Lidové betlémy v Čechách a na Moravě

Lidové betlémy v Čechách a na Moravě https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58329/lidove-betlemy-v-cechach-a-na-morave-58329.jpg 4 7 3

Odborný pracovník muzea v Třebochovicích V.Vaclík ve své studii popisuje vznik a vývoj lidového betlemářství od 2.poloviny 18.století, kdy se betlémy z chrámů dostávají i do domácností a stávají se součástí vánoční výzdoby. Autor mapuje tyto oblasti: Krkonoše a Pojizeří, Podkrkonoší a Rýchory, Broumovsko a Náchodsko, Střední Čechy a Příbramsko, Šumava a její podhůří, Jindřichův Hradec, Třešť, Třebíč, Vysočinou k Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Česká Třebová, Hřebeč a Jeseníky, Opavsko, Valašsko, Králicko, Orlické hory, Třebechovický betlém.... celý text

mol378
31.01.2020 5 z 5

Posledních pár let jsou k mání historické betlémy, určené k vystřižení, případně vyřezání z překližky. A nejen historické. A tak jsem jich už vyřezala asi 30, doma mám 16. A knihy o betlémech tohoto autora se mi staly nezbytnou příručkou.

Corso
21.11.2019 4 z 5

5 rokov dozadu u mna zacal taka mala predvianocna tradicia, kazde vianoce si vystrihnem nejaky novy papierovy betlem. Trosku mi je luto tych prvych betlemov ktore bohviekedy zase vystavim ked vzdy mam nejaky novy. Kazdopadne, pre cloveka ako ja, kniha o betlemoch povinne predvianocne citanicko. Zaujimave veci o tvorcoch, oblastiach, lokalnych specifikach, historii, zaujimave veci o samotnej tvorbe a dost dobry fotograficky material. Zasluzilo by si aj luxusnejsiu formu ale tak rok 1988.
PS: Stale hladam Chramove betelmy. :)

milan.krimsky
21.01.2015 3 z 5

dobrý průvodce po Čechách i Moravě

Vánoce tradice betlémy české tradice

Vladimír Vaclík
česká, 1925 - 2013