mistrikova mistrikova komentáře u knih

Triumf Viscontiů Triumf Viscontiů Bellinda Rodik

Krásně popsaný příběh renesančního malíře Bonifazia Bemba, který byl velmi oblíbeným umělcem Francesca Sforzy a Marii Bianci Visconti. Autorka popisuje jeho dětství i Bembovu nešťastnou platonickou lásku k Marii Biance Visconti i intriky na dvoře Francesca Sforzy. Čtenář se zde také dozvídá o vzniku tarotových karet, tzv. Trionfi, i o jejich roli ve spiknutí proti vládcům Milána. Kniha stojí za přečtení.

28.01.2022 5 z 5

Pohlednice z Itálie Pohlednice z Itálie Alex Brown

Kniha je oddychové čtení, taková harlekýnka. Rozhodně nečekejte, že by se děj odehrával někde v Itálii. Naopak, hrdinka žije v Londýně a pracuje pro starší manžele, kteří pronajímají sklady k uložení věcí. A od toho se odvíjí příběh. Pátrání po majitelce věcí ze skladu, která nezaplatila za pronájem. Kniha mě zklamala. Podruhé bych jí už nečetla.

28.01.2022 2 z 5

Z příkazu krále Z příkazu krále Kate Emerson

Historický román vystavěn na základě reálné historické postavy, která se vyskytovala na dvoře Jindřicha VIII., Elisabeth Brookeové, přezdívané Bess. Spisovatelka se zabývá obdobím po popravě Kateřiny Howardové, kdy Jindřich opět hledá další manželku. Zalíbí se mu Bess, ale ta před ním prchá ke svým rodičům a setkává se s Williamem Parrem. Opět je v tomto příběhu vykreslen život na královském dvoře, intriky i nešťastné lásky. Autorka se vyzná v tudorovské historii a ačkoliv se příběh někdy ubírá i směrem červené knihovny, jde o povedené dílko.

28.01.2022 5 z 5

Karavana z Benátek Karavana z Benátek Muriel Romana

Moc pěkné zpracování života Marca Pola od teenagerského věku, kdy se ve svých rodných Benátkách zamiluje do Donatelly, své první lásky, návrat jeho otce Niccola a jeho bratra Mattea z dalekých cest a útěk Marca za cestovatelským dobrodružstvím s krásnou otrokyní Núrzad. Během dlouhého několikaletého putování s otcovou obchodní karavanou za Kublajchánem zažívá spoustu dobrodružství. Poznává zvyky cizích krajů a národů a často se ocitá na pokraji života a smrti, ať při pouti přes velehory Nepálu, poušť Gobi, nebo při setkávání s nebezpečnými nepřáteli a bojovníky Kaduem, Abakou aj. Jak získává obchodní i diplomatické zkušenosti a podléhá dobrodružné povaze, vrhá se často bezhlavě do vyhrocených situací. Můžeme pozorovat, jak se i vyvíjí jeho charakter a z naivního chlapce se stává mužem. Oceňuji nejenom popis samotného cestování, ale i zmínku o zvycích národů a politické situaci na dálném Východě a Orientu.

19.09.2021 5 z 5

Mezi dvěma královnami Mezi dvěma královnami Kate Emerson

Kniha je romantickým zpracováním života Anne Bassette, která byla skutečnou historickou postavou a jejíž otčím byl Arthur Plantagenet, který byl zprvu ve službách Jindřicha VIII., než u něj upadl v nemilost. Sledujeme snahu její matky dostat Annu i jeji sestru Catherine ke dvoru jako dvorní dámy současné manželky Anny Boleynové. Situace však na královském dvoře je nejistá, plná intrik a obav z toho, že být milenkou krále skýtá jak výhody, tak nevýhody a nebezpečí v podobě stejného osudu, který potkal Annu Boleynovou. Král hledá milenku i budoucí královnu, protože i nadále touží po mužském dědici. Autorka zde čerpá z dostupných historických pramenů, ve kterých Anna Bassettová mohla být jednou z jeho milenek, a tak se roztáčí soukolí dvorských intrik i milostného jiskření mezi Annou a králem...i dalšími nápadníky. Pěkná kniha. Zajímavé čtení.

