MC87 MC87 komentáře u knih

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

setkání...calvados...děj....setkání...calvados....láska...calvados...děj..odloučení....chlast...nácek...sloučení....calvados v noci...ztrápená láska...děj...konec. Kniha hodně propaguje jeden druh alkoholu, nevyužívá potenciál popisu druhé světové války a i přes vysoké kvality nedokáže vyvolat úzkost, kterou autor dokázal ve svých vrcholných dílech zprostředkovat.

07.11.2016 4 z 5

Nemalujte si to Nemalujte si to Joseph Heller

Přiznám se, že nechápu tak vysoké hodnocení u knihy mého oblíbeného autora. V podstatě se jedná jen o rešeršování historie, kdy autor jen popisuje (za spolupráce s historiky samozřejmě) to co se stalo. Opravdu mě zaujaly Rembrandtovy finanční problémy, za kolik se co prodalo, za kolik vydražilo, znovu jsem si připomněl historii Řecka, kdo koho kdy napadl,ale...není to autorský přínos, je to jen popis dějů minulých. Např. to, co se dozvíme o Rembrandtovi, je v podstatě vše v základních bodech nastíněno na jeho Wikipedii...

Ty časové roviny a "experimentální román" znamenají většinou to, že malíř maluje historický obraz, někdo s malířem vede dialog a malovaná osoba si o tom něco pomyslí + pak se dozvíme za kolik se obraz nakonec prodal v současnosti...Což není zas až taková "pecka" a jednak jsou ty myšlenky v řádu 2-3 vět. Za mě velké zklamání, i když se knížka četla dobře a jen proto, že je napsána "hellerovštinou", dávám 3*

01.10.2016 3 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Tak jsme se na konci dočkali....Člověk by netušil, jak ho může první sexuální zkušenost ovlivnit do konce života. Jinak speciální Irvingovské plus za to, že se evropská část knihy neodehrávala ve Vídni :-)

14.08.2016 5 z 5

Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Robert Ervin Howard

Je pravda, že vidět napsáno "býlí" (namísto "bílý"), je opravdu šok, který ale zase bohatě vyrovnávají vyčerpávající až anatomické popisky boje typu "úder do boku, který pronikl až k páteři" atd. :-)

14.08.2016 4 z 5

Jack London - Námořník na koni Jack London - Námořník na koni Irving Stone (p)

Vzhledem k tomu, že London promítal často svůj život na své hrdiny, tak tento precizně napsaný životopis znamená průnik s jednotlivými romány a zároveň ještě doplňuje to, co London nenapsal do "Démona alkoholu".

Něco se stalo Něco se stalo Joseph Heller

Pro mě nejlepší Hellerovka, kde mě, zejména z popisu fungování firmy a vztahů v rámci pracovních pozic, neuvěřitelně mrazí. Břitké dialogy, ironická rozuzlení a hlavně náhled na život 40letého muže, jehož život tvoří permanentní stres z rodinných starostí, pracovních záležitostí a pletek s milenkami.

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Parádní knížka, kde se Jack vyznává v podstatě k tomu, že pil kvůli tomu, že ostatní pili také. Vlastní selhání příliš nepřipouští a vzhledem k biografii "Námořník na koni" je jasné, že nám toho ještě docela dost zatajil, zejména alkoholismus v poslední čtvrtině svého života. Maximálně čtivá kniha, podobně jako My děti ze stanice zoo.

Měsíční údolí Měsíční údolí Jack London

V samotném Měsíčním údolí se odehrává až poslední třetina knihy. Sociální román je to možná pěkný, ale "vykořisťování" dělníci si za své problémy mohou tak trochu sami svou náturou, kdy například hlavní mužská postava Billy, i přes kritický nedostatek financí, zakáže své ženě Saxon prodávat textil ruční výroby, za který by byla královsky oceněna a chce, aby se "nudila" v domácnosti a nechala se živit od něj.

I přes autobiografické prvky z Londonova života se nejedná o jeho nejsilnější dílo, i když napětí a dobrodružství zde stále nalezneme, akorát se nejedná o putování Aljašskou divočinou, ale např. o lámání rukou stávkokazům. 70%.

10.01.2016 3 z 5