metrolog metrolog komentáře u knih

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dost jsem se bál, že budu zklamán. To se však naštěstí nenaplnilo. Nicméně, ač je děj napínavý, tak nějak to ve vystavění napínavosti a autentičnosti proti Draculovi zaostávalo. Některé pasáže se mi také zdály zbytečně zdlouhavé. Uměl bych si knihu představit o třetinu zkrácenou, s větším tahem na branku. Jsou knihy, o kterých už po měsíci od dočtení ani nevím o čem byly, a pak ty, které se vám zaryjí do paměti, A tahle patří mezi ně. Proto dávám plný počet hvězdiček a všem milovníkům tohoto žánru vřele doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Znamení zla: Utajené dějiny nacismu Znamení zla: Utajené dějiny nacismu Aleš Česal

Shrnutí informací o této problematice doplněné i autorovými objevy a názory. Místy by si to zasloužilo jít trochu více do podrobna, ale pak by i velikost knihy neúměrně narostla. Takže je to asi dobrý kompromis mezi objemem a obsahem. Za mě dobrý a dávám plný počet hvězdiček.

13.10.2021 5 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Kniha se mi moc líbila. Je psána takovým "Vašíčkovským" stylem, který se mi líbí, ač připouštím, že někomu sedět zrovna nemusí. Autor, stejně jako například Ludvík Souček, prokládá příběh svými znalostmi z oblasti záhadologické literatury, které se již dlouho úspěšně věnuje. Takže za mě jednoznačně 5 hvězdiček jak knížce, tak autorovi.

22.09.2021 5 z 5

Maska smrti Maska smrti Arnošt Vašíček

Mně se knihy pana Vašíčka líbí. A ani tahle nebyla vyjímkou. Přečteno po strážci duší 1 a 2 a tak to bylo takové zakončení série o Armínovi a Katce. Škoda, že nejsou další... Dávám 5 hvězdiček.

01.09.2021

Oko kyklopa Oko kyklopa Arnošt Vašíček

Dobrý příběh, trochu ve stylu p. Nesvadby nebo p. Neffa. I když zasazeno do současnosti, je to ve stylu klasické scifi druhé poloviny minulého století. Mně se velmi líbil. Koupeno jako ebook a k tomu se váže moje jediná připomínka. Proč proboha pouze ve formátu PDF, který na menších čtečkách nelze pro miniaturnost písma ani číst? No nic, muselo zapracovat Calibre s převodem do epub, když už jsem to koupil a nevšiml si, že je to takhle nesmyslně omezeno pouze na jeden formát. Ale kniha velmi dobrá, za mě 4 hvězdičky.

19.08.2021 4 z 5

Opuštěné nádraží Opuštěné nádraží Jan Cimický

Pohodový detektivní příběh ve stylu pana Cimického. To znamená, že tam mimo detektivní zápletky najdeme i několik odbočení, vzpomínek a také zamyšlení nad současnou západní společností, měnící se vlivem migrace a "korektního" přístupu politiků k tomuto nepřizpůsobivému etniku. Kniha se pěkně čte a kdo má rád tohoto autora, nebude ani teď zklamán. Za mne 4 hvězdičky.

07.08.2021 4 z 5

Bludy Erika N. Bludy Erika N. Josef Nesvadba

Chvílemi trochu chaotické a poplatné době vzniku. A korunu tomu nasadil doslov jakéhosi normalizačního vědce, který s nenávistí sobě vlastní, nenechal na Dänikenovi ani nitku suchou. Bez toho by to pravděpodbně ani nevydali. Od pana Nesvadby jsem tedy četl zatraceně lepší knihy.

26.03.2021 3 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Více či méně povedené povidky na dané téma. Průměr je ale nadstandardní. Fanouškům Dany a Foxe vřele doporučuji.

20.02.2021 4 z 5

Výbuch pod Kotlíkem Výbuch pod Kotlíkem Vladimír Kovářík

Velice se mi tento napínavý příběh líbil.

06.02.2021 5 z 5

Tajemné Česko Tajemné Česko Jan A. Novák

Souhlasím s Finn123. Opravdu těch chrličů záhadologických knih, které nějaký autor slepí z informací na internetu a z knih svých kolegů (kteří zase naopak budou citovat jeho) je opravdu až moc. A aby dodali svému dílu punc odbornosti, nezaujatosti a vědeckosti, pošpiní jiné záhadology, kteří ovšem na rozdíl od autora alespoň vytáhli paty z pracovny s počítačem, kde pomocí CTRL C a CTRL V do svých nových knih často vykrádají i části svých starších knih a článků. U této knihy to dotáhl autor tak daleko, že si vymýšlí názory typu "Däniken by jistě řekl... a hned na tento svůj výplod fantazie reaguje: Ale já vím, že je to samozřejmě nesmysl..." Já si například narozdíl od autora pana Dänikena vážím už jen proto, že sám aktivně většinu míst o kterých píše osobně navštívil a snažil se i něco vybádat a seznámit o tom své čtenáře včetně vlastního prožitku. Od pana Nováka je to prostě nefér a trapné. Shrnuto - další kompilát napsaný pro autorský honorář. Ale to neznamená, že by to nešlo číst jako jakéhosi průvodce našimi záhadami, ale prosím příště bez těch invektiv na jiné autory. Za to strhávám hvězdičku, takže dávám pouze 2.

