MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agatho, vy šibalko!
Výborně napsaná a odvyprávěná detektivka, která mě dost bavila. Navíc poměrně krátká, takže vyloženě chuťovka. Během četby prvního Poirota jsem si nějak nemohl zvyknout na osobnost hlavního hrdiny, nicméně postupně jsem se do toho dostal a dnes mě neuvěřitelně baví. Až taková zdravá arogance. K tomu navíc skvělý příběh s ABC a na závěr ono autorčino šibalství. Zkrátka a dobře úžasná kniha.

27.02.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kdysi dávno jsem četl na škole, ale ke většině povinné literatury se postupně vracím ve vyzrálejším věku a to mohu doporučit všem. Opravdu nádherné verše, a to na ně vlastně vůbec nejsem. Nezapomenutelné balady a příběhy, a k tomu ten nádherný jazyk. Dále je myslím zbytečné jakkoli komentovat. Nezbývá než poděkovat mistru Erbenovi. Naprostý skvost.

25.02.2020 5 z 5

Divotvorný klobouk Divotvorný klobouk Václav Kliment Klicpera

Oddychová a nenáročná knížka, která nijak neurazí a sem tam možná i pobaví, především v souvislosti s hostinským a jeho vlastním zájmem. Závěr byl ale možná až moc pozitivní, ale tak co no. Dramata mám rád a ačkoliv se toto nezařadí mezi ta má nej, jsem rád, že jsem na toto narazil, přečetl si to a zároveň si zařadil do přečtených také něco od Klicpery.

24.02.2020 3 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Docela mě pobavila zdejší anotace - "Průměrná oddechová četba." To je ze dvou třetin lživé tvrzení! :D Toto je výborná kniha, která má k oddechu docela daleko. Autor vás dokáže skvěle udržet v napětí a zároveň si nebudete s případným rozuzlením vědět vůbec rady. Spojenectví doktora s Tyresem nemělo chybu. Mě hlavně kromě samotného příběhu neskutečně baví Cobenův styl psaní, jak vás nenápadně zatahuje do děje, jak přidává takové menší vsuvečky, které jsou přitom dokonalé. A to jsem na Cobena narazil vlastně teprve nedávno. O to více jeho knížek je tedy ještě přede mnou. Zkrátka výborné.

24.02.2020 5 z 5

Pohádky Pohádky Karel Jaromír Erben

Některé pohádky jsou opravdu klasiky všech klasik, které se později dočkaly různých přepracování. Kromě televizních pohádek jsem v něčem poznal také Wericha. Což jen svědčí o síle a kvalitě příběhů. Je ale pravda, že v některých pohádkách si Erben nebral servítky a příběhy doplňoval nebo zakončoval krutými způsoby. Nic zbytečného ale v pohádkách nebylo a tím se četly jedna dvě.

20.02.2020 5 z 5

Čtrnáct dní na vojně Čtrnáct dní na vojně Karel Poláček

Hodně povedená knížka a opravdu škoda, že nemá těch stránek více. Ačkoliv se může zdát, že Poláček řekl vše, co říct chtěl. Několik zajímavých poznatků z vojenského prostředí za první republiky a hodně zajímavé večerní filozofování nad pojmem statečnost.

20.02.2020 4 z 5

Anthropoid Anthropoid Jiří Padevět

Znovu klobouk dolů před autorem Padevětem. Úžasný a do detailu rozebraný průvodce, opravdová zásobárna informací.

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Neuvěřitelný příběh. Vlastně ke konci už z obou stran, až běhá mráz po zádech. Dál snad ani nelze komentovat.

18.02.2020 5 z 5

O pejskovi a kočičce: Jak si dělali dort (adaptace) O pejskovi a kočičce: Jak si dělali dort (adaptace) Eduard Hofman

Kultovní příběh. A asi vypovídá zcela o všem, že se jejich počínání dostalo v přenesení do českého jazyka.

18.02.2020 5 z 5

O pejskovi a kočičce: Jak psali psaní (adaptace) O pejskovi a kočičce: Jak psali psaní (adaptace) Eduard Hofman

Krásný dopis napsali. Jazykově si s tím tedy vyhráli. Dost možná jeden z nejznámějších dopisů u nás? :-)

Žurnalistický slovník Žurnalistický slovník Karel Poláček

Docela dobrá satira, místy vtipně napsané vysvětlivky nebo vtipně nakombinované vysvětlivky více hesel, místy naopak dost odvážné vzhledem k době napsání a vydání. Němci jistě radost neměli.