12.09.2021 4 z 5

Ovidiova poslední láska Ovidiova poslední láska Jaromíra Sekotová

Dle anotace jde o dívčí román, ale stylem psaní spíše vyhovuje dospělému znalému historie starověkého Říma.
Pojednává o posledních letech života Publia Ovidia Nasona, který byl císařem Augustem poslán do exilu z neobjasněných důvodů. Exil trávil v Tomidě, městě Gethů, dnešním Rumunsku. Jeho příběh vypráví jeho poslední láska, Rusavi, která je napůl Řekyně a napůl Gethka. Kniha je psána citlivě, takříkajíc lyricky, mladou ženou, které se Ovidius ujal v jejích 15 letech, vzdělával ji v latině a která se o něj starala po zbytek jeho exilu až do jeho skonu. Román by se mohl líbit čtenářům/čtenářkám, kteří mají rádi historické romány o době římské a mají povědomí o římských básnících a jejich době.

20.03.2021 4 z 5

Nataša se bojí lásky Nataša se bojí lásky Nora Roberts

Chtěla jsem zkusit si přečíst harlekýnku od světoznámé autorky. Předesílám, že jsem romantička, trochu pragmatická a pár harlekýnek jsem už četla. Většinou však čtu historické romány. Nicméně kniha mě docela zklamala stylem, jaký byl napsaný. Námět dobrý, ale silně pokulhávalo chování obou hlavních postav. Ač romantika, tak jejich chování naprosto nelogické a dialogy neuvěřitelné, ploché myšlení i jednání ve vztahu. Nevím, jestli tento styl psaní odráží způsob myšlení Američanů nebo je jejich naturel tak odlišný od Evropanů. V souhrnu výplach zbytku mozkových buněk.

29.01.2021

Kateřina Keplerová Kateřina Keplerová Katja Doubek

Kateřina Keplerová byla matka slavného německého astronoma. Kniha vypráví její životní příběh, které se odehrával v 16. století, v době nizozemské revoluce, násilné rekatolizace, utlačování protestantů a kalvínistů, kdy kdokoliv mohl být nařčen z čarodějnictví a odsouzen k upálení. Doba plná kontrastů. Její život nebyl lehký již od dětství, kdy ji vychovávala pěstounka a naučila ji bylinkářství. Následovalo bouřlivé manželství, vychovávala čtyři děti prakticky sama, zatímco její manžel opakovaně odcházel do války v Nizozemí. Kniha dává nahlédnout i do života její širší rodiny. Popisuje také mateřství, vysokou novorozeneckou úmrtnost i rizikovost porodu v domácích podmínkách. Dobu, kdy nebyla dostupná lékařská péče a ženy se spoléhaly buď samy na sebe, na sousedku nebo na porodní bábu a bylinkářky. Je také i takovou malou studií o čarodějnických procesech. Ačkoliv je to již několik let, co tato kniha vyšla, stojí stále za přečtení.

19.01.2021 5 z 5

Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy Graham Greene

Graham Greene je můj oblíbený spisovatel, který mě oslovil svým stylem psaní i vyjadřováním svých myšlenek a názorů, což mě pak nutí k přemýšlení nad určitými tématy. Oba romány nesou v sobě stopy příběhů o lidech, kteří vlastně hledají sama sebe, ať jsou chudí nebo bohatí penězi i duchem. Honorální konzul vypráví příběh doktora Eduarda Plarra žijícího v Argentině, kde obyčejní chudí lidé žijí poněkud odevzdaně své životy v chudobě. Je pod nadvládou vojenské diktatury a pod vlivem USA. Eduardo je citově chladný, pragmatický muž, který ošetřuje bohaté i chudé. Je napůl Angličan a přátelí se s dalšími dvěma Angličany-se samozvaným doktorem Humphriesem a s honorárním konzulem Charleym Fortnumem. Ten se omylem dostane do rukou únosců a rozjíždí se sarkasticko-groteskní změť událostí. Asi nejlépe charakterově vykreslenou postavou je právě konzul. Není to žádný hrdina. Je to starý muž, který miluje svou velmi mladou manželku, kterou si našel v nevěstinci a hledá svou míru v pití whisky.Příběh má více rovin a autor nás nutí se zamyslet na tématy jako je: víra v sebe samého, víra v Boha, láska, naděje, hledání sebe sama i beznaděj. Dokonce cíleně kritizuje politiku, ať marxismus a komunismus, tak i kapitalismus.
V druhém románu, Doktor Fischer ze Ženevy, autor vypráví příběh Alfreda Jonese, který se zamiluje do Anny Luisy, dcery zámožného výrobce zubní pasty, doktora Fischera. Hlavní hrdina není mladý, je o 30 let starší od své ženy, je handikepovaný a není bohatý. Nicméně je bohatý duševně a charakterově. Jeho žena nemá dobré vztahy s otcem. Doktor Fischer se totiž na svých večírcích vyžívá v ponižování své klaky známých, stejně zámožných lidí. Opravdový charakter se však projeví až na posledním večírku ke konci knihy. Obě dvě knihy doporučuji. Jsou čtivé a opravdu čtenáře donutí přemýšlet.

