Mira7 Mira7 komentáře u knih

Aschenputtel und andere Märchen der Brüder Grimm/ Popelka a jiné pohádky bratří Grimmů Aschenputtel und andere Märchen der Brüder Grimm/ Popelka a jiné pohádky bratří Grimmů Jacob Ludwig Carl Grimm

Vhodná kniha pro němčináře, které baví číst v němčině pohádky. :-)

28.10.2022 5 z 5

O lidskou identitu O lidskou identitu Václav Havel

Kniha sebraných spisů, fejetonů, úvah a dokumentů jedné doby. Nejedná se o ucelenou dějovou posloupnost, takže si čtenář může pročítat různě "na přeskáčku". Myslím, že v rámci dějepisu na školách by se z této knihy předčítat dalo a bylo by to ku prospěchu a k pochopení dobové atmosféry. Dosti mne zaujaly některé pasáže, ve kterých Václav Havel rozebírá a rozvíjí právní formulace a úvahy, buď ve fejetonu nebo přímo v rámci své obhajoby adresované státní moci. Měl velmi dobré právní myšlení, což muselo asi být adresátům ke vzteku. Líbil se mi fejeton na téma "příživnictví" a opět velmi dobře autorem téma rozebíráno z více úhlů pohledu.

13.08.2022 5 z 5

Německá gramatika jednoduše a prakticky Německá gramatika jednoduše a prakticky Iva Michňová

Pro všechny němčináře, pro které je němčina opravdovým koníčkem, a kteří už nemají problém vést v němčině běžnou komunikaci nebo technické jednání, ale čas od času si nevybaví základní gramatická pravidla. Pořízením této knihy už nebude potřeba hledat sešity z němčiny ze základní školy, gymnázia apod. :-) Kniha je zpracována vynikajícím a přehledným způsobem. Gramatický obsah je skutečně bohatý. Nechybí nic. Lekce se dobře čtou.

11.06.2022 5 z 5

Naučte se programovat počítačové hry za 24 hodin Naučte se programovat počítačové hry za 24 hodin Michael Morrison

Videohry a PC hry se staly mou zálibou od chvíle, kdy jsem asi v osmi letech poprvé držel v ruce handheld "ruské chobotničky". :-) Pak už mne to nepustilo... Kniha je hodně dobrá, nabízí příklady, CD obsah. Proces tvorby a výstavby her je velmi podrobný. Nemám ambici být programátorem her, spíše mne to jen zaujalo. Knihu doporučuji všem, kdo si rádi hrají (protože pak nezlobí).

06.06.2022 5 z 5

Němčina - 500 vět k překladu Němčina - 500 vět k překladu Eva Maršálková - Podhajská

Velmi kvalitní kniha, němčinářům mohu jen doporučit. Zajímavé a různorodé věty z různých oblastí a témat. Klíč k překladům ukáže, jak elegantně je možno do němčiny překládat. Pro ty, kteří profesně do němčiny překládají, bude kniha posunem. Btw..nebo tedy Übrigens. :-), vložená věta o Chucku Norrisovi navíc i pobaví. :-)

18.04.2022 5 z 5

Kafkonomie: Z boží vůle bankéř: rozhovor Romana Chlupatého Kafkonomie: Z boží vůle bankéř: rozhovor Romana Chlupatého Tomáš Sedláček

Zajímavá kniha, která díky bohatým znalostem a rozhledu účastníků rozhovoru přesahuje rámec ekonomie a zabíhá jinam, ať už směrem k filozofii nebo sociologii. Kniha je teprve z roku 2018, ale vzhledem k četným událostem od té doby je bohužel nemá možnost rozebírat. Patrně by se jinak ubírala dalším směrem. Snad jediné, co bych knize "vytkl" je, že se viditelně jedná o sice skvělý rozhovor, ale přepisem do formy textu možná trochu utrpěl. Ale to je jen minimální vada na jinak velmi zajímavých myšlenkách.

10.03.2022 5 z 5

Mistr Jan Hus Mistr Jan Hus František Josef Čečetka

Rok se s rokem sešel a zatímco loni touto dobou jsem dočítal Jana Žižku, letos Jana Husa. Jedná se s přehledem o mé nejoblíbenější historické téma, takže se až divím, že jsem se k těmto publikacím dostal tak pozdě. Ale četl jsem dříve z jiných zdrojů. Neměl jsem moc představu o způsobu zpracování knihy. Zatímco Jana Žižka od Petra Čorneje spadá do historicky vědeckého zpracování, tady se čtenáři dostane do rukou beletrie. Knize dávám nejvyšší hodnocení, naprosté absolutorium. Začátek mi přišel možná trochu plošší nebo poněkud schématický, ale postupem jsem se začítával a zpracování nemohu nic vytknout. Pokud uvážím postavu Jana Husa, myslím si, že ani kniha nedokáže vystihnout jeho obrovskou osobnost. Je to možná jediný Čech, jehož význam výrazně přesáhl české prostředí a je dobře znám i v cizojazyčném prostředí. Paradoxně je velmi pozitivně hodnocen v oblastech, ze kterých a ve které ho odsoudili. Čtenář se z knihy dozví hodně, atmosféra doby je popsaná velmi dobře, ať se jedná o otázky víry, které hrály v té době hlavní společenskou roli nebo o dobovou politiku. Od příjezdu do Kostnice to už „jde z kopce“, nedobře se čte o Husově utrpení během věznění, ale jeho zarputilost je obdivuhodná. Konec knihy je velmi emotivní a nečetl se mi vůbec dobře. I šest století poté si jej připomínáme státním svátkem a to je dobře.