18.02.2020 3 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Tak toto je záruka úsměvů a smíchu. A perfektně ukazuje několik věcí - Čapek byl přímo neuvěřitelně všímavý a ještě výborný v tom, jak to dokázal vložit do textu a dát na papír. A dál také, že choval ke čtyřnohým kamarádům neuvěřitelnou lásku. Což dokazoval vlastně vždy, protože snad každá jeho kniha obsahuje zmínku nebo dvě o psech nebo kočkách. A to je strašně roztomilé a úžasné. Zkrátka a jednoduše nádherná kniha.

R. U. R. / Bílá nemoc / Matka R. U. R. / Bílá nemoc / Matka Karel Čapek

Co dílo, to skvost. Co dílo, to horská dráha emocí. Čtěte během studií v rámci povinné četby, čtěte i po nich.

17.02.2020 5 z 5

Kniha apokryfů / Život a dílo skladatele Foltýna Kniha apokryfů / Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Naprosto geniální počiny ze všech úhlů pohledu, na které si jen vzpomenete. U Apokryfů to chce mít nějaké povědomí o tématech, příbězích a postavách, protože pak si tohoto Čapka užijete o to více. Stojí to rozhodně za to. U skladatele Foltýna zase zjistíte, že takového Foltýna vlastně znáte, akorát pod jiným jménem a v jiné profesi. Bohužel je dílo nedokončeno s informací, že v tomto místě text (a na jen text) Karla Čapka končí :( Stoprocentně doporučuji.

Kalendář / Zahradníkův rok Kalendář / Zahradníkův rok Karel Čapek

Nádherně všímavé, milé, laskavé, lehké, i humorné. Plné úžasných spojení, která působí úplně samozřejmě, ale tak nějak si z nich sednete na zadek. Zahradníkův rok navíc doplněn jednoduchými, leč trefnými a perfektními kresbičkami. U některých pasáž se zaručeně pobavíte, u dalších se zamyslíte, a u těch dalších se zase poznáte. Zkrátka a jednoduše - skvělé!

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Výborné! Skvěle pojato, z několika úhlů pohledu, čímž je udržena čtivost. Kolik takových Foltýnů po světě běhá, kolik jich vlastně známe sami... A bohužel si to nedokáží uvědomit... Mně ho v jednu chvíli bylo až líto. Ale jen na chvilku, než opět promluvil nebo někoho znovu ranil.
Docela na mě padla síla poslední stránky. Vlastně posledního řádku. Text tak nějak utnut a nato poznámka "Zde končí text Karla Čapka." :(

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Ty postavy, to byl v jednu chvíli hotový chaos a myslím, že překladatelka tomu moc nepomohla. Někdy v první třetině jsem musel číst jednu pasáž vícekrát dokola a dokola, abych se dokázal zorientovat a doteď vlastně nevím, jestli jsem to teda pobral (a to mám za sebou Shakespeara s jeho postavami s podobnými jmény a převleky) :D Mimo tuto kaňku je to jistě oproti prvnímu dílu posun vpřed. Vyšetřovací tým výborně zvolený a popsaný, u nepříjemných návštěv a oné Rusky jsem se docela i pobavil. Jsem zvědavý, jestli to autorka ještě dokáže posunout výš.

16.02.2020 4 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Na knížku jsem se i vzhledem k mému vztahu k tomuto sportu docela těšil. A první třetina byla výborná. Ale tak nějak se mi zdálo, že autor jaksi přepálil začátek a že mu postupně docházela šťáva. Poslední cca třetinou to ovšem znovu zvrátil a nakonec z toho bylo i dobrodružství. Celkově milé, pohodové a nenáročné čtení. A za mě velké plus, že jsem měl k dispozici vydání s ilustracemi Josefa Čapka. To je okamžitě jistota úsměvů.

14.02.2020 3 z 5

Naše paní Božena Němcová Naše paní Božena Němcová František Halas

Krásná sbírka, avšak alespoň pro mě zahalena v obrovském a smutném oparu.

14.02.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Světe, div se - má první Agatha. Chviličku mi trvalo "dostat se" do knihy a navyknout si na autorčin styl a specifického a opravdu originálního Poirota. Nicméně pak to opravdu stojí za to. Vyšetřování zločinu je vedeno systematicky, logicky a někdy také poměrně nenápadně a to si mě získalo. Jak jsem psal, má první Agatha, ale rozhodně ne poslední.

13.02.2020 5 z 5