05.01.2021 5 z 5

Vyhnanci Vyhnanci James Joyce

Jde o tříaktovou hru pojednávající o nevěře fyzické i duševní. Hlavním hrdinou je spisovatel Richard, který žije ve volném vztahu s Bertou. Ačkoliv on ji byl opakovaně nevěrný s různými ženami, a navíc udržoval platonický vztah s učitelkou hudby svého syna, Berta mu dosud nebyla nevěrná. Proto připraví zkoušku pro Bertu i svého nejlepšího přítele Roberta, o kterém ví, že k Bertě od začátku chová milostné city. V posledním dějství se čtenář/divák dozví, zda zvítězí láska, touha či přátelství.

02.01.2021 5 z 5

Waverley aneb Před šedesáti lety Waverley aneb Před šedesáti lety Walter Scott

Tato kniha nebude patřit k nejčtenějším ani nejčtivějším. Zda je to rozsáhlým a květnatým opisem skotských hrdinů i skotského naturelu, přenechám na zvážení ostatním čtenářům. Byla dlouho rozpracovaná v šuplíku, jak sám autor podotkl v doslovu. Nicméně i po několika staletích nám dává nahlédnout do doby občanské války ve Skotsku, kdy horalé se snažili dosadit na trůn následníka trůnu ze Stuartovské dynastie z francouzského exilu. Hlavní hrdina Edward Waverley je zprvu vykreslen jako snílek, rozmazlený, naivní budoucí dědic anglického panství Wayverley-Honour. Nejprve získá místo v anglické armádě, aby dle mínění své vlivné rodiny, dostál rodinným tradicím a vybudoval si zářnou vojenskou kariéru a slávu. Vlivem událostí a osudu se však dostane na opačnou stranu, tj. na stranu jakobitských horalů, kde zažije četná dobrodružství. Jeho charakter vyzrává. Poznává, co je opravdové přátelství, hrdinství, ušlechtilost a také skotské klanové tradice. V románu samozřejmě nechybí láska opětovaná i neopětovaná. Hodnotila jsem jen 3* kvůli první polovině románu, která nebyla pro mě příliš čtivá, byla náročná na pozornost. Ale vzhledem k celku hodnotím román kladně. Obzvláště snaha přiblížit skotské prostředí.

29.12.2020 3 z 5

Železný muž Železný muž Paul Féval

Váhala jsem mezi 4 a 5 *. Příběh se odehrává v Bretani 15. století. Najdete v něm lásku, politické hry, romantickou tajemnou zápletku, prvky pověsti i romantického historického románu. Mojí oblíbenou postavou byl trpaslík Lamželezo. Doporučuji k přečtení jako oddychovku pro romantické duše, které mají rády Francii.

25.11.2020 5 z 5

Zimní královna Zimní královna Hana Parkánová-Whitton

Moje první kniha od autorky. Nic jsem neočekávala. Ale bohužel jsem z této historické fikce byla zklamána. Autorka mohla vytěžit z historického příběhu více. Knížečka útlá a spíše to sklouzlo k červené knihovně. Škoda.

31.10.2020 2 z 5

Rysavá jalovica Rysavá jalovica Martin Kukučín

Hezká povídka o sedlákovi Adamu Krtovi, který si rád popije alkoholu, což mu způsobí značné lapálie.

