MDFMK MDFMK komentáře u knih

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Milujem Kurtove knihy a Bitunok vobec nie je vynimka. Skoda, ze uz nezije. Tak to chodi.

24.12.2017 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Jedna z mala knih, ktore som ani nedocital. Dostal som sa silou vole cca do polovice, ale pre mna nuda, nuda, nuda... Dialogy skoro ziadne, len suche opisy... Pravdepodobne aj vysoke ocakavania, cakal som nejake nadcasove dielo. Pacilo sa mi prvych cca 20 stran, kde autor opisuje vztah k astronomii. Film som nevidel.

25.08.2017 2 z 5

Nádcha Nádcha Stanisław Lem

Nejaká guľka musí na tej strelnici trafiť do terča a nejaký človek musí trafiť do jadra veci. Ak je to tak, potom bez ohľadu na autora a vydavateľa vyjdenie tejto knihy bolo tiež matematickou istotou.

05.07.2017 4 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Musim suhlasit s komentarmi alefa a eldara80. Nevyuzity potencial a styl pisania bratov Strugackych mi nesedi.
Tesim sa na film, dufam, ze tam bude vyuzity potencial naplno.

23.04.2017 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Hned po precitani knihy som si pozrel film a prisiel som na jedno. Anthony Burgess napisal SKVELY pribeh. Pre filmove platno.
Myslim, ze sa to da povazovat za jednu z najlepsie sfilmovanych knih ake som kedy cital/videl. Pribeh je brutalny, ale na mna posobil silnejsie prostrednictvom filmu. Mozno to bolo aj tym dost nestastnym slovenskym prekladom, ktory mne nesedel a tazko som si zvykal na niektore preklady. Je totizto rozdiel ked v anglictine v ramci slangu pouzivaju slovenske/ceske/ruske (tie som zachytil najviac aspon vo filme) ako ked v slovencine pouzivaju angilcke slova. Ale to je je len moj subjektivny pocit, knihu si v buducnosti precitam uz po anglicky.

Zaver je, ze film a kniha tu idu ruka v ruke a myslim si, ze najsilnejsi zazitok je precitat knihu a potom si pozriet film co najskor.

19.01.2017 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Krasa. Az mi je luto, ze som ako prve videl filmy, lebo skoro kazdy film si vzal z knihy nieco ine. Napriek tomu som si ale knihu uzil, opisy opicieho sveta su premyslene a paralely s nasim svetom nie su nahodne. Spoved zeny ku koncu knihy je mraziva.
Kniha aj filmy patria pravom do klasik sci-fi zanru. Mozem len odporucit kazdemu, kto ma rad sci-fi s dorazom na vedu, vyskum a "sense of wonder".

30.12.2016 5 z 5

Dokážeme vás stvořit Dokážeme vás stvořit Philip K. Dick

S Dickom som sa doteraz stretol len na platne (Blade Runner, A Scanner Darkly..). Tuto knihu som vybral nahodne a som rad, ze to bola moja prva Dickovka, urcite pridu dalsie. Prva viac sci-fi polovica ma bavila viac, ako druha psychologicka, kde Dickovi trocha dochadzal dych. Skoda, ze sa rozhodol odstranit Whiteovu poslednu kapitolu.

26.11.2016 4 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Clarke opat dokazal, ze ma uzasnu predstavivost. Asi pred pol rokom som cital poviedku Anděl strážný a hovoril som si, ze ako to mohlo pokracovat. Childoohd's End som si vybral nahodou ako dalsie citanie od Clarkea bez vedomosti, ze dostanem pokracovanie spominanej poviedky. Nikdy by mi nenapadlo, ze to rozvinie az do takeho konca. Ale to Clarke vie.

15.07.2016 5 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

"Ó, povedzte, kto prvý dal na známosť, kto prvý vyhlásil, že človek pácha nehanebnosti len preto, lebo nepozná svoje pravé záujmy: ale keby sme ho poučili, upozornili ho na jeho pravé, normálne záujmy, hneď prestane páchať nehanebnosti, hneď sa stane dobrým a šľachetným, lebo keď bude vzdelaný bude chápať svoje pravé výhody, v dobre uvidí vlastnú výhodu, a je známe, že ani jeden človek nemôže vedome konať sám proti sebe, preto by začal konať dobro takrečeno z nutnosti."

06.07.2016

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Vyborna kniha, niekedy az moc technicke a moc opisne na ukor dialogov, co mne trocha chybalo. Lem ale nepotrebuje tolko dialogov, aby to malo taku silu aku to ma
Oblubena kapitola: Laudova Hypoteza.

26.06.2016