MatejHrbolta MatejHrbolta komentáře u knih

Do konca Do konca Jozef Gregor Tajovský (p)

Tajovského realistické zobrazenie tradičného dedinského archetypu, ktorého reprezentantmi sa stali starí rodičia, ktorých dobrosrdečnosť, no najmä pracovitosť viedla "Do konca" až za hrob.

18.07.2022 4 z 5

Rysavá jalovica Rysavá jalovica Martin Kukučín

Opis slovenskej mentality 19. storočia na 64 stranách, spoločne so spoločenskými neduhmi, v súčasnej spoločnosti vždy a znova aktuálnymi. Dielo patriace takpovediac k národnému archetypu.

16.07.2022 4 z 5

Veterná ružica Veterná ružica Vincent Šikula

Voľné pokračovanie románu "Ornament" (1991), v ktorom Šikula prezentuje osud hlavnej postavy Mateja Hóza, dobrého a kresťansky založeného človeka, ktorý sa však svojim étosom vymykal z priemeru vtedajšieho politického a ideologického zriadenia, čo mu dávajú najavo nie len členovia ŠTB a pracovného kolektívu, ale i vlastná rodina, kvôli čomu je Matej vystavený konfrontácii s vlastnou minulosťou.

V dejovej línii sa niekoľkokrát pripomína i anabáza spolubývania s Jožom Patúcom (ešte z románu "Ornament"), kňazom na úteku, ktorého osud sa na konci románu …..Záver
nechám už na samotného čitateľa.

25.06.2022 3 z 5

Neviditeľná hudba Neviditeľná hudba Ján Švantner

Autor sa pokúša nadviazať na svetovú tradíciu francúzskych symbolistov, avšak v 80. rokoch 20. storočia a s postupmi, ktoré pripomínajú Rimbauda (najmä snahou rozrušenia všetkých zmyslov a vnemov) neprináša nič nové a svetoborné.

10.06.2022 2 z 5

Moskva - Petušky Moskva - Petušky Venedikt Vasiljevič Jerofejev

Literárne delírium ruskej (sovietskej) spoločnosti ako sa patrí.

30.04.2022 3 z 5

Milovnice Milovnice Elfriede Jelinek

Drsná románová výpoveď o dobovom vnímaní žien v zdanlivo harmonickom a idylicky pôsobiacom Rakúskom vidieku.

09.04.2022

Nešťastie bez želaní / Ľaváčka Nešťastie bez želaní / Ľaváčka Peter Handke

(SPOILER) Prvá novela - "Nešťastie bez želaní" , nesie autobiografické prvky, autor v nej opisuje život svojej matky slovinského pôvodu, krátko po jej vynútenej samovražde, v dôsledku psychického ochorenia.

Druhá novela - "Ľaváčka", je venovaná životu prekladateľky - Marianny, ktorá sa snaží, mimo svojej prekladateľskej profesie, nájsť životné šťastie, ktoré v manželstve s obchodným zástupcom, ktorý cestuje po svete, nenachádza.

Obe novely spája téma emapncipácie a boj o slobodnú individualitu ženských protagonistiek.

26.02.2022 4 z 5

Gagarin - kozmické klamstvo? Gagarin - kozmické klamstvo? István Nemere

Je pravdou, že každý režim tendenčne oslavuje, prekrúca ba až si upravuje podobu historických reálií , ale tento autor to povýšil až na úroveň ad absurdum. Preto som sa rozhodol tomuto "autorovi" neudeliť ani tú jednu červenú hviezdu. Aké symbolické.

25.02.2022

Naučenia o dobrých mravoch Naučenia o dobrých mravoch Hugolín Gavlovič

Stručne, avšak stále nadčasovo podaná výpoveď Gavlovičovej Valašskej školy.

21.02.2022 4 z 5

Narcis Narcis Rudolf Sloboda

Je až neuveriteľné, že dobová moc (v kontexte s dobovou cenzúrou našťastie) prehliadla tak dekadentný, avšak pravdivý autobiografický ( a nie len autobiografický) román svojej doby, ktorého odkaz a myšlienky sú dodnes aktuálne.