25.09.2020 4 z 5

Léto skončilo v neděli Léto skončilo v neděli Eva Hlavatá

Jestli někdy budete brouzdat bezcílně městskou knihovnou nebo najdete v knihovně vašich rodičů ( tak jako já), prarodičů, tuhle útlou knížečku, přečtěte si ji. Je to moc hezky napsaná detektivka.

19.09.2020 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Haleluja! Konečně jsem dočetla tuto sérii. A poslední díl mi přišel dost rozevlátý a natahovaný. Navíc mi vadil i překlad, ve kterém bylo dost gramatických chyb a často text vypadal, jako by vypadl z automatického překladače nebo ho překládal amatér... Za mě nejslabší díl, dost jsem se nudila.

17.08.2020 2 z 5

Mediciovci: Mocný rod Mediciovci: Mocný rod Matteo Strukul

Po přečtení níže uvedených komentářů, které poukazovaly na nekvalitní český překlad, jsem si všechny tři díly koupila ve slovenčině od Slovartu. Kniha i styl psaní se mi velmi líbila. První díl pojednává o Cosimovi a Lorenzovi, stavbě katedrály ve Florencii i o politické situaci ve Florencii a v celé Itálii 15.století. Koho zajímá historie Itálie a neslavnějšího florentského rodu Medici, určitě se mu bude kniha také líbit. Slovenský překlad byl kvalitní a velmi příjemně se četl, i když sem tam se našly chybičky jako např.zapomenuté písmeno ve slově. Stran italského autora je to svěží vítr do plachet v italské literatuře, která v posledních letech nezažívá zrovna nejlepší časy. Je známo, že Italové jsou jedním z národů, kteří téměř nečtou. A italských spisovatelů je také pomálu. A tento autor si opravdu dal hodně práce se studiem zdrojů, viz poznámka autora na konci knihy.

19.07.2020 5 z 5

Salon Eliott Salon Eliott Jean Marsh

Knihu jsem přečetla asi za 2.5 dne a řekla bych, že je lepší než seriál vysílaný u nás v 90.letech. Příběh se odehrává na pozadí poválečné nezaměstnanosti a chudoby, která ve společnosti ústí ve vznik IRA a socialistů, protestujícím proti sociálním nerovnostem. Líbila se mi chuť se vymanit ze zaběhlých stereotypů "lepší společnosti", kdy se od žen očekávalo být pouhou manželkou, eventuelně milenkou. Příběh dobře vystaven na rodinném tajemství a snaze vymanit se z minulosti i chudoby svojí pílí a snahou s pomyslnou trochou toho štěstí.
Doporučuji jako prima oddychovku.

11.02.2020 5 z 5

Společník Společník John Grisham

Hlavní postava, mladý právník, Kyle mi nebyl příliš sympatický, protože byl tak trochu srab a prakticky mu nic jiného nezbylo, než dělat tajného agenta pro FBI. I přes moje "antipatie" vůči hrdinovi knihy se mi příběh moc líbil jako každá kniha od Grishama.

03.02.2020 5 z 5

Antikrista Antikrista Amélie Nothomb

Tuto útlou knížečku jsem si před pár lety koupila ve výprodeji za 1 € v jednom piešťanskom knihkupectví. Název knihy je odvozen od jména Krista, která je pravým opakem hlavní hrdinky Blanche. Kniha je rádoby psychologickou sondou do nitra 16-leté ušlápnuté, intelektuální, introvertní studentky, která chtě nechtě je i není obětí manipulace své stejně staré rádobykamarádky, která ji i její rodiče pěkně vypeče. Kniha stojí za přečtení, ačkoliv mě neoslovila svým námětem. Nicméně lze vysledovat způsob myšlení "západoevropanů", který nám v některým směrech může být vzdálený. Například že člověk žijící v sociálně znevýhodněném prostředí by měl být pozitivně diskriminován, aby měl šanci dosáhnout stejné úrovně vzdělání, práce a zároveň by na něj neměly být kladeny stejné nároky jako na ostatní. A také že jeho negativní stránky povahy a chování jsou determinovány práve tím znevýhodněným millieu, ze kterého pochází. Vidím v tom jeden z důvodů toho, v jakém srabu se nyní nachází celá západní Evropa.

03.02.2020 2 z 5