26.02.2022 5 z 5

Targa: Okamžik před smrtí Targa: Okamžik před smrtí B.C. Schiller

V žánru krimi mám několik oblíbených autorů, občas ale sáhnu po nějaké novince. Jako v tomto případě. Kniha mne nezklamala. Targa byla zajímavá ústřední postava, neměl jsem problém si ji oblíbit. Proč dávat psovi profláklé jméno Ben, když se může jmenovat Pes?

17.10.2021 3 z 5

Excel VBA - Výukový kurz Excel VBA - Výukový kurz Martin Král

Dříve mne zaujala informace, že se v Excelu dají programovat hry. To byl podnět, který mne přiměl chtít se trochu více o Excelu v souvislosti s programováním dozvědět, a který mne nepřímo přivedl až k této knize. Je skutečně na vysoké odborné úrovni a dobře zpracovaná. Přiložené CD umožní si hned vše přehrávat. Rozhodně to není na jedno přečtení, ale na dlouhodobé studium.

09.10.2021 5 z 5

Zkamenělá minulost Zkamenělá minulost Oldřich Fejfar

Velmi čtivě psaná kniha o historii života na Zemi doprovázená množstvím hezkých ilustrací. Obzvláště dobře se mi četly kapitoly věnované dinosaurům a popisu výzkumných prací a objevování zaniklých světů v 19. století. Dříve jsem se o toto téma zvlášť nezajímal, takže jsem rád za doplnění této mezery v přehledu.

29.09.2021 5 z 5

Nejužívanější anglická přísloví Nejužívanější anglická přísloví Eva Lacinová

Hezky tematicky řazená anglická přísloví. Celé se to pěkně čte a čtenář má možnost vnímat i nuance jazyka a jeho vtipnost. Z hlediska etymologie mne docela překvapilo, kolika anglickým příslovím lze přiřadit vhodný český ekvivalent.

13.07.2021 5 z 5

Konopí Cannabis Konopí Cannabis Michal Ruman

Z textů, které jsem na téma konopí v minulosti čítával, byla patrná snaha konopí spíše jen účelově propagovat. Tato kniha se vyznačuje odborností a dobrým zpracováním tématu. Kdo čeká prvoplánovou snahu konopí dělat reklamu, bude asi zklamán. Kdo se chce něco dozvědět, publikaci ocení.

24.04.2021 5 z 5

Microsoft Excel 2016 - Podrobná uživatelská příručka Microsoft Excel 2016 - Podrobná uživatelská příručka Jiří Barilla

Přínosná kniha pro denní využití v praxi. Excel toho umí hodně a je škoda alespoň část z toho neumět taky, kniha dobře a názorně vysvětluje.

17.04.2021 5 z 5

Čchi kung Čchi kung Radomír Růžička

Další kniha na mé oblíbené téma. Tentokrát více zaměřená na praktickou část. Není to na jedno přečtení / zapamatování si, spíše na vracení se ke knize dle aktuální potřeby. Každopádně pro mne návnada na další knihy od autorů.

17.04.2021 5 z 5

Obchodní jednání v angličtině Obchodní jednání v angličtině kolektiv autorů

Skvěle zpracovaná kniha, která pomůže odstraňovat asi dost časté gramatické chyby např. v předložkách a spojeních. Takové hodně britské :-), angličtina na úrovni.

10.04.2021 5 z 5

Tabatěrka z Bagomba Tabatěrka z Bagomba Kurt Vonnegut Jr.

Nějakou dobu (dlouhou) jsem knihu ve své knihovně přehlížel, až jsem na ni skoro zapomněl. Neměl bych asi ani přiznávat, že jsem ji vzal, protože už nebylo moc co jiného číst. Tak nějak už ze záložky jsem rychle poznal, že to bude dobré, a že bude i legrace. Povídkou je už skoro i Úvod knihy. Jedna povídka lepší, než druhá. Říkal jsem si v průběhu čtení, jak je báječné, že Kurt Vonnegut přežil bombardování Drážďan (a věřím, že i on byl rád), a že měl možnost takové báječné povídky sepsat.

27.12.2020 5 z 5

Němčina – rétorika, prezentace, komunikace Němčina – rétorika, prezentace, komunikace Iva Michňová

Velmi kvalitní publikace popisující témata, nad kterými je třeba nejprve přemýšlet i pokud by byla psaná česky. Prostudovat tuto knihu v němčině je proto docela náročné, její úroveň je určitě nad B2. Kdo tuto knihu dokáže přečíst bez větších zaváhání a je pro něj srozumitelná bez hledání slovíček, může si být jist, že německy umí velmi dobře.

29.10.2020 5 z 5

Meditace pro zdraví Meditace pro zdraví Danny Penman

Dobrá kniha s množstvím užitečných poznatků a rad. Knihy na téma meditací a duchovního, potažmo osobního rozvoje mám rád. Každá z přečtených se něčím lišila a přinesla proto nový náhled. Potěšilo mne, že k některým v knize uvedeným postupům jsem dokázal dospět i sám. Co je fajn, samotné čtení knihy působí odpočinkově, takže i její pouhé přečtení stojí za to.

28.10.2020 5 z 5

Jak prokouknout druhé lidi Jak prokouknout druhé lidi Joe Navarro

Přínosná oči otevírající kniha. Po jejím přečtení si člověk dokáže mnoho věcí lépe interpretovat.

30.06.2020 5 z 5

Tři muži ve člunu jsou zpět Tři muži ve člunu jsou zpět Tomáš Klimek

Vtipné čtení. Pokud se kniha inspirovala stylem psaní J. K. Jeromeho (přímo předlohu jsem nečetl), jak naznačuje obal, povedlo se styl napodobit a převést jej do českých reálií myslím dobře.

31.05.2020 4 z 5