Matematicka Matematicka komentáře u knih

Kuchyňské pohádky Kuchyňské pohádky Hana Pinknerová

Velice pěkná a zdařilá kniha autorských pohádek, ke které se s holkama ještě rády vrátíme, až budou starší. Jsou tu i hlubší poselství. Kromě toho se tu dozvíte taky několik receptů, ožijí tu běžné kuchyňské potřeby i některé tradiční pohádky...

23.09.2015 4 z 5

Malý Edison Malý Edison kolektiv autorů

Na první i na druhý pohled krásná kniha pro školáky plná různých zajímavostí i vysvětlení toho, jak funguje svět kolem nás. Jsem ráda, že se mi tuto knihu podařilo sehnat pro mé děti a doporučuji všem.

01.07.2015 5 z 5

Uličník Uličník Fletch Brown

Kniha, jejíž děj je snad dost předvídatelný a přímočarý. Na druhou stranu, kolik znáte opravdových příběhů kluků z chudinských čtvrtí pro mládež? V tom mi přijde kniha velice důležitá. Přes veškerou předvídatelnost se v ní ukazuje tvrdá skutečnost a naděje na lepší život, který dává přátelství s Ježíšem (byť ne vždy prvoplánově viditelně).

09.05.2015 5 z 5

Skříp, škráb, píp a žbluňk Skříp, škráb, píp a žbluňk Kitty Crowther

Pěkná kniha pro nejmenší děti. Ale vzhledem k tomu, že už znám knihu "Už se nebojím tmy", nepřišlo mi to tak objevné...

09.05.2015 4 z 5

ABCD pohádky a říkanky s veselými písmenky ABCD pohádky a říkanky s veselými písmenky Lenka Rožnovská

Kniha, která mě ničím neoslnila, ale ani nenadchla...

29.04.2015 3 z 5

Boeing v pavoučí síti a dalších 99 vědeckých analogií Boeing v pavoučí síti a dalších 99 vědeckých analogií Joel Levy

Velice pěkná kniha, která vám pomůže žasnout nad světem kolem nás pomocí analogií.
Věděli jste například, že jeden druh kolibříka při střemhlavém letu vyvine přetížení 9g, zatímco lidský pilot dokáže beze ztráty vědomí snést nanejvýš 7g?
Graficky také velice povedená.
Kniha má ale zásadní nevýhodu: vzhledem k tomu, že některá aktuální srovnání poměrně rychle zastarají (kniha vyšla česky v r. 2012, ale údaje v ní jsou z l. 2007-2009), je dost drahá. Pro lov zajímavostí ze světa kolem nás ale určitě doporučuji: dospělým i dětem.

23.03.2015 5 z 5

Pohádka o Horymírovi Pohádka o Horymírovi Lucie Seifertová

Pěkně převyprávěná známá pověst pro nejmenší děti.

23.02.2015 5 z 5

Srub na Kozím Hřbetu Srub na Kozím Hřbetu Pavel Flegl

V rámci mé "oddechové" četby opravdu jedna z krásných knih. Vtipná, poměrně dost stručná a optimisticky laděná. Upřímná - a tím může vést kromě humoru samozřejmě i k zamyšlení. Pavel Flegl je opravdu výjimečný muž, ráda jsem si jeho knihu přečetla a v duchu před ním smekám.

21.02.2015 5 z 5

Oskar a Mimi Oskar a Mimi Anna Neborová

Krásná kniha pro malé děti i pro jejich rodiče. Mnoho zajímavých myšlenek: jaké je nebe, proč se na něj dívat, k čemu jsou obrazy a umění a hlavně... umět vyjádřit své city, komunikovat s tím, koho mám rád(a) :-)
Přišlo mi to místy takové nedotažené, ale obsahuje mnoho pěkných nápadů a fantazie a kromě toho také pěkné "myšlenky" či "poselství".
Díky za tuto knihu a určitě ji doporučuji.

07.08.2014 4 z 5

Narození Ježíše Narození Ježíše Caroline Jayne Church

Pro malé děti (ve věku školky) ideální. Minimum textu a kromě obrázků také hmatové zážitky. U našich holčiček velice oblíbená, samozřejmě především o Vánocích.

09.01.2014 5 z 5

Včelka Adélka se učí tvary Včelka Adélka se učí tvary Gordon Volke

Velice jednoduchá knížka na procvičení rozlišování 3 základních tvarů: čtverce, trojúhelníku a kruhu.

14.12.2013 3 z 5

Mezi setbou a sklizní Mezi setbou a sklizní Josef Hrdlička

Krásná kniha, která obsahuje úryvky z beletrie světové i české, které stojí za přečtení, a krátké úvahy k nim. Úryvky jsou vybrány pro společnou četbu dětí a rodičů. Úžasný výběr - díky za tuto knihu!