14.01.2021 1 z 5

Jan Žižka z Trocnova Jan Žižka z Trocnova Otomar Dvořák

Výborná výpravná kniha mapující životní pouť Jana Žižky z Trocnova. Autoři putují po nejdůležitějších místech spjatých s tímto naším asi největším vojevůdcem. Rozhodně se nejedná o suchopárné shromáždění faktů, i když informací zde je dost a dost. A tak mix cestopisu, dějepisu a fiktivních dobových deníků vycházejících z historických reálií - do sebe výborně zapadá a dopňuje se, což velmi osvěžuje četbu. To vše je doplněno spoustou fotografií, většinou z natáčeného úspěšného seriálu. A jelikož pan Dvořák má blízko k různým záhadám a tajemstvím, a je výborný spisovatel, nelze než všem tuto knihu doporučit. Takže moje hodnocení je asi jasné... 5 hvězdiček

03.01.2021 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Pavlnka: Je to kniha Za ledovou bariéru https://www.databazeknih.cz/knihy/gideon-crew-za-ledovou-barieru-313075 proč je až 4 v sérii se dočteš třeba zde https://www.seqoy.cz/index.php?zobraz=detail&ref=moto&id=27236

30.12.2020 5 z 5

Návrat nejistý – Po stopách největších záhad Návrat nejistý – Po stopách největších záhad Ivan Mackerle

Skvělá kniha o záhadách a také o dobrodružství při jejich objevování a řešení.

20.12.2020 5 z 5

Příliš mnoho pokladů Příliš mnoho pokladů Helena Hardenová

Velmi dobrá česká detektivka, která mě mile překvapila. Hvězdičku dolů dávám za občasné dost rozvleklé pasáže, které nic neřeší a děj nikam neposunují. Naštětí těch je tam opravdu málo. Za mne tedy spokojenost a knihu vřele doporučuji.

29.10.2020 4 z 5

Bratři černé planety Bratři černé planety Ludvík Souček

Vynikající sbírka klasických sci-fi povídek. Nápad a nápaditost z nich vytvořil přímo nadčasové dílo, které lze bez problémů doporučit i dnešním čtenářům. Za mne jednoznačně 5 hvězdiček.

21.10.2020 5 z 5

Štěchovická stěna Štěchovická stěna Zdeněk Jarchovský

Byl jsem velmi mile překvapen. Kniha mě chytla hned od první stránky a nepustila až do té poslední, což se mi často nestává. Trochu mi to připomíná stylem psaní Neffovo Tušení podrazu či ranné Velinského detektivky. Ale víc než detektivka je to dobrodružné vyprávění "hledače pokladů" zasazené v reálném českém prostředí. I styl a jazyk mě velmi bavil. Myslím, že se ne každému tato kniha bude líbit, ale u mne jedna z nejlepších, které jsem za poslední dobu četl. Proto dávám plný počet hvězdiček.

19.09.2020 5 z 5

Pod jabloní Pod jabloní Jindřiška Ptáčková

Milé překvapení. Velmi dobrá detektivka, velmi dobré a pohodové čtení. Co dodat? Dávám 5 hvězdiček a všem vřele doporučuji.

29.08.2020 5 z 5

Chrámová věž Chrámová věž Jan Cimický

Lehká detektivka, ve které se i ledacos dozvíte. Kdo má rád autorův styl psaní, nebude zklamán. Ale připouštím, že ne všem se musí líbit. No, já osobně jsem spokojený byl.

03.08.2020 4 z 5

Kdo otevřel bránu pekel? Kdo otevřel bránu pekel? Vladimír Liška

Nezajímavá kniha, kde se nedozvíte vůbec nic nového a toho starého je jen poskromnu. Vše protchnuto autorovými "zasvěcenýmy" úvahami (o ničem), často i několik stran vcelku. Je to typický příklad literatury napsané pro peníze podle známého vzoru: lákající název a obálka, nějaké to listování v cizích knihách a na internetu, obrázky jen ilustrační nebo chybné a plno vlastního zasvěceného blábolu vypoceného u počítače, aby se dosáhlo požadovaného počtu stránek. Skoro nikdy takto přísně nehodnotím, ale tady jsem už bohužel musel - absolutní odpad.

08.07.2020 odpad!

Samá voda Samá voda Ludvík Souček

Přečteno ze zvědavosti a také z "povinnosti" mít načteno celé Součkovo dílo :-) V knize se nachází vše, co se mi na Součkovi líbí, ale také vše, co mi na něm vadí. Nicméně na svoji dobu slušná "Magnetovka" na objednávku soudruhů.

03.06.2020 4 z 5