21.02.2022 5 z 5

Keby... (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) Keby... (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) Igor Otčenáš

No ja neviem. Otčenášov nápad napísať dielo s využitím alternatívnych dejín bol kreatívny, ale realizácia je v tomto prípade slabšia.

20.02.2022 2 z 5

Malý zúrivý Robinson Malý zúrivý Robinson Jozef Urban

Kľúčová zbierka, ktorá stanovila smerovanie slovenskej poézie po roku 89, hoci bola vydaná ešte v roku 1985.

20.02.2022 5 z 5

Deti Hamelnu Deti Hamelnu Dominika Moravčíková

V slovenskej poézii nadpriemerný debut mladej autorky, ktorý priaznivo prijala i literárna kritika. Autorka prepája chronotop stredoveku so súčasnosťou, v čom silne pripomína poéziu Osamelých bežcov, konkrétne Ivana Štrpku. K tomu pridáva zjavnú inšpiráciu legendou Potkaniara z Hamelnu, tak často sa v tvorbe rôznych autorov objavujúceho.

20.02.2022 5 z 5

Trol Trol Michal Hvorecký

V knihe sa azda najreprezentatívnejšie prejavuje súčasné smerovanie poetiky Michala Hvoreckého založenej na rozkole medzi publicistikou a ambíciou napísať jedinečné a originálne literárne dielo. Hvorecký je skvelý publicista, čo viac menej prejavuje aj v tejto knihe, avšak problémom Trola je, že sa knihou autor snaží vypovedať tak široké spektrum motívov, ktoré v konečnom dôsledku pôsobia na dej kontraproduktívne a rušivo, čím zrážajú celkovú kvalitu deja a knihy celkovo.

19.02.2022

Dohviezdny večer - Dvadsaťpäť príbehov o vianociach Dohviezdny večer - Dvadsaťpäť príbehov o vianociach kolektiv autorů

Zaujímavý počin slovenskej literárnej scény, v ktorom sa manifestujú variácie prežívania Vianoc so žánrovou rôznorodosťou (rozprávania, rozprávka ba aj sci-fi poviedka), to všetko na tému Vianoc.

Mňa osobne kniha vrátila do detských čias, kedy som si ešte dokázal vychutnať rýdzu a vtedy aj naivnú atmosféru Vianoc.

17.02.2022 5 z 5

Individualizovaná literatúra Individualizovaná literatúra Jaroslav Šrank

Šrankovo opus magnum a zároveň autorova habilitačná práca predstavuje jediné akademické súhrné dielo na Slovensku, ktoré sa zaoberá slovenskou literárnou poéziou po roku 1989.

S Rozárkou S Rozárkou Vincent Šikula

Jedna z mála kníh, po ktorej prečítaní som vyronil slzu, a to nie som slabá povaha.

16.02.2022 5 z 5

Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch Pavel Vilikovský

Kniha, ktorú je možné prečítať stokrát a interpretovať na sto spôsobov.

Ten, kto pozná Vilikovského, pochopí...

16.02.2022 2 z 5

Jedenie Jedenie Ivan Medeši

Priznám sa, že spočiatku som ku knihe pristupoval pomerne skepticky, z dôvodu pre mňa atypického a drsného jazyka, avšak vzápätí som si uvedomil, že jazyk patrí k toposu, v ktorom sa odohráva dej, nehovoriac o komike, ktorú funkčné použitie pejoratív, hanlivých výrazov a invektív samovoľne vyvolávajú.

16.02.2022 4 z 5

Dejiny slovenskej literatúry 1 Dejiny slovenskej literatúry 1 Jozef Minárik

Spoločne s publikáciou - Dejiny staršej slovenskej literatúry z roku 1958 najlepšia publikácia k dejinám staršej slovenskej literatúry. Odporúčam všetkým poslucháčom staršej slovenskej literatúry na vysokých školách.