10.12.2013 5 z 5

Sedmero pohádek Sedmero pohádek Jiří Žáček

Tvorbu Jiřího Žáčka (pro dospělé i pro děti) jsem měla velice ráda, ale tato kniha mě doslova zklamala. Verše typu:
"Už je konec dělení,
medvídkové střelení!"
jsem v knize "pro děti od 5 let" nějak nedokázala strávit a tuhle knihu se svými dětmi číst nebudu...

12.10.2013 2 z 5

Dárek Dárek Libuše Palečková

Mám ráda tvorbu Libuše Palečkové a jejího manžela Josefa Palečka a ani tato kniha mě a moje dcery nezklamala. Holčičce Verunce odnese vítr bílou mašli do vlasů... Co všechno se může stát? Může mašle plnit přání? Chtěli byste dostat takovou mašli jako dárek? Pokud ano, tak čtěte...

24.09.2013 5 z 5

Kos Oskar v lese Kos Oskar v lese neznámý - neuveden

Dobrý výběr lesních zvířátek, ale výtvarná úroveň mizivá. My jsme leporelo dostali.

22.07.2013 2 z 5

O chytré selce O chytré selce Ljuba Štíplová

Pro dnešní děti už je asi příběh dost odtažitý. Kdy jste naposledy měli k obědu holoubátka? I kdyby je dnešní hospodyně snědla, má toho většinou doma dost, co by mohla hostům ještě nabídnout... Ale jinak docela pěkný příběh o vychytralé selce (nepříliš hodný následování - nutno dodat) a solidní ilustrace. Našim dětem se toto leporelo líbí.

03.07.2013 3 z 5

Na zahrádce Na zahrádce Blanka Sýkorová

Našim dětem se toto leporelo docela líbilo. Pro první poznávání rostlin docela fajn.

03.07.2013 3 z 5

Láska a manželství Láska a manželství Louis Evely

Takhle nějak bych si asi představovala moderní Citadelu. Tedy "moderní" - promluvy v této knize jsou z roku 1966, ale co bylo ve Francii moderní tehdy, je u nás moderní stále. Také shodná národnost autorů nutí ke srovnání. Někoho možná může odradit (či naopak nadchnout - podle vkusu), že L. Evely je přesvědčený katolík, ale nenechte se odradit či nadchnout příliš snadno: není to žádný "zabydlený" katolík, kterému by bylo vše jasné. Evangelium promýšlí do důsledků a klade mnohé konkrétní otázky, kterými až provokuje... Já jsem se ale nad něčím ráda dala vyprovokovat k přemýšlení a nad něčím se ráda zamyslím v budoucnu. Stejně jako u Citadely si "hloubku ponoru" můžete zvolit sami. Já jsem zatím přečetla knihu jedním dechem a zběžně, ale i tak mě oslovila. Myslím, že je to ten typ knihy, ke kterému stojí za to se vracet...

"A tak tedy: Myslím, že až do dvacátého století byla cílem člověka práce. Musím ještě podotknout, že lidé si vždycky myslí, že jejich století je vrcholem, ale v našem století opravdu došlo k určitým revolucím, které se liší od všech předcházejících. A tak tedy člověk žil, aby pracoval. Pracoval, aby mohl žít, žil, aby mohl pracovat. A účelem manželství bylo plodit děti. Byl to druh práce, kterou měli manželé společně vykonávat.

Jak to mohli lidé snést, aby se jim po staletí říkalo, že účelem manželství je plodit děti? Je to tak, jako by nám někdo řekl: Hlavním cílem života je práce. Je to vlastně totéž. Hlavně to znamená práci pro ženu!"

12.06.2013 5 z 5

Byl jeden domeček Byl jeden domeček Antonín Šplíchal

Jedna z průměrných knih pro malé děti, kterých je dnes docela záplava. Průměrné jsou obrázky i text. Na pěti tvrdých velkých listech se tu seznamujeme se životem obyčejné rodiny. Na obrázcích je spousta detailů, které mohou děti hledat. Naše holky nejvíc bavilo "uklízet" pokoj malé Anežky - na jedné stránce je nakreslen neuklizený, na protější straně uklizený a holky hledaly, kam co patří.

13.05.2013 3 z 5

Jak to chodí v přístavu Jak to chodí v přístavu Josef Švarc

Jedna z průměrných knih pro malé děti, kterých je dnes docela záplava. Průměrné jsou obrázky i text, který především zadává dětem úkoly - o dění v přístavu tak stejně musí poučit děti rodiče, kniha moc informací nepřináší. 6 tvrdých listů.

13.05.2013 3 z 5