální životopis, není to určeno dospělému čtenáři, tudíž tam není nic o krizi víry. Není to opravdu žádné literární veledílo a občas mi to přijde trošku nábožensky přepjaté - a to mi víra v Boha není cizí. Nicméně podstata je jasná - dcery Martinovy byly vychovány ve slušnosti, odpovědnosti a vzájemné lásce a v tom podle mě přínos knihy spočívá.

24.10.2019 3 z 5

Vaše rodinná kronika krok za krokem Vaše rodinná kronika krok za krokem Lenka Peremská

Pro mě velmi užitečná při mém amatérském genealogickém bádání. Ještě tak sebrat rozum do hrsti a konečně tu rodinnou kroniku sepsat. Knihu si půjčuju pořád dokola, koupím si ji. Třeba ji využije ještě i nějaký můj možný následovník.

24.09.2019 5 z 5

Zorro: Legenda začíná Zorro: Legenda začíná Isabel Allende

Jejda, to bylo jako Fanfán Tulipán a Tři mušketýři s Angelikou, královnou andělů dohromady. Mám Allendovou velmi ráda, ale po přečtení této knížky jsem musela konstatovat, že i mistr tesař atd. Kupovat jsem to teda nemusela, asi posunu do knihobudky, přitom mnoho jejích knih má v mé knihovně stálé místo.

19.09.2019 3 z 5

Večery u krbu Večery u krbu Ondřej Neff

Zajímavé doplnění informací pro čtenáře pentalogie Sňatky z rozumu především, ale obecně všech knih Vladimíra Neffa. Dozvíte se podrobnosti o tom, kdo byl v jeho knihách kdo, čím se spisovatel inspiroval, jak žil. Styl psaní Ondřeje Neffa je spíše dokumentární.

19.09.2019 3 z 5

O veveřici O veveřici Ernest Thompson Seton

Poprvé mi knížku četla babička, je to příběh krásný, napínavý, dobrodružný, veselý i smutný, život zvířátka se všemi jeho nástrahami. Držela jsem veveřici palce a dodnes mám pocit, že knížka je tak trochu i o mně a životě vůbec.

18.09.2019 5 z 5

Krb bez ohně Krb bez ohně Maryna Radoměrská (p)

Plnotučná červená knihovna, brak jak zvon! Vytahovaly jsme s kamarádkou tyhle klenoty z knihovničky mojí prababičky, když nám bylo tak 12 - 14, četly to nahlas v létě u vody a válely se smíchy. Ona byla krásná, on byl bankéř - okamžitě se sňatkem se tato chudobná, leč čistá dívenka z prostého příbytku změnila obratem upracované ručky v dámu z vyšších kruhů, která bez problémů vedla domácnost ve vile plné služebnictva a požívala od nich zaslouženého respektu, s lidmi z řad smetánky jednala na takové společenské úrovni, že nikdo nepoznal její prostinkou výchovu a naopak kdekterá milostslečna mohla se u ní učit bontonu. Odehrává se tam plno senzačních náhod a vše spěje k závěrečnému obrovskému hepyendu - jak náleží! Miluju větu: Krajkový jabot na povadlé její hrudi poplašně se chvěl! Doporučuju nejvíc! Oceňuju vysoko, protože je to opravdu zábava, bez ironie. Prvorepublikově naivní.

03.09.2019 5 z 5

Pán ze San Franciska Pán ze San Franciska Ivan Alexejevič Bunin

Jedinečné, nadčasové, nádherným jazykem psané, jakým už dneska málokdo vládne. Ruská klasika, která neomrzí, nepodbízí se lacinou čtivostí, nádherně vykresluje ruskou duši, fatalismus, mentalitu vůbec. Šlechtic, nebo mužik, nic mezi tím, to je Buninův Rus. Ze samotné povídky Pán ze San Franciska mrazí. Přenese člověka přesně tam, kam autor zamýšlel a přiměje ho zamyslet se nad tím, že jednou vše pomine, vše se změní, a přijde to nečekaně, ach, nečekaně... bez ohledu na naše přání, předpoklady a pocit, že máme všecko v rukou a život a svět pod palcem. Velmi, velmi doporučuji.

22.08.2019 5 z 5

Louskáček a myší král Louskáček a myší král Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Nádherná knížka, pro děti plná tajemství, pro dospělé návrat do světa fantazie, vánočního očekávání. Mám právě tot zobrazené vydání a ilustrace jsou nádherné, miluju je od dětství. Jeden z rodinných knižních pokladů. Film naprosto nesrovnatelný, komerčně přihlouplý, doporučuji číst.

21.08.2019 5 z 5

Pokojové rostliny Pokojové rostliny Karel Hieke

Nejzásadnější kniha o pokojových rostlinách.

13.08.2019 5 z 5

Hřbitovní kvítí na smetaně Hřbitovní kvítí na smetaně Vladimír Poštulka

Nečte se úplně snadno, ale je to velmi zajímavá kniha. Má dvě roviny - první je román, který, ač to autor jaksi popírá, nese určité autobiografické prvky, druhá je souborem rozsáhlých poznatků autora o vlivu osobního života spisovatelů velmi širokého časového rozpětí na jejich tvorbu, ať již na její obsah, či formu. Je velmi přínosné si obě roviny přečíst a postupem času čtenář poznává, že jsou podivuhodně skloubené do organického celku. Taková kniha vznikne málokdy. Původně jsem hodlala strhnout hvězdu za podle mě až obsedantní zabývání se sexem, sexuálními preferencemi, orientacemi a mnohdy i úchylkami slavných, méně by snad bylo více, místy mě to otravovalo a nudilo, protože co si budem vykládat, je to furt dokola - nevěry, homosexualita, promiskuita. Ale nakonec dávám plných pět s díky za to, co jsem se dozvěděla o slavných dílech, které jsem opakovaně nebyla schopna číst, např. Joyceova Odyssea či Milence lady Chatterleyové. Doporučuji ke čtení těm, kteří nemají četbu jen jako lehkou zábavu a nevadí jim občas se zamyslet, dát si práci s proniknutím do souvislostí a třeba se i v textu vrátit a číst znova. Není to tak úplně běžná beletrie.

12.08.2019 5 z 5

Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic Tomáš Dvořák

Vynikající kniha - jako celá série. Pro milovníky historie, literatury, Prahy a jejího kouzla.

01.08.2019 5 z 5