Mimir Mimir komentáře u knih

O mlčení O mlčení Anselm Grün

Anselm Grun dokonale pochopil anatomický pomer, ktorý dnes mnohí nechápu a to síce: 2 uši a len jedny ústa.

25.03.2018 5 z 5

Záblesky paměti Záblesky paměti Timothy Leary

Flashbacks alebo Life of troublemaker..potom čo som prečítal, by som dokonca videl slovo troublemaker ako synonymum slova leary..veľmi pútavo napísaná autobiografia bez absencie pikantných zážitkov..mám pocit, že autor sa pri opise nevyhýbal takmer ničomu..kto chce získať poznatky o psychedelickej etape americkej psychológie (a nie len o tom) - doporučujem.

23.03.2018 3 z 5

Temná noc Temná noc Svatý Jan od Kříže

bolo pre mňa veľmi zaujímavé čítať Temnú noc paralelne s Learyho Flashbackmi, pretože americký psychológ neraz kontemplatívneho mystika spomína v kontexte psychedelik ako známeho protagonistu psilocybínu ...

21.03.2018 4 z 5

Myšlenky Myšlenky Blaise Pascal

Musím sa priznať, že počas cesty touto knihou ma sprevádzal Pascal plný hnevu. Za ten hnev "mohol" Montaigne, ďalej Pyrhovci, ateisti, stoici a všetci, ktorých Pascal v tomto diele bral na pranier. Nejednu myšlienku som si musel pre jej originalitu vypísať, ale viac som si ich vypísal z Montaigneho Esejí. Rozhodne tu ale nehovorím o strate času. Pascalov duch je v knihe tiež prítomný a teda zážitok je zaručený.

15.03.2018 3 z 5

Minutová moudrost Minutová moudrost Anthony De Mello

Pri tejto knihe som musel zápasiť sám so sebou, pretože som mal veľký problém ostať pri jednom príbehu na deň, ale spätne musím povedať, že je to tak správne - aj keď originalita príbehov navádza na zhltnutie knihy. Vyvarujte sa toho!!! :) Prinesie Vám to ovocie!

14.03.2018 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Obsah tejto knihy rozhodne nie je obmedzený dobou, alebo vtedy aktuálnym dianím. Orwell uchopil ideu, pred ktorou si veľa ľudí zakrýva oči a podal ju v koncepte prijateľnom (poviedka o zvieracej farme). Totiž ľudia si nikdy nebudú rovní - alebo, niektorí si budú rovnejší. To je odkaz, to je zákon implicitne platný kým spoločnosť stojí na človeku. A Orwell zašiel ešte ďalej, keď ukázal, že volať po zmene, po odstránení autokracie, tyranie alebo politických hegemónoch, je zbytočná strata síl, nastúpia ďalší a rad je nekonečný.

14.03.2018 5 z 5

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa 1 Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa 1 Arthur Conan Doyle

Nech mi to Poe odpustí, ale Conan Doyle a jeho Sherlock Holmes je cestou intelektuálneho dobrodružstva s obrovským zmyslom pre detail a podľa mňa, nemá v detektívnej beletrii konkurenciu. Je to práve Doyle, kto vytvoril akýsi novoveký obraz detektíva "mentalistu" opierajúc sa o logiku a všeobecný prehľad.

14.03.2018 5 z 5

O duševním klidu (8 úvah) O duševním klidu (8 úvah) Lucius Annaeus Seneca

Seneca, Marcus Aurelius, Epiktétos či Epikuros. Diela týchto autorov spája jedna spoločná črta - bez dátumu spotreby. Je až neuveriteľné koľko uvedomení a sebapoznaní text navodzuje.

12.03.2018 5 z 5

Červená kniha Červená kniha Carl Gustav Jung

"Každý by si mal písať svoju osobnú červenú knihu." To je odkaz C.G. Junga, to je odkaz jeho Liber Novus. Nemožno kritizovať knihu, ktorá je produktom subjektívnych ideí - snovej symboliky a produktov aktívnej imaginácie. Objektívna platnosť myšlienok z knihy je limitovaná. Je však rozhodne silnou pohnútkou pochopiť sebe samému prostredníctvom seba a odhaliť svoj proces individualizácie, svoje bytostné JA. Kniha vyžaduje širokú platformu poznania, v opačnom prípade čitateľ neuchopí ani tretinu textu. Z tvorby C.G. Junga by som doporučoval Červenú knihu si nechať na koniec i tak si myslím, že kniha zaručuje plnohodnotný zážitok iba odbornej verejnosti (psychiatria, psychológia, psychoterapia et cetera ).

05.03.2018 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Pre laika možno zaujímavé čítanie, pre človeka oboznámeného s predošlými koncepciami kognitívnych štruktúr eg. myslenie, je kniha sklamaním. Kahneman vzal Guilfordovu hypotézu konvergentného a divergentného myslenia, pridal zrozumiteľnosť a 600 strán zbytočného textu, dochutil komerčnosťou a kniha bola na svete. Je to opäť jeden z tých produktov, ktoré sa určite budú tešiť obľube, pretože ich implicitným cieľom je sebarealizácia jedinca, ktorá stojí v hierarchii na čele a tak pre protagonistu primitívneho myslenia bude kniha úžasným dobrodružstvom. Inteligentný čitateľ bude prehodnocovať prečítanie každej strany, pretože veľmi rýchlo odhalí, že sa tu nejedná o nejakú zložitú koncepciu, ktorú pochopí menšina, ale starú dobrú ideu - zbrklosť a rozvaha. To, že by Vás text nebavil, nevyhnutne neznamená, že mu nerozumiete, ale, ako v tomto prípade, že je skutočne neinovatívny.

17.02.2018 2